Rząd przeciwny zakazowi cesji wierzytelności | MOTOFAKTOR

Rząd przeciwny zakazowi cesji wierzytelności

person Adrian Januszkiewicz 25/06/2019

Rada Ministrów odrzuciła senacki projekt ustawy, który m.in. zakazuje cesji jakiejkolwiek wierzytelności przez osoby ubezpieczone.

Według Rady Ministrów projekt wymaga wielu korekt, obejmujących m.in. usunięcie z projektu postanowienia wprowadzającego zakaz cesji wierzytelności, czyli jego artykułu 9.

 

Przypominamy, że senacki projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego ma na celu uregulować zasady działania kancelarii odszkodowawczych reprezentujących klientów w zakresie szkód osobowych spowodowanych wypadkami, w tym głównie komunikacyjnymi. Wzbudza kontrowersje od wielu miesięcy i zdaniem PIM wprowadzenie nowych uregulowań prawnych przez ustawodawcę w obecnej formie projektu ma spowodować:

 

  • brak prawnej możliwości prowadzenia bezgotówkowych rozliczeń z poszkodowanymi przez warsztaty naprawcze pojazdów,
  • likwidację rynku bezgotówkowego wypożyczania pojazdów zastępczych z OC sprawcy,
  • likwidację usług bezgotówkowej pomocy drogowej w zakresie holowania uszkodzonego pojazdu z OC sprawcy wypadku,
  • pozbawienie warsztatów naprawy pojazdów oraz możliwości dochodzenia dopłaty odszkodowania od ubezpieczyciela na drodze postępowania sądowego, w przypadku użytkowników pojazdów i mienia leasingowanego, bądź stanowiącego własność banku lub innej instytucji finansowej – pozbawieniem ich prawa do dochodzenia swoich praw od ubezpieczyciela na drodze sądowej,
  • utrudnienie poszkodowanym prawa do otrzymania odszkodowania w wysokości należnej.

 

Pod koniec listopada 2018 r. krytycznie na temat projektu wypowiedziała się Ogólnopolska Motoryzacyjna Rada Techniczna w skład której wchodzą Polska Izba MotoryzacjiPolski Związek Przemysłu MotoryzacyjnegoZwiązek Dealerów Samochodów oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Niedługo później w związku z rozpoczęciem prac legislacyjnych nad projektem 6 grudnia 2018 r. pod sejmem odbył się protest pod hasłem: “STOP! ZAKAZOWI CESJI WIERZYTELNOŚCI! Ostatecznie nie przerwał on prac nad projektem i gdy 16 stycznia br. trafił on do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, zapowiedziany został kolejny protest. W jego ramach 12 lutego br. od godziny 12:00 blokowany był podwarszawski odcinek Autostrady A2. Dzień później swoje stanowisko w tej sprawie zabrało również SDCM, które skrytykowało projekt. Teraz nie uzyskał on poparcia również ze strony Rady Ministrów.

 

Pełna treść stanowiska rządu, w sprawie omawianego wyżej projektu, jest dostępna pod linkiem.

 

Źródło: Polska Izba Motoryzacji

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).