Sekrety maskowania | MOTOFAKTOR

Doradcy Techniczni Spies Hecker podkreślają, że odpowiednie maskowanie jest równie istotnym krokiem w procesie naprawy lakierniczej, jak wszystkie pozostałe.

 

Wydawałoby się niepozorny etap procesu naprawy, a jednak o olbrzymim znaczeniu dla efektu finalnego. Mowa o poprawnym maskowaniu powierzchni naprawianego pojazdu. Wielu lakierników podziela pogląd, iż maskowanie jest jedną z najbardziej pracochłonnych części procesu naprawy. W dodatku jest dość niewdzięczne, ponieważ na dobrą sprawę dopiero po jego usunięciu można stwierdzić, czy zostało poprawnie wykonane. Wszystko to zniechęca do poświęcania czasu na dokładne maskowanie karoserii naprawianych aut, a codzienna presja lub zwyczajnie rutyna są powodami, dla których często nie przykłada się do maskowania należytej wagi.

Czas to pieniądz

Warto mieć świadomość, że poświęcenie nieco więcej czasu na gruntowne maskowanie skraca w ostatecznym rozrachunku całkowity jego czas – w myśl zasady raz a dobrze. Innymi słowy, optymalizacja procesu oznacza w skrócie wyeliminowanie zbędnego powtarzania tych samych czynności, spowodowanych m.in. potrzebą poprawienia w trakcie procesu naprawy słabo przylegającej folii. A nie zapominajmy, że czas to pieniądz.

Dobra folia

Cenny czas pracy można zaoszczędzić również za sprawą stosowania odpowiedniej folii. Odpowiednia folia to taka, która:

 

  1. Dobrze przylega do powierzchni pojazdu.
  2. Ma właściwości antystatyczne, dzięki którym kurz i inne zanieczyszczenia do niej nie przylegają.
  3. Dobrze się tnie.
  4. Jest łatwa w nanoszeniu.
  5. Jest w rolkach, na stojakach, dzięki czemu jest wygodna i szybka w użyciu.

Dobra taśma

Użycie dobrej taśmy zdecydowanie ułatwia pracę lakiernika, wpływając w takim samym stopniu, jak dobra folia na poprawność i optymalizację czasu procesu naprawy. Dobra taśma to taka, która przede wszystkim:

 

  1. Jest wodoodporna.
  2. Może być stosowana nie tracąc swoich właściwości w temperaturze 60-70°C.
  3. Dobrze się trzyma i nie odkleja podczas całego procesu naprawy.

Wykończenie ma znaczenie

Nie należy zapominać o poprawnym wykonaniu etapu końcowego, czyli usunięcia maskowania. Tutaj również należy wziąć pod uwagę kilka ważnych zaleceń. Przede wszystkim nie należy odklejać taśmy za szybko, zaraz po zakończeniu procesu lakierowania. Taśma najlepiej odchodzi z lakierowanej powierzchni pod kątem 90° pionowo do powierzchni nielakierowanej. Istotny wpływ na łatwość odklejania taśmy ma niewątpliwie temperatura. Im cieplej, tym środek klejący jest bardziej elastyczny i łatwiej odchodzi z powierzchni karoserii.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Spies Hecker

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).