Rząd chce podwyżki akcyzy za auta używane | MOTOFAKTOR

Ministerstwo rozwoju wraz z resortami finansów i klimatu planują podwyżkę akcyzy na auta używane, aby zmniejszyć ich napływ z zagranicy.

O planowanej podwyżce powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej „Innowacyjny ekosystem dla elektromobilności. Wyniki programu akceleracyjnego Pilot Maker Elektro ScaleUp”.

Rozważamy powrót do regulacji, która była opracowywana w ubiegłej kadencji, która podnosi akcyzę na samochody używane. Chcielibyśmy stosunkowo szybko opracować regulację akcyzową, która sprawi, że samochodów używanych po prostu nie będzie się opłacało do Polski sprowadzać. Jadwiga Emilewicz wicepremier i minister rozwoju

 

Wicepremier Emilewicz przypomniała, że nasz system akcyzowy pochodzi sprzed 1989 r., co sprawia, że „wzmożoną opłatę płacą ci, którzy mają samochód w lepszym standardzie ekologicznym„.

 

Warto przypomnieć, że obecnie akcyzę płaci się od każdego pojazdu –  nowego i używanego – który jest rejestrowany w kraju po raz pierwszy. Za auta z silnikami mniejszymi niż 2 litry trzeba zapłacić 3,1% kwoty ich zakupu. Za auta z większymi jednostkami, jest to już 18,6%. Pojazdy o napędzie elektrycznym są za to całkowicie zwolnione z tego podatku, a hybrydy plug-in (ładowane z zewnątrz) podane stawki mają obniżone o 50%.

 

Regulacja opracowywana w poprzedniej kadencji, o której wspomniała wicepremier, spotkała się z krytyką zarówno opinii publicznej, jak i branży motoryzacyjnej. Wskazywano, że akcyza za samochód z silnikiem o pojemności 