Skokowy wzrost przychodów i rentowności Grupy Wielton w H1 2021 | MOTOFAKTOR

Skokowy wzrost przychodów i rentowności Grupy Wielton w H1 2021

person Adrian Januszkiewicz 17/09/2021

W I półroczu 2021 r. przychody Grupy Wielton wyniosły ok. 1,31 mld zł i były o 60,7% wyższe niż przed rokiem.

Dane z I półrocza jasno wskazują, że Grupa Wielton na dobrej drodze do realizacji celów wynikowych na 2021 rok.

Dobre wyniki uzyskane za pierwsze półrocze 2021 roku potwierdzają właściwy kierunek działań, który objęliśmy przed rokiem. Na ich skokową poprawę przełożyły się przede wszystkim wzmocnienie potencjału produkcyjnego oraz odbudowa wolumenów sprzedaży, przychodów i rentowności. Modernizacja i inwestycje, zrealizowane podczas ubiegłorocznego lockdownu, pozwoliły zwiększyć marżowość naszej działalności. Wpływ widocznego w minionym okresie wzrostu cen surowców i komponentów na nasze wyniki łagodziliśmy zabezpieczając poziomy cen długoterminowymi kontraktami na dostawy oraz podnosząc ceny naszych produktów. Kontynuacja pozytywnego trendu z pierwszego kwartału br. oraz wysoki poziom zamówień pozwalają nam na planową realizację strategii i zbliżają nas do osiągnięcia tegorocznych celów wynikowych. Mariusz Golec CEO Grupy Wielton

 

Zgodnie z zapowiedzią w 2021 r. Grupa Wielton planuje osiągnąć ok. 2,4 mld zł przychodów przy wielkości sprzedaży produktów na poziomie 20 tys. sztuk. Rentowność EBITDA ma wynieść 7%,
a wskaźnik dług netto/EBITDA powinien kształtować się na poziomie ok. 2.

Sprzedaż wraca do poziomów sprzed wybuchu pandemii

W pierwszym półroczu Grupa Wielton skutecznie wykorzystała ożywienie na rynku europejskim, osiągając wyniki na poziomach zbliżonych do 2019 r., czyli sprzed okresu pandemii. Skonsolidowane przychody Grupy zwiększyły się rok do roku o 60,6%, do ok. 1,31 mld zł. Wielkość sprzedaży wyniosła 10,91 tys. sztuk i była o 53,9% wyższa niż w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r.

 

Grupa zanotowała dwucyfrowe wzrosty na wszystkich kluczowych rynkach działalności. We Francji,
w której spółka Fruehauf jest liderem branży, przychody wyniosły 345,1 mln zł., czyli o 52,2% więcej niż przed rokiem. Wyniki te przełożyły się na umocnienie udziałów rynkowych do 20,6% (wobec 16,5% rok wcześniej). W Polsce przychody spółki Wielton zwiększyły się o 90,3%, do 233,7 mln zł.

 

Na krajowym rynku udziały Wieltonu wynoszą 11,8%, co daje mu trzecie miejsce wśród największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych. W Wielkiej Brytanii spółka Lawrence David przesunęła się na pozycję wicelidera, przy wzroście udziałów rynkowych do 13,4%, z 10,1% w 2020 r. Awans na drugie miejsce zapewniła sobie zwiększając przychody o 45,5%, do 172,3 mln zł.

Zyskowność rośnie na wszystkich poziomach

Rosnące przychody ze sprzedaży, przy jednoczesnym utrzymaniu dyscypliny kosztowej, przełożyły się na skokowy wzrost zyskowności na wszystkich poziomach. Zysk netto wyniósł 41,5 mln zł, wobec
0,8 mln zł straty na koniec pierwszego półrocza 2020 r. Zysk EBITDA zwiększył się o 284,9%, do
91,6 mln zł.

 

Wielton utrzymał marżowość swojej działalności, pomimo znaczącej podwyżki cen stali – kluczowego surowca do produkcji naczep i przyczep. Marża EBITDA wzrosła do 7% z poziomu 2,9% przed rokiem. Marża brutto ze sprzedaży sięgnęła 13,1%, wobec 7,9% w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku.

 

Wskaźnik dług netto/EBITDA spadł do bezpiecznego dla Grupy poziomu 2,2. Na koniec 2020 r. wynosił 3,8. Obniżając wskaźnik zadłużenia do poziomu nieprzekraczającego 2,5, Wielton spełnia warunki wpłaty dywidendy z zysku za 2020 r. W czerwcu 2021 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecydowało, ze Spółka przeznaczy na ten cel 19,9 mln zł, czyli 0,33 zł na akcję.

Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników. Skokowy wzrost zyskowności na wszystkich poziomach jest wynikiem odbudowy przychodów ze sprzedaży, poprawy efektu dźwigni operacyjnej, dzięki modernizacji mocy w Wieluniu, oraz utrzymywania dyscypliny kosztowej w Grupie. W pierwszym półroczu wypracowaliśmy marżę EBITDA w wysokości 7 proc., czyli na poziomie celu założonego na cały 2021 rok. Utrzymanie tak dobrego poziomu marży EBITDA w całym roku jest naszym celem, ale będzie wymagało od nas dodatkowego wysiłku i ścisłej dyscypliny kosztowej. Obserwujemy bowiem utrzymujące się wysokie ceny surowców i komponentów, a ich pozyskiwanie jest utrudnione ze względu na wciąż zaburzone łańcuchy dostaw. Widoczna jest też mniejsza dostępność pracowników, szczególnie we Francji i w Wielkiej Brytanii. Chociaż dobrze radzimy sobie z tymi wyzwaniami, wywierają one coraz większą presję na nasze wyniki. Piotr Kamiński CFO Grupy Wielton

W planach dalszy wzrost

Rozpoczęliśmy pracę nad nową strategią. Według obecnych planów zarządu, okres którego będzie ona dotyczyła ma obejmować lata 2022-2025. Niezmiennie skupiamy się na zwiększaniu skali działalności Grupy. Naszym celem jest także dalsze utrzymanie bezpieczeństwa płynnościowego, poprawa efektywności operacyjnej oraz optymalne wykorzystanie naszych zasobów produkcyjnych, technologicznych i kadrowych. Bardzo dużo wysiłku zamierzamy włożyć w zarządzanie zwiększoną niepewnością i ryzykami dotyczącymi komponentów, rynku pracy, czy dopasowania cen, gdyż czynniki te stanowią duże wyzwanie dla utrzymania tak dobrego, jak do tej pory rozwoju wyników Grupy. Mariusz Golec

 

Dzięki modernizacji, przeprowadzonej w trakcie lockdownu, moce produkcyjne zakładów w Wieluniu, będących zapleczem produkcyjnym Grupy, zwiększyły się do 75 sztuk dziennie. Na koniec 2021 r. mają wynieść 83 sztuki, czyli o 84% więcej niż przed rokiem. Realizacja kolejnych inwestycji jest konieczna, ponieważ Spółka wykorzystuje swoje aktualne możliwości produkcyjne w 100%. Łącznie Wielton ma wydać w tym roku na rozbudowę i modernizację co najmniej 55 mln zł.

 

Grupa Wielton należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie oraz jednego z dziesięciu największych producentów tej branży na świecie. Portfolio produktowe Grupy Wielton obejmuje 12 grup pojazdów w 800 konfiguracjach. Swoje produkty grupa oferuje łącznie w ponad 30 krajach, zatrudnia łącznie 3,3 tys. osób. Od 2007 r. Wielton S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Źródło: Wielton

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).