Sfałszowane zaświadczenia badań technicznych | MOTOFAKTOR

Sfałszowane zaświadczenia badań technicznych

person Redakcja 7/10/2020

Oszustwo ujawniono dzięki współpracy polskiej Inspekcji Transportu Drogowego z jej litewskim odpowiednikiem.

We wtorek (6 października) na jednej z dróg w powiecie nakielskim patrol ITD zatrzymał zestaw należący do litewskiej firmy transportowej, który przewoził ładunek z Litwy do Niemiec. Kierowca nie okazał wymaganych zaświadczeń o ważnych badaniach technicznych ciągnika siodłowego i naczepy. W trakcie kontroli przewoźnik przesłał pocztą elektroniczną skany zaświadczeń, które miały potwierdzać ważność okresowych badań technicznych obu pojazdów.

 

Kontakt z litewskim odpowiednikiem Inspekcji Transportu Drogowego oraz sprawdzenie pojazdów w litewskim systemie informatycznym wykazały, że pojazdy nie posiadają ważnych badań technicznych. Przesłane inspektorom skany dokumentów były sfałszowane. Na zaświadczeniach o przeprowadzonym w 2018 roku badaniu technicznym wprowadzono nowe daty oraz inny stan licznika przebiegu samochodu ciężarowego, aby pasował do aktualnego.

 

Kontrola ITD zakończyła się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ciągnika siodłowego i naczepy. Zostaną zwrócone dopiero po faktycznym wykonaniu badań technicznych. Wobec nieuczciwego przewoźnika litewskiego i osoby zarządzającej transportem w firmie toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 4 tys. 400 zł kary. Przewoźnik wpłacił kaucją na poczet kary.

 

Źródło: ITD

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).