Rząd konsultuje dopłaty do e-rowerów | MOTOFAKTOR

Rząd konsultuje dopłaty do e-rowerów

Trwają prace nad programem "Mój rower elektryczny". Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi konsultacje społeczne ws. kształtu programu przygotowywanego w NFOŚiGW.

Program NFOŚiGW „Mój rower elektryczny” ma na celu dalsze zmniejszanie emisji spalin w transporcie drogowym przez promocję elektromobilności. W tym przypadku promowane są m.in. rowery elektryczne i wózki elektryczne.

Dofinansowanie ma pochodzić ze środków unijnych, z których NFOŚiGW zamierza przeznaczyć 300 mln zł na dopłaty w ramach Funduszu Modernizacyjnego.

Projekt programu „Mój rower elektryczny” zakłada, że jego beneficjentami będą zarówno osoby fizyczne, jak i samorządy oraz przedsiębiorcy zajmujący się: transportem drogowym towarów, usługami kurierskimi i pocztowymi, a także wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego i sportowego.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

Program zakłada udzielenie dotacji na zakup nowych rowerów elektrycznych oraz rowerów elektrycznych transportowych (cargo o szerokości do 0,9 m i wózków rowerowych o szerokości powyżej 0,9 m). Dotacja wynosić będzie 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł dla rowerów elektrycznych i 9 tys. zł dla rowerów transportowych. Wsparciem będą objęte pojazdy wyposażone w akumulator litowo-jonowy o pojemności co najmniej 10 Ah, produkowane przez producentów z krajów Unii Europejskiej.

Wsparcie ma być wypłacone w formie refundacji po zakupie pojazdu.

Dopłaty nie obejmą elektrycznych rowerów zakupionych w ramach leasingu.

Szczegółowe informacje dotyczące danych technicznych pojazdów objętych dofinansowaniem, kryteriów oceny wniosków o dofinansowanie i zasad kwalifikowalności wydatków znajdują się TUTAJ.

Konsultacje społeczne potrwają do 18 lipca 2024 r. W tym czasie każdy może zgłosić uwagi do projektu nowego programu NFOŚiGW „Mój rower elektryczny” przez specjalny formularz.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).