Samochody, które budzą emocje - lista PZL Sędziszów | MOTOFAKTOR

Samochody, które budzą emocje - lista PZL Sędziszów

Firma PZL Sędziszów ułożyła listę aut wartych uwagi w oparciu o aspekty techniczne i sentymentalne.

1. Abarth 500

Trafił na listę, bo stał się symbolem odrodzenia Abartha – kultowej sportowej marki

Abarth to nazwa włoskiej firmy tuningowej założonej w 1949 roku. Największą popularność zdobyła przerabiając różne modele Fiatów. Początkowo prywatnie, później jako oficjalny partner motoryzacyjnego giganta. W 1971 roku Abarth stał się częścią grupy Fiat. Z biegiem lat, Abarth odgrywał coraz mniejszą rolę stając się wręcz marką sportowych akcesoriów. W 2007 roku Fiat postanowił reaktywować Abartha jako oddzielną markę.

 

Pierwszym modelem nowej ery był Abarth Grande Punto. Kolejnym Abarth 500. Trafił na listę, ponieważ jest jednym z najmniejszych tak mocnych samochodów na świecie. Pod maską pracuje benzynowy silnik 1.4, którego moc wynosiła początkowo 135 KM. Jak grzyby po deszczu w sprzedaży pojawiały się kolejne, jeszcze potężniejsze odmiany. 160-konny Abarth 500 esseesse, 180-konny Abarth 695 Tributo Ferrari czy wreszcie 200-konny Abarth 500 Assetto Corse.

 

Przykładowe numery referencji PZL Sędziszów: WA60202, WA60188

2. Alfa Romeo Brera

Trafiła na listę, bo to jak na razie ostatnie takie „rodzinne coupe” Alfy 

Brera (2005-2010) bazuje na modelu 159. Ceny używanych egzemplarzy przestały już spadać. Wkrótce zaczną nawet wzrastać, bo to doskonały kandydat na youngtimera. Do wyboru mocne, ale dość oszczędne wersje wysokoprężne (170-200 KM) oraz mocne odmiany benzynowe (180-265 KM). Co ciekawe, oprócz podstawowej odmiany przednionapędowej dostępne są także wersje ze stałym napędem na cztery koła.

 

Przykładowe numery referencji PZL Sędziszów: PDS749, WO1559X

3. Audi R8 II

Trafił na listę, bo to unikalny model V10 – wymierający gatunek!

Niemiecki model wygląda jak dinozaur w dzisiejszych, downsizingowych czasach. Obecna, druga generacja modelu (od 2015 r.) jest produkowana w jednej, ale za to wyjątkowej wersji silnikowej – V10 5.2 FSI o mocy 540-610 KM. Osiąga setkę w 3,3 sekundy a jego prędkość maksymalna wynosi 328 km/h.

 

Przykładowe numery referencji PZL Sędziszów: WA60302

4. DS3

Trafił na listę, bo to przedstawiciel nowej marki samochodów na rynku.

Nieczęsto na rynku pojawia się zupełnie nowa marka samochodów. A właśnie taką, nawiązującą do legendarnego modelu Citroen DS (1955-1975) postanowiła stworzyć francuska grupa PSA. W latach 2009-2014 DS była luksusową linią modeli Citroena. W 2014 roku stała się oddzielną marką oznaczoną po prostu jako DS. Pierwszym współczesnym DS.-em jest właśnie DS3, bazujący na popularnym modelu Citroen C3.

 

Przykładowe numery referencji PZL Sędziszów: WA60210, WA61210, WA65210 – Silver Nano Protect

5. Jeep Renegade

Trafił na listę, bo to pierwszy mały i oszczędny Jeep dostępny dla szerokiego grona nabywców

Najzwyklejszy samochód w tym zestawieniu, ale dla miłośników off-roadu – szczególny. Renegade (od 2014 r.) to pierwszy tak mały samochód terenowy Jeepa. Jest znacznie tańszy w zakupie i utrzymaniu od Wranglera czy Grand Cherokee, ale ma w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny. Co ciekawe, auto jest technicznym krewniakiem zupełnie inaczej wyglądającego Fiata 500X. Taka współpraca konstrukcyjna nie dziwi – przypomnijmy, że w 2014 roku doszło do fuzji Jeepa z Fiatem a od 2012 roku obie marki należą do globalnej grupy Stellantis.

