Rząd przyjął pakiet SLIM VAT 2 | MOTOFAKTOR

Przyjęty przez Radę Ministrów SLIM VAT 2 ma stanowić kolejny pakiet uproszczeń ułatwiających rozliczanie podatku od towarów i usług.

SLIM VAT 2 ma oznaczać m.in.:

 

 • zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm;
 • prowadzenie możliwości przekazywania środków między rachunkami VAT w różnych bankach.
 • stworzenie możliwości przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT na składki na ubezpieczenie rolników.
 • bardziej elastyczne wykonywanie prawa do odliczenia czy wyboru opcji opodatkowania nieruchomości.
Przyjęcie przez Radę Ministrów pakietu to bardzo dobra informacja dla przedsiębiorców. Uproszczenia, które w nim zawarliśmy pozwolą m.in. na zwiększenie elastyczności realizacji prawa do odliczenia VAT. Pierwszy pakiet wszedł w życie w styczniu tego roku. To jest druga odsłona rozwiązań, które bardzo ułatwią życie podatnikom i działom finansowo-księgowym. W czym? Oferujemy możliwość składania zgodnego oświadczenia wyborze opodatkowania nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym. Umożliwiamy realną poprawę płynności finansowej firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czyli split paymentu. Wprowadzamy oczekiwaną przez rynek opcję przekazywania środków między rachunkami VAT podatnika, prowadzonymi w różnych bankach. Jan Sarnowski wiceminister finansów

 

Ministerstwo Finansów informuje przy tym, że zaproponowane w ustawie uproszczenia są efektem dialogu z biznesem, w tym z Rzecznikiem MŚP, Konfederacją Lewiatan i Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji i z samymi przedsiębiorcami.

Najważniejsze rozwiązania SLIM VAT 2:

 • Pełniejsza neutralność VAT w transakcjach międzynarodowych.
 • Umożliwienie rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów, bezpośrednio w deklaracji podatkowej, dokonania korekty, gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył prawidłowej wysokości podatku.
 • Wydłużenie czasu na skorzystanie z ulgi na złe długi i poszerzenie jej zastosowania.
 • Ułatwienie odliczenia VAT na samochody wykorzystywane do działalności gospodarczej – 100% odliczeń od wydatków poprzez wydłużenie terminu na złożenie informacji o poniesieniu pierwszego wydatku na pojazd.
 • Umożliwienie odliczenia VAT po upływie terminu na odliczenie na „bieżąco” – rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych, w który podatnik będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji.
 • Dopuszczenie (opcjonalnie) możliwości składania zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym.
 • Uregulowanie kwestii uwalniania środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny.
 • Umożliwienie wydania zgody na uwolnienie środków z rachunku VAT, jeżeli posiadane przez podatnika zaległości podatkowe zostały odroczone lub rozłożone na raty.
 • Umożliwienie przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT, na uregulowanie składki na rzecz KRUS.

 

SLIM VAT 2 ma stanowić również odpowiedź na postulaty przedsiębiorców w związku z potrzebą przeciwdziałania negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym pandemii COVID-19.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów/Krajowa Administracja Skarbowa

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).