Siła napędowa a siła boczna | MOTOFAKTOR

Siła napędowa a siła boczna

Może się wydawać, że siła napędowa to tylko odwrócona siła hamowania, więc przy napędzaniu koła lub napędzaniu i zmianie kierunku ruchu koła wszystko przebiega tak samo jak przy hamowaniu koła lub hamowaniu i zmianie kierunku ruchu koła. Ale jest tylko podobnie.

W tym artykule, dla uproszczenia analizy, zakładam, że siła nacisku koła na nawierzchnię drogi ma stałą wartość. W warunkach rzeczywistych przy: przyspieszaniu, hamowaniu czy jeździe po łuku jej wartość się zmienia.

Zmiany wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony podczas napędzania i jazdy na wprost na różnych rodzajach nawierzchni

Ilustracja 1 przedstawia zależności wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW od współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN, dla czterech różnych rodzajów nawierzchni drogi. Nawierzchnią odniesienia dla tego rysunku jest suchy, szorstki beton. Maksymalna wartość współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW przy napędzaniu, oznaczona jako NMTA, przyjętej na rysunku w skali względnej, jest równa 1.

Zależności współczynnika tarcia wzdłużnego opony W, od poślizgu koła przy napędzaniu PKN
Ilustracja 1. Zależności współczynnika tarcia wzdłużnego opony μW, od poślizgu koła przy napędzaniu PKN, dla następujących nawierzchni drogi, z którą współpracuje opona: A – suchy, szorstki beton (na tym rysunku jest to nawierzchnie odniesienia; maksymalna wartość współczynnika tarcia wzdłużnego μW dla niej ma wartość 1 w skali względnej); B – luźny piasek lub żwir; C – gruba pokrywa śnieżna; D – gładki, połyskujący lód. Charakterystyczne punkty linii wykresu: T – zerowa wartość współczynnika tarcia wzdłużnego opony μW dla opony toczącej się bez poślizgu; NMTA i NMTD – maksymalne wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony μW przy napędzaniu, dla odpowiednio: suchego, szorstkiego betonu i gładkiego, połyskującego lodu; od OBRA do OBRD – wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony μW przy napędzaniu, w sytuacji, w której koło obraca się, ale pojazd nie porusza się (PKN = 1). (Źródło: Robert Bosch)

 

Na podstawie wykresu na ilustracji 1 można sformułować poniższe wnioski.

  • Dla nawierzchni twardych (linie wykresu: A i D), współczynniki tarcia wzdłużnego opony µW osiągają maksymalne wartości (punkty oznaczone: NMTA i NMTD) dla współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN w zakresie od ok. 0,1 do 0,3.
  • Dla nawierzchni twardych (linie wykresu: A i D), dla koła, które obraca się przy stojącym pojeździe (PKN= 1), wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW (punkty oznaczone: OBRA i OBRD) mają wartości niższe od maksymalnych (punkty oznaczone: NMTA i NMTD).

Co to oznacza praktycznie dla kierowcy? Największą wartość siły napędowej można uzyskać wówczas, gdy wartość współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW osiąga wartość maksymalną (punkty oznaczone: NMTA i NMTD). Im wartość współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN zbliża się coraz bardziej do wartości 1 (pojazd porusza się i prędkość obwodowa koła jest znacznie większa od prędkości ruchu pojazdu) to wartość siły napędowej maleje. Najniższa jest wówczas, gdy pojazd stoi i koło obraca się (PKN = 1), ponieważ współczynnik tarcia wzdłużnego opony µW osiąga najniższą wartość w punktach oznaczonych: OBRA i OBRD.

Proszę zauważyć, że na lodzie (linia D wykresu), maksymalna wartość współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW jest niska (punkt NMTD), a wprowadzenie koła w nadmiernie duże obroty (wartość współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN dąży do wartości 1) jego wartość jeszcze się obniża (punkt OBRD). Wniosek – na nawierzchni pokrytej lodem, wprawienie koła w prędkość obrotową, przy której prędkość obwodowa koła jest znacznie wyższa od prędkości ruchu pojazdu, powoduje obniżanie i tak relatywnie niewielkiej siły napędowej.

Przy napędzaniu pojazdu na nawierzchniach luźnych i sypkich – linie B i C, wraz ze wzrostem wartości współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW stale rosną. Największe wartości współczynniki tarcia wzdłużnego opony µW osiągają, gdy pojazd stoi a koła się obracają.

Zmiany wartości współczynnika tarcia wzdłużnego i bocznego opony podczas napędzania z jednoczesną jazdą po łuku

Podczas napędzania i jazdy po łuku wartości obu współczynników są zależne od wartości współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN i kąta znoszenie koła α. Zależności przedstawia ilustracja 1.

Jeśli koło nie jest napędzane – toczy się, to niezależnie czy porusza się na wprost czy po łuku, zawsze współczynnik tarcia wzdłużnego opony µW ma wartość 0 (punkt oznaczony µWT).

