Serwisowanie w ASO a cena auta używanego – raport | MOTOFAKTOR

Serwisowanie w ASO a cena auta używanego - raport

ZDS i autoDNA opublikowali raport, w którym zbadali zależność ceny używanego auta względem tego, gdzie przed sprzedażą było ono serwisowane. ASO ją winduje.

W najnowszym raporcie Związku Dealerów Samochodów (ZDS) oraz autoDNA przedstawiono porównanie około 200 konfiguracji roczników, oraz markomodeli serwisowanych w ASO oraz w warsztatach niezależnych.

Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów, Fot. ZDS
Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów, Fot. ZDS

„Po raz kolejny mamy przyjemność opublikować jeden z najważniejszych raportów polskiej branży automotive, przedstawiający nie tylko wskaźniki cen poszczególnych markomodeli, ale przede wszystkim zmiany tych cen jakie można zaobserwować w przypadku serwisowania pojazdów w ASO. Najnowsze wydanie zmienia podejście w przedstawianiu danych. To dzięki sygnałom, jakie dostaliśmy od odbiorców raportu w najnowszej jego edycji skupiamy się na pojazdach, które uzyskują najwyższe wzrosty w przypadku obsługi w autoryzowanych serwisach. To pokazuje, że coraz większą wagę jako społeczeństwo przykładamy do świadomych zakupów – również tych motoryzacyjnych” – mówi o raporcie Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Badanie objęło ostatni kwartał 2023 oraz pierwszy kwartał roku 2024. Najnowsza edycja raportu przedstawia konkretne przykłady pojazdów, które w największym stopniu zyskują na wartości rezydualnej poprzez serwis w ASO.

Jednym z wniosków raportu jest to, że pojazdy serwisowanie w Autoryzowanych Stacjach Obsługi osiągały ceny o minimum 10% wyższe od pojazdów, które korzystały z serwisów niezależnych. Dla przykładu — wartość Audi A8 z rocznika 2019 serwisowanego w ASO wyniosła 281 837 złotych, a dla serwisowanego poza ASO – 233 591 złotych (17,12% mniej). Różnica jest zatem wyraźna.

„Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń, Polacy chcą kupować samochody serwisowane w ASO i są gotowi za nie zapłacić odpowiednio więcej. Jako przedstawiciele firmy obsługującej rynek pojazdów używanych cieszymy się z rosnącej świadomości konsumentów, którzy coraz lepiej określają wartość nabywanego czy sprzedawanego pojazdu, umiejętnie korzystając z dostępnych narzędzi. Publikowany przez nas raport będzie skutecznie pomagał odnaleźć się przyszłym nabywcom na rynku, który nadal potrafi zaskoczyć. Prezentowane przez nas dane z pewnością też docenią obecni właściciele, którzy będą w stanie łatwo określić o ile więcej ich pojazd może być wart w przypadku serwisu w ASO” – mówi Mariusz Sawuła, AutoDNA.

Pełny raport „Serwis w ASO. Ranking zmiany cen samochodów używanych 2024” jest dostępny TUTAJ.

Źródło: autoDNA/ZDS

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).