Skuteczna ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem | MOTOFAKTOR

Skuteczna ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem

person Joanna Piszcz 2/09/2015

Powietrze w miastach jest pełne zanieczyszczeń ze spalin samochodowych, dlatego coraz bardziej rośnie znaczenie jakości filtra kabinowego.

W miejskim powietrzu unosi się kilka źródeł zagrożenia. Najbardziej niebezpieczny jest tak zwany pył zawieszony, czyli cząstki stałe sadzy, które emitują zarówno pojazdy z silnikami Diesla, jak i domowe kotłownie opalane paliwem niskiej jakości. W polskich warunkach sprawę pogarsza fakt, że wiele samochód napędzanych olejem napędowym albo nie ma filtra cząstek stałych, bo ich starsza konstrukcja go nie przewidywała, albo został on zużyty i po prostu usunięty, ze względu na relatywnie wysoki koszt wymiany tego elementu. Kolejnym problemem są tlenki siarki i azotu oraz ozon.

Substancje te nasilają stan zapalny błony śluzowej układu oddechowego i u alergika lub astmatyka mogą doprowadzić do nasilenia objawów. Powodują one dyskomfort także u osób zdrowych. dr n. med. Piotr Dąbrowiecki specjalista alergolog

 

Ostatnim, najmniej znanym zagrożeniem jest aerozol powstający z pyłu gromadzącego się na nawierzchni drogi. Tworzą go mikroskopijne cząsteczki gumy ze ścieranych opon, okładzin ciernych klocków hamulcowych, a także samej nawierzchni asfaltowej. To specyficzne zanieczyszczenie jest uciążliwe głównie dla kierowców, ponieważ wnika do kabiny przez otwarte w czasie jazdy okna. Doskonale widać je też w postaci „brudu” osadzającego się na kaskach i kombinezonach motocyklistów.

 

Jak bronić się przed tymi zanieczyszczeniami i chronić własne zdrowie? Najlepiej zastosować wysokiej jakości i bardzo skuteczny filtr kabinowy, np. Valeo ClimFilter Supreme. Składa się on aż z trzech warstw filtracyjnych – papieru, aktywnego węgla i polifenolu.

Aktywny węgiel częściowo neutralizuje takie substancje jak tlenki siarki i azotu czy ozon, które nie mogą zostać po prostu odfiltrowane. dr Piotr Dąbrowiecki specjalista alergolog

 

Szczególną uwagę na czystość powietrza w kabinie swojego samochodu powinni zwrócić alergicy i to pomimo, że w mieście jest mniej uczulających pyłków roślinnych niż poza miastem. Niestety, alergeny łączą się z zanieczyszczeniami powietrza, co zwiększa ich potencjał uczulający. Można to porównać do granatu ze zwiększoną liczbą odłamków.

 

W sytuacji, gdy duża część samochodów w Polsce wyposażona jest już w klimatyzację, o wiele zdrowiej i ekonomiczniej (mniejsze opory powietrza) jest jeździć z zamkniętymi szybami tak, by oddychać powietrzem oczyszczonym przez markowy filtr kabinowy. Pamiętajmy, że aż 12 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie a 4 mln to astmatycy.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).