SEAT testuje technologie przyszłości od start-upów | MOTOFAKTOR

SEAT testuje technologie przyszłości od start-upów

person Adrian Januszkiewicz 13/03/2020

SEAT we współpracy z izraelskimi start-upami testuje nowe technologie, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w motoryzacji.

„Uwaga, rozproszenie kierowcy!”, „Kierowca zasypia!” – w nieodległej przyszłości takie komunikaty ostrzegawcze ma wysyłać pojazd, gdy wykryje, że kierowca nie patrzy na drogę lub zbyt długo przymyka oczy. Pomocną funkcją ma być również automatyczna regulacja natężenia światła wpadającego przez szyby samochodu.

 

Te innowacyjne rozwiązania wpisują się w prowadzony przez SEAT-a w Tel Awiwie projekt Xplora. Izraelskie miasto stanowi jedno ze światowych centrów rozwoju zaawansowanej technologii.

Jeżeli chcemy kształtować przyszłość, musimy być częścią najbardziej innowacyjnych środowisk. Stefan Ilijevic szef działu Innowacji Produktu w SEAT

Bezpieczniejsza jazda dzięki sztucznej inteligencji

SEAT wraz ze start-upem Eyesight Technologies połączył siły, aby opracować system monitorowania zachowania kierowcy. Algorytm analizuje takie parametry, jak otwarcie oczu, kąt widzenia czy pozycja głowy i wysyła prowadzącemu samochód ostrzeżenia, gdy zaobserwuje u niego rozproszenie uwagi lub senność.

 

System potrafi także wykryć, czy kierowca korzysta z telefonu komórkowego. Według raportu Komisji Europejskiej, aż do 36% kolizji dochodzi z powodu rozproszenia uwagi lub zmęczenia. Zazwyczaj ich oznaki pojawiają się na trzy sekundy przed wypadkiem.

Nowoczesne oprogramowanie może znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drodze. Jego dodatkową funkcją jest poprawa komfortu kierowcy. System rozpoznaje prowadzącego i dostosowuje do niego ustawienia auta, takie jak pozycja lusterek bocznych czy temperatura w samochodzie.

Połączenie naszych algorytmów z innymi systemami, jak choćby wykrywanie pieszych, przyniesie szczególne korzyści. Opracowany przez nas system monitorowania oceni, czy kierowca zauważył nadchodzącą osobę i jeśli uzna, że nie, wyśle ostrzeżenie. Tal Krzypow wiceprezes ds. produktu w Eyesight Technologies

Kontrola natężenia światła za naciśnięciem przycisku

Zbyt intensywne światło potrafi oślepić kierowcę podczas jazdy. Nowa technologia opracowana przez firmę Gauzy, testowana przez SEAT-a, pozwala przyciemnić lub rozjaśnić szyby w samochodzie zgodnie z potrzebą użytkowników. Funkcja ta przyda się również, jeśli pasażerowie poczują potrzebę drzemki w trakcie podróży.

Opracowaliśmy różne rodzaje folii powlekanych specjalnymi preparatami, które reagują na impulsy elektryczne i regulują natężenie wpadającego do pojazdu światła. Jesteśmy jedyną firmą wytwarzającą nowe materiały w oparciu o dwie nanotechnologie, SPD i Liquid Crystal. Obie umożliwiają użytkownikowi dostosować przyciemnienie i transparentność szkła do swoich preferencji. Adrian Lofer współzałożyciel i CTO start-upu Gauzy

Dolina Krzemowa Bliskiego Wschodu

Od początku działalności założycielom Gauzy zależało na opracowaniu tworzywa, z którego można wykonać okna zapewniające większą prywatność. Pierwsze eksperymenty przeprowadzali w domowej kuchni.

 

Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 100 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych. Historia Gauzy wpisuje się w innowacyjną kulturę miasta – w Tel Awiwie na obszarze o powierzchni 35 km² działa ok. 6 600 start-upów, 800 z nich oferuje rozwiązania dla branży motoryzacyjnej. Czyni to z miasta ważny ośrodek technologiczny w skali całego świata.

Co najmniej 10 wynalazków rocznie

W przeciągu zaledwie dwóch lat SEAT współpracował z ponad 200 izraelskimi firmami w ramach programu Xplora. Producent obrał sobie za cel testowanie w swoich pojazdach co najmniej 10 wynalazków rocznie. SEAT skupia się przede wszystkim na rozwiązaniach wspierających zrównoważony rozwój i poprawę bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa, a także na zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Jeśli chcemy przewodzić branży motoryzacyjnej, nie możemy ograniczać się do powielania pomysłów innych, musimy być obecni w Tel Awiwie, ale także w każdym innym ważnym ośrodku technologicznym. Pozwala to nam pozyskiwać i rozwijać najnowsze technologie, czym potwierdzamy nasz status pioniera. To także okazja do spotkania wyjątkowo utalentowanych ludzi i zaproszenia ich do naszego zespołu. Najzdolniejsi cenią pracę w firmach, które przodują w pozytywnych zmianach. Stefan Ilijevic

 

Źródło: SEAT

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).