 

Przykładowe numery referencji PZL Sędziszów: WA60126, WA61126

6. Porsche Cayenne

Trafił na listę, bo to pierwszy SUV Porsche

Nasilający się boom na SUV-y skłonił jedną z najbardziej konserwatywnych sportowych marek świata do wyjścia poza utarte schematy. W 2002 roku na rynku pojawił się model Cayenne (pierwszą generację produkowano do 2010 roku). Samochód stał się początkowo obiektem kpin, ale nie przeszkodziło mu to w odniesieniu spektakularnego sukcesu.

 

Dziś nikt nie śmieje się z potężnego, świetnie wykonanego SUVa, który pod maską może mieć nawet 550 KM. Obecnie w sprzedaży znajduje się już trzecia generacja tego modelu (topowy model ma 680 KM), ale my wspominamy tę pierwszą, od której wszystko się zaczęło…

 

Przykładowe numery referencji PZL Sędziszów: WA61284, WP1523X

7. Renault VelSatis

Trafił na listę, bo to jeden z najbardziej nietypowych modeli w segmencie

Produkcja modeli z segmentu premium nie jest zadaniem łatwym. Wiele firm od lat bezskutecznie próbuje wedrzeć się do segmentu okupowanego przez Audi, BMW, Mercedesa i Lexusa. Obecnie największe szanse na to mają marki koreańskie – przykładem jest, należący do Hyundaia, Genesis. Ale w naszym zestawieniu przypominamy o modelu Renault VelSatis (2001-2009). Francuski producent próbował odejść od schematu klasycznej limuzyny i zaoferował coś w rodzaju superkomfortowego minivana. W zasadzie było to nadwozie, które trudno jakoś zaszufladkować. Taka koncepcja pozwoliła na połączenie wygody i funkcjonalności.

 

VelSatis przez wiele lat był oficjalnym samochodem festiwalu filmowego w Cannes. Pojawiał się we francuskich kolumnach rządowych. Bez problemu sprawdzał się także w roli wygodnego samochodu rodzinnego. Niestety – coraz gorsze wyniki sprzedaży zmusiły Renault do zakończenia produkcji bez wprowadzenia następcy. Auto jest obecnie bardzo ciekawą propozycją na rynku wtórnym. Olbrzymi spadek wartości uczynił z niego propozycję na każdą kieszeń. Najstarsze egzemplarze można kupić już za kilka tysięcy złotych.

 

Przykładowe numery referencji PZL Sędziszów: WA60214

8. Toyota GT 86

Trafiła na listę, bo to pierwsza taka sportowa Toyota od lat, na dodatek skonstruowana razem z Subaru 

Trzeba było naprawdę długo czekać na to, by Toyota wprowadziła do Europy jakiś sportowy pojazd. Japoński gigant zbija fortunę na produkcji zwykłych aut, rozwija także segment modeli hybrydowych i wodorowych. A tymi sportowymi przez wiele lat zupełnie się nie interesował. Czyżby zapomniał o sukcesach Celiki czy Supry? Ale w 2012 roku zrobił fanom prawdziwą niespodziankę i wprowadził na rynek zgrabny model GT 86.

 

Żeby było jeszcze ciekawiej, konstrukcja została opracowana wspólnie z Subaru. Bliźniakiem tego auta jest model Subaru BRZ (na wybranych rynkach GT 86 odstępna jest jako Scion FR-S). Samochód ma tylny napęd i silnik z przeciwsobnym układem cylindrów, czyli kultowego „boksera” od Subaru. Malkontenci narzekają, że auto ma „tylko” 200 KM. Faktycznie – ciężko go zatem zakwalifikować do kategorii „supersamochodów”. Z drugiej strony – taka moc w zupełności wystarcza do tego by czerpać olbrzymią przyjemność z jazdy tym sportowym modelem, zwłaszcza że pozycja za kierownicą oraz właściwości trakcyjne są po prostu genialne.

 

Przykładowe numery referencji PZL Sędziszów: WA60182

 

Źródło: PZL Sędziszów

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).