Sachs Race Challenge 2014 – relacja Motofaktor.pl | MOTOFAKTOR

Sachs Race Challenge 2014 - relacja Motofaktor.pl

person Leszek Kadelski 9/06/2014

1200 uczestników, 12 dni, 3 lokalizacje - to najkrótsze podsumowanie tegorocznej akcji promocyjnej firmy ZF w Polsce.

Liczby oczywiście nie oddają najważniejszego – doskonałego pomysłu, sprawnej organizacji, które w przemyślany sposób służą związaniu klientów z markami koncernu ZF. W przeciwieństwie do zeszłorocznego Sachs Roadshow, w 2014 roku rynek oczekiwał już podobnej akcji, a polski oddział ZF postarał się dostarczyć dokładnie tego, czego oczekiwali klienci. Wszystko to oczywiście miało głęboki sens biznesowy – koszt ubiegłorocznej edycji wyniósł ponad 700 euro na jednego uczestnika (wzięło udział 2328 osób), ale cała akcja przełożyła się na dwucyfrowy wzrost sprzedaży ZF w Polsce.

 

Zanim ekipa ZF ruszyła w trasę po Polsce, od 1 stycznia do 10 maja 2014 roku trwała akcja promocyjna produktów firmy organizowana wspólnie z Inter Cars, Inter-Teamem, Moto-Profilem, Auto Partnerem SA, Gordonem i Fotą. Do udziału w eventach zostali zaproszeni najlepsi klienci, którzy osiągnęli najwyższy poziom zakupów w pierwszych miesiącach roku. Dla wygody klientów spotkania Sachs Race Challenge zorganizowano we Wrocławiu, Debrznie (na północ od Piły) oraz pod Warszawą – tak, by każdy z uczestników miał do pokonania jak najkrótszy dystans.

 

W piątek 6 czerwca na torze w Słomczynie pod Warszawą dziennikarze mieli możliwość przyjrzeć się jak przebiega Sachs Race Challenge 2014. Zaczęło się od odprawy dla uczestników i omówienia programu dnia.

 

Kolejny etap to szkolenie techniczne prowadzone przez ekspertów ZF Lenksysteme na temat przekładni Servolectric, stosowanych między innymi w modelach firmy Volkswagen. Najpierw informacja teoretyczna, a następnie praktyczne ćwiczenie w warsztacie zaaranżowane w sąsiednim namiocie.

 

Szkolenie odbywało się w namiocie połączonym z show roomem marki Sachs zbudowanym na bazie rozkładanej naczepy, w którym prezentowano przekroje produktów.

 

Obok namiotu zaparkowane było hybrydowe Audi Q5, na przykładzie którego można było nauczyć się jak bezpiecznie wykonywać czynności obsługowe w samochodzie, w którym znajduje się instalacja wysokiego napięcia. “Można było posłuchać czegoś ciekawego, ale traktowałbym raczej w kategoriach poglądowej rozmowy niż poważnego szkolenia technicznego” – ocenił Piotr Wojtczak z mszczonowskiego warsztatu Carpart, który brał udział także w Sachs Roadshow przed rokiem.

 

Następny przystanek to 10-tonowy MAN przygotowany do rajdu Dakar, przed którym na uczestników czekał kierowca – Grzegorz Baran.

 

Polski zawodnik jest już weteranem rajdów terenowych za kierownicą ciężarówki – w samym Dakarze startował ośmiokrotnie. Goście mieli więc okazję wysłuchać rajdowych anegdotek i zadać własne pytania, na które Grzegorz Baran cierpliwie odpowiadał.

 

Żadna historyjka nie przygotowała jednak uczestników Sachs Race Challenge na zajęcie miejsca w kabinie tego potwora w czasie co-drive’u. Samo przyspieszenie, gdy siedzi się 3 metry nad ziemią, robiło spore wrażenie…

 

…ale prawdziwe emocje zaczęły się, gdy Grzegorz Baran zjechał z asfaltu i rozpędzony wpadł na tor zaimprowizowany na błotnistej łące. Terenowa ciężarówka bez problemu radziła sobie tam, gdzie nawet pieszy człowiek mógłby utknąć na dobre. Przy wyjątkowo silnych wstrząsach i skokach pogratulowaliśmy sobie mocnego ściągnięcia pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa.