Jeśli koło porusza się na wprost (linia 1) to siła boczna nie występuje. Wartość współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW zależy tylko od wartości współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN.

Jeśli koło jest napędzane i porusza się po łuku przy kącie znoszenia koła α = 4o (linia 2) to:

  • w całym zakresie wartości współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN;
  • wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW będą niższe w porównaniu do wartości tych współczynników dla koła napędzanego, ale poruszającego się po linii prostej (linia 1).

Jeśli koło nie jest napędzane (PKN = 0) i porusza się po łuku przy kącie znoszenia koła α = 4o (linia A), to współczynnik tarcia bocznego opony ma wartość µB1. Dla określonego rodzaju nawierzchni i kąta znoszenia koła α wartość współczynnika tarcia bocznego opony µB1 można odczytać z wykresu przedstawiającego zależność współczynnika tarcia bocznego opony µB od kąta znoszenia koła α – patrz rys. 4 w artykule pt. „Siła hamowania a siła boczna”. Wzrost poślizgu koła przy napędzaniu PKN od wartości PKN = 0 do wartości PKN = 1 powoduje zmniejszenie współczynnika tarcia bocznego opony od wartości µB1 do wartości µB2.

Jeśli koło jest napędzane i porusza się po łuku przy kącie znoszenia koła zwiększonym do α = 8o (linia 3) to w całym zakresie wartości współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN nastąpi dalsze obniżenie wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW. Zakładamy tu, że jesteśmy w zakresie wartości współczynnika kąta znoszenia koła α, w którym jego wzrost powoduje wzrost wartości współczynnika tarcia bocznego opony µB – patrz np. ilustracja 4 w artykule pt. „Siła hamowania a siła boczna”.

Jeśli koło nie jest napędzane (PKN = 0) i porusza się po łuku przy kącie znoszenia koła zwiększonym do α = 8o (linia B) to współczynnik tarcia bocznego opony ma wartość µB3, większą od µB1. Wzrost poślizgu koła PKN przy napędzaniu od wartości PKN = 0 do wartości PKN = 1 powoduje zmniejszenie współczynnika tarcia bocznego opony od wartości µB3 do wartości µB4, przy czym wartość µB4 jest większa od µB2.

Zależności współczynników tarcia wzdłużnego μW i bocznego μB od współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN
Ilustracja 2. Zależności współczynników tarcia wzdłużnego μW i bocznego μB od współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN. Linie na wykresie przedstawiają: 1, 2 i 3 – zależność współczynnika tarcia wzdłużnego μW opony od współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN dla kątów znoszenia koła o wartościach odpowiednio: 0o, 4o i 8o; A i B – zależność współczynnika tarcia bocznego opony μB od współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN dla kątów znoszenia koła o wartościach odpowiednio: 4o i 8o. Oznaczenia na rysunku: μWT – współczynnik tarcia wzdłużnego opony koła toczącego się bez poślizgu (PKN = 0); μW1, μW3, μW5 – maksymalne wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony przy napędzaniu, dla kątów znoszenia koła o wartościach odpowiednio: 0o, 4o i 8o; μW2, μW4, μW6 – wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony koła napędzanego, które się obraca, ale pojazd nie porusza się (PKN = 1), dla kątów znoszenia koła o wartościach odpowiednio: 0o, 4o i 8o; μB1, μB3 – maksymalne wartości współczynnika tarcia bocznego opony, dla koła toczącego się bez poślizgu (PKN = 0), dla kątów znoszenia koła o wartościach odpowiednio: 4o i 8o; μB2, μB4 – wartości współczynnika tarcia bocznego opony koła napędzanego, które się obraca, ale pojazd nie porusza się (PKN = 1), dla kątów znoszenia koła o wartościach odpowiednio: 4o i 8o. Wykres jest wykonany dla opony współpracującej z suchą, szorstką betonowa nawierzchnią drogi. Na tym rysunku współczynnik tarcia wzdłużnego opony μW1 ma w skali względnej wartość 1. (Źródło: Robert Bosch)

 

Z wykresu na ilustracji 2 wypływa ważny wniosek. Jeśli koło porusza się po łuku, jest jednocześnie napędzane a wartość współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN zbliża się do wartości 1 (pojazd porusza się i prędkość obwodowa koła jest znacznie większa od prędkości ruchu pojazdu) lub jest równa 1 (koło obraca się przy stojącym pojeździe) to wartości współczynnika tarcia bocznego opony µB zbliżają się do najniższych wartości lub je osiągają (punkty oznaczone: µB2 i µB4). Wówczas siła boczna działająca na koło może mieć za małą wartość, aby:

  • w przypadku przedniego koła napędzanego – wymusić zmianę kierunku ruchu samochodu lub utrzymać samochód na zamierzonym torze ruchu;
  • w przypadku tylnego koła napędzanego – utrzymać samochód na zamierzonym torze ruchu.

Siła hamowania a siła boczna

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google:

belka Wiadomości Google