Sieć Łukasiewicz zainteresowana biogazem w rolnictwie | MOTOFAKTOR

Sieć Łukasiewicz zainteresowana biogazem w rolnictwie

person Adrian Januszkiewicz 24/07/2020

Łukasiewicz - PIMOT wraz z międzynarodowym konsorcjum wezmą udział w projekcie dotyczącym zastosowania biogazu jako paliwa w rolnictwie.

Projekt “Wykorzystanie wstępnie oczyszczonego biogazu jako paliwa do zasilania silników i pojazdów maszyn rolniczych”, w którym udział weźmie Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji wspólnie z konsorcjum złożonym z Polskiej Grupy Biogazowej Energetyka 4 (lider projektu ), Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, Scientific Engineering Center “Biomass” oraz Institute of Engineering Thermophysics, otrzyma dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wysokości 969 050,00 zł zgodnie z podpisaną umową w ramach inicjatywy EUREKA.

 

Celem projektu jest opracowanie dwupaliwowego zasilania silnika o zapłonie samoczynnym z układem typu Common Rail, a także sprawdzenie efektywności jego działania w warunkach rzeczywistych, na wybranym pojeździe/maszynie rolniczej. Silnik będzie zasilany olejem napędowym i biogazem. Czas trwania projektu to 36 miesięcy – zakończenie 31.07.2023 r. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 981 050,00 zł.

Ostatnie lata pokazują, jak silną presję na motoryzację wywiera ekologia. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii stało się czymś niezwykle cennym i pożądanym. Biogaz – pozyskiwany w procesie beztlenowej fermentacji biomasy, cieszy się coraz silniejszym wsparciem Unii Europejskiej w związku z prowadzoną strategią przeciwdziałania zmian klimatycznych i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Walory środowiskowe to tylko jeden z przykładów licznych korzyści wynikających z zastosowania biogazu jako paliwa w transporcie. Warto zwrócić również uwagę na aspekt ekonomiczny. Biometan – jak wynika z dotychczasowych doświadczeń szwedzkich i niemieckich - jest paliwem zdecydowanie tańszym od benzyny i oleju napędowego. W Polsce cena CBM (sprężonego biometanu) powinna kształtować się na poziomie cen gazu ziemnego. Obok korzyści środowiskowych i ekonomicznych związanych z zastosowaniem rozwiązania może wystąpić także pozytywny skutek społeczny – utworzenie nowych miejsc pracy związanych z produkcją i montażem układów dwupaliwowego zasilania silników maszyn i pojazdów – paliwa gazowe mogą być eksploatowane zarówno w układach jedno-, jak i dwupaliwowych. Trudno znaleźć inne odnawialne paliwo o tylu zaletach, jestem przekonany, że biogaz to paliwo przyszłości. dr hab. inż. Witold Luty dyrektor Łukasiewicz – PIMOT
Projekt EUREKA jest niezwykle innowacyjny. Przede wszystkim to możliwość szerszego wykorzystania biogazu, nie tylko do produkcji energii cieplej i elektrycznej. Ze względu na widoczne zmiany klimatyczne i toczącą się w tym zakresie dyskusje, europejskie instytucje ogromny nacisk kładą na zwiększanie udziału paliw alternatywnych oraz paliw ze źródeł odnawialnych w transporcie. Zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, dywersyfikacja źródeł i rodzajów stosowanych paliw czy zmniejszenie uzależnienia od importu energii stają się strategicznymi celami w Europie. Polska Grupa Biogazowa ogromną wagę przykłada do badań i rozwoju branży odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w dziedzinie biogazu rolniczego. Cieszymy się, że możemy aktywnie uczestniczyć w projekcie, który z pewnością przyczyni się do rozwoju proekologicznych rozwiązań w dziedzinie transportu. Sławomir Łazarski kierownik projektu, Polska Grupa Biogazowa
Współczesnej motoryzacji stawia się wiele wymagań. Dążymy do tego, aby nasze pojazdy były wygodne, estetyczne, bezpieczne, łatwe w użytkowaniu i tanie w eksploatacji. Dodatkowo w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na wymagania dotyczące ochrony środowiska: zmniejszenie zużycia paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii i ograniczenie emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Pogodzenie tych wszystkich wymagań, często ze sobą sprzecznych, jest ogromnym wyzwaniem dla inżynierów. Tam gdzie nie wystarczą dostępne rozwiązania techniczne, z pomocą przychodzi nauka. Tak właśnie jest w przypadku międzynarodowego projektu „Wykorzystanie wstępnie oczyszczonego biogazu jako paliwa do zasilania silników i pojazdów maszyn rolniczych”. Jego efektem będzie opracowanie prototypu dwupaliwowego układu zasilania, unikatowego w skali światowej, przeznaczonego do nowoczesnych silników spalinowych o zapłonie samoczynnym. Celem jest zapewnienie możliwości zasilania silników paliwem o dużej zawartości biogazu, czyli paliwa w pełni odnawialnego, pochodzącego z odpadów, a do tego stosunkowo taniego i wytwarzanego lokalnie, w Polsce. Wszystko to przy zachowaniu dotychczasowych właściwości użytkowych pojazdów. Pokładam duże nadzieje w realizacji projektu i mam satysfakcję z tego, że po raz kolejny Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej może mieć swój wkład w rozwój motoryzacji przyjaznej dla środowiska. dr inż. Jakub Lasocki Politechnika Warszawska

 

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).