 

W Słomczynie zorganizowano także pokaz ZF Motorsport, czyli oddziału koncernu zajmującego się projektowaniem i produkcją części na potrzeby sportów samochodowych. Najnowocześniejsze rozwiązania i ultraprecyzyjna technologia powodowały, że łączna wartość prezentowanych na niewielkim stoliku elementów przekraczała cenę nowego samochodu dobrej klasy.

 

Ten niepozorny element to jeden z czterech tylnych amortyzatorów stosowanych w dzisiejszych bolidach Formuły 1. Oczywiście jego charakterystyka jest regulowana.

 

Na pierwszym planie, na podstawce, sprzęgło wykorzystywane także w F1, w specyfikacji dla silników o pojemności 2.4, stosowanych w poprzednich sezonach. Dziś to bardzo ekskluzywny przycisk do papieru.

 

Dla chętnych zorganizowano konkurs w składaniu sprzęgła wielopłytkowego na czas. Dokładnie takie samo sprzęgło stosowane jest w samochodach startujących w Porsche Cup. Norma dla inżynierów montujących ten element wynosi 18 sekund, ale już w czasie jednego z pierwszych dni Sachs Race Challenge polski mechanik złożył to sprzęgło w ciągu… 15 sekund. I to dwa razy pod rząd!

 

Rok wcześniej dużym powodzeniem cieszyła się praktyczna demonstracja jak na prowadzenie samochodu wpływają uszkodzone tylne amortyzatory. W tym roku organizatorzy przygotowali coś podobnego, ale o wiele bliższego realiom życiowym. Uczestnicy mogli przejechać się dwoma Volkswagenami Golfami. Oba miały nieco ponad 200 tys. km przebiegu i zostały zakupione w niezłym stanie technicznym. Jedna różnica pomiędzy nimi była taka, że w srebrnym wymieniono 4 amortyzatory na nowe, a w czerwony pozostawiono bez zmian. Trzeba jednak podkreślić, że oba samochody przeszły bez problemu badanie techniczne w Polsce.

 

Za kierownicami testowych Golfów siedzieli profesjonalni kierowcy wyścigowi, a każdy z uczestników odbywał jazdę oboma autami na fotelu pasażera. Mimo, że początkowo wydawało się, że czerwony Golf prowadzi się akceptowalnie, szybko okazywało się, że w slalomie zarzuca tyłem jakby był napędzany na tylną oś, a jego droga hamowania jest zwykle dłuższa o kilka metrów od srebrnego egzemplarza. “Taki wynik dla żadnego mechanika nie powinien być zaskoczeniem, ale pokazanie tego w praktyczny sposób – naprawdę super sprawa” – podsumował Piotr Raźniak, kierownik serwisu w firmie Diesel System w Warszawie.

 

Z toru wróciliśmy do sali wykładowej, gdzie trwało szkolenie ze sposobu postępowania reklamacyjnego. Poza solidną dawką z zakresu tak zwanych “miękkich kompetencji”, z dużym uznaniem ze strony uczestników spotkały się przykładowe scenki pokazujące jak nie postępować z klientem zgłaszającym problem. “Mam już swoje lata i byłem na wielu takich szkoleniach, ale scenek z profesjonalnymi aktorami jeszcze nie widziałem. Bardzo dowcipne i z dużym sensem” – dodał Piotr Raźniak.

 

I wreszcie to, na co wszyscy czekali – rallycrossowy tor w Słomczynie.

 

Specjalnie na Sachs Race Challenge ekipa Jorga van Ommena przygotowała kilkanaście Mercedesów klasy C, z silnikami o mocy 200 KM, w specyfikacji rallycrossowej.

 

Każdy z uczestników otrzymał szczegółową instrukcję…

 

…po czym przydzielono go do czteroosobowej grupy, która wspólnie ruszała na tor – tak jak na prawdziwych zawodach.

 

Najpierw dwa okrążenia zapoznawcze z torem i samochodem…

 

…a następnie jazda na czas. Najlepsi trafili do finału rozgrywanego wieczorem, gdzie na zwycięzcę czekała cenna nagroda.

 

Udany dzień zwieńczył występ zespołu “Banda Łysego” oraz tancerek z zespołu “Afro Carnaval” – półfinalistek programu “Got To Dance” emitowanego przez Polsat. “Byłem rok temu w Warszawie na Służewcu. Wtedy mieliśmy lepszą pogodę, ale i tak dziś bardzo miło spędziłem dzień” – mówił Piotr Wojtczak z firmy Carpart.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).