Silnik Audi 2.0 TFSI z nagrodą "International Engine of the Year" | MOTOFAKTOR

Silnik Audi 2.0 TFSI z nagrodą "International Engine of the Year"

person Adrian Januszkiewicz 23/05/2019

Jednostka napędowa 2.0 TFSI Audi zdobyła prestiżową nagrodę "International Engine of the Year" w kategorii silników o mocy 150-250 KM.

Międzynarodowy panel ekspertów złożony z 70 dziennikarzy motoryzacyjnych z całego świata, ogłosił tę czterocylindrową jednostkę benzynową zwycięzcą  w swej klasie. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Stuttgarcie i była częścią międzynarodowych targów “Engine Expo + The Powertrain Technology Show 2019”.

 

W uzasadnieniu jury przeczytać można, że ten czterocylindrowy silnik jest “jednym  z najbardziej elastycznych i wszechstronnych silników jakie dotąd zostały skonstruowane. Mówiąc krótko: może wszystko.”

Jesteśmy zachwyceni otrzymaniem tej nagrody. Potwierdza ona wszechstronność silnika 2.0 TFSI. Chciałbym tu jeszcze dodać, że jest on wykorzystywany nie tylko jako czysto benzynowa jednostka napędowa, ale również jako element napędu plug-in hybrid albo napędu zasilanego gazem naturalnym lub Audi e-gazem. Hans-Joachim Rothenpieler członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego

 

Rothenpieler jest wyjątkowo dumny z sukcesu odnotowanego przez TFSI. Szef rozwoju technicznego Audi przywołuje przy tej okazji przeszłość: Pierwsze TFSI wprowadziliśmy na rynek w roku 2004. Od tego momentu, co roku TFSI wygrywa nagrodę w swej klasie. Pomiędzy rokiem 2005, a 2009, Audi zwyciężało z silnikiem 2.0 TFSI w kategorii jednostek dwulitrowych, a w latach 2010 – 2018 koncern  z Ingolstadt wygrywał jednostką 2.5 TFSI kategorię silników największych. Po zmianie w roku 2019 kryteriów kategorii z pojemności skokowej na konie mechaniczne, dwulitrowy czterocylindrowiec powrócił na najwyższy stopień podium.

 

Skrót TFSI oznacza silnik turbodoładowany i z bezpośrednim wtryskiem. Audi było pierwszym na świecie producentem samochodów, który zastosował takie połączenie w masowej produkcji. Było to w roku 2004. Pierwszym 2.0 TFSI zamontowanym  w Audi A3 Sportback, cztery pierścienie zainicjowały swą strategię downsizingu, wg której zalety dużej pojemności zastępowane są zaletami doładowania. Następna, nowa generacja jednostek napędowych ujrzała światło dzienne w roku 2007. Jest ona znana pod nazwą techniczną EA (Entwicklungsauftrag – umowa rozwojowa) 888 i została opracowana z myślą o rynku globalnym. Silnik ten produkowany jest w Győr na Węgrzech, w Dalian w Chinach i w innych miejscach.

 

“Silnik roku” jest przystosowany do montażu wzdłużnego w większych modelach Audi, ale też do montażu poprzecznego w samochodach innych marek Grupy Volkswagen, takich jak Škoda, czy SEAT. Na przestrzeni lat, motor ten był wielokrotnie aktualizowany. W swej najnowszej wersji, czterocylindrowiec wyposażony jest w specjalne rozwiązania wydajnościowe Audi. To co znamy pod nazwą “proces spalania cyklu B”, to rozwiązanie zaprojektowane specjalnie dla potrzeb częściowych obciążeń, które są dominującym trybem pracy każdej jednostki napędowej. Przy umiarkowanym stylu jazdy, 2.0 TFSI osiąga wydajność motoru o małej pojemności skokowej, oferując jednocześnie dynamikę dużego silnika sportowego.

 

2.0 TFSI napędza obecnie wiele modeli Audi z aż dziesięciu linii produktowych. Jego moc zawiera się w szerokim zakresie do max. 180 kW (245 KM). Historia jego sukcesu nadal trwa. Na Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej w Genewie 2019, Audi pokazało model Q5 w wersji hybrydy typu plug-in, gdzie 2.0 TFSI współpracuje z mocnym motorem elektrycznym. Czterocylindrowy silnik używany jest też w wersjach g-tron aut klasy średniej. Jako paliwo wykorzystują one gaz naturalny CNG lub Audi e-gaz. Produkcja dużych ilości drugiego z tych gazów spowodowała, że Audi zaczęło stosować w procesie produkcyjnym zrównoważone metody jego wytwarzania.

Zużycie paliwa modeli wymienionych powyżej:

(Zużycie paliwa, emisja CO2 oraz klasy wydajności podane w przedziałach, zależą od rozmiarów zamontowanych kół i opon.)

 

Audi Q5 TFSI e
Łączne zużycie paliwa w l/100 km: 2,4–2,1;
Łączna emisja CO2 w g/km: 53–46

 

Audi A4 Avant g-tron
Zużycie gazu CNG w kg/100 km: 4,1–3,9
Łączna emisja CO2 w g/km: 113–105

 

Audi A5 Sportback g-tron
Zużycie gazu CNG w kg/100 km: 4,1
Łączna emisja CO2 w g/km: 111–104

 

Źródło: Audi

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).