Serwis OTOMOTO przeanalizował podaż i ceny Fiata 126p | MOTOFAKTOR

Serwis OTOMOTO przeanalizował podaż i ceny Fiata 126p

person Adrian Januszkiewicz 26/09/2022

Serwis OTOMOTO na podstawie swoich danych przeanalizował opłacalność inwestycji we Fiata 126p.

  • Jak wskazują analizy OTOMOTO, ceny Malucha, bez względu na rok produkcji, ciągle rosną, przy czym modele z lat 70. uchodzą za najbardziej unikatowe, a najczęściej wybieranym kolorem jest czerwony
  • Przy pomocy danych nt. podaży Fiata 126p w latach 2017, 2019 i obecnych, a także średniej ceny poszczególnych roczników, platforma określiła na ile opłacalne jest inwestowanie w tego klasyka
  • Zestawienie opracowano przy okazji jubileuszu 22-lecia zjazdu z taśmy produkcyjnej ostatniego modelu Malucha oraz premiery kolejnego spotu z cyklu „Prawdziwe historie”, gdzie na pierwszym planie znajduje się Mały Fiat
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Fiat 126 na świecie był produkowany od 1972 roku. W 1973 roku pracę przy produkcji jego polskiej wersji rozpoczęła fabryka w Bielsku-Białej. Do 2000 roku, gdy we wrześniu zjechał z taśmy ostatni Maluch w historii, w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach, łącznie wyprodukowano ponad 3 miliony samochodów. 22 lata później niewielką część z nich można znaleźć w ofertach sprzedaży w serwisie OTOMOTO – co jest nie lada gratką dla kolekcjonerów.

Im starszy Maluch, tym trudniej go dostać

Ofert sprzedaży Fiata 126p w serwisie OTOMOTO jest niewiele. W analizowanych latach 2017, 2019 i trwającym 2022 roku najczęściej można było trafić na pojazdy z drugiej połowy lat 90. Zdecydowanie najniższą podażą charakteryzują się najstarsze roczniki. W 2022 roku, do końca lipca, na platformie można było obejrzeć tylko jeden samochód z 1972 roku. Niewiele więcej było nieco młodszych modeli, także wyprodukowanych w latach 70. Niska podaż oznacza tu dużą unikatowość inwestycji.

Średnia cena Malucha rośnie

Analizując średnie ceny Maluchów w serwisie OTOMOTO w latach przed pandemią i obecnie, można zauważyć tendencję wzrostową. Średnia cena Małego Fiata dziś, przewyższa średnią z ofert publikowanych w serwisie w latach 2017 i 2019.

 

W 2022 roku trudno znaleźć model wyprodukowany w latach 70., którego średnia cena dla konkretnego rocznika była niższa niż 20 tysięcy złotych – wyjątkiem jest tu model z roku 1972 wyceniony na 13 900 złotych. Średnia dla wszystkich wystawionych w tym roku modeli wyprodukowanych w latach 70. to ponad 27 500 tysiąca złotych, przy średniej wynoszącej około 17 000 złotych w 2017 roku i 27 000 złotych w 2019 roku.

 

W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie zyskały na wartości modele z lat 80. W 2017 roku średnia cena Maluchów z tego okresu, wystawianych w OTOMOTO wynosiła mniej niż 10 000 złotych, w 2019 roku ta kwota wzrosła do około 11 500 złotych, a w roku 2022 średnia cena z ogłoszeń o sprzedaży modeli wyprodukowanych w latach 80. osiągnęła poziom ponad 18 500 złotych.

 

Na wartości zyskują też najmłodsze modele Fiata 126p, wyprodukowane w latach 90. Ich średnia cena w 2017 roku w serwisie OTOMOTO wynosiła niecałe 5 000 złotych. Dwa lata później Malucha z lat 90. można było kupić średnio za nieco ponad 7 600 zł. W roku 2022 średnia cena pojazdów z ostatniej dekady produkcji modelu to ponad 12 700 złotych.

Najdroższe limitowane i nigdy nie używane

W analizie cen sprzedaży modeli Malucha, OTOMOTO wyróżniło kilka ofert, które zwróciły uwagę nie tylko wysoką ceną pojazdu, ale także jego wyjątkowymi cechami. Maluch-kabriolet, wystawiony w grudniu 2020 roku został wyceniony przez sprzedającego w serwisie na 90 tysięcy złotych. Za niewiele mniej (88 250 złotych) w 2021 roku można było znaleźć na platformie model z ostatniej, limitowanej serii Happy End, która zjechała z taśmy w 2000 roku. Z kolei właściciel fabrycznie nowego, nigdy niezarejestrowanego Malucha z roku 1988 roku wystawił go na sprzedaż pod koniec ubiegłego roku za 80 000 zł.

 

„Prawdziwe historie” OTOMOTO z Maluchem w roli głównej od 22 września można oglądać na YouTube:

To już trzecia odsłona cyklu, w którym bohaterowie opowiadają o swoich samochodach, z którymi wiążą się wspomnienia i wielkie emocje, a dla których szukają w serwisie nowych właścicieli.

 

Źródło: OTOMOTO

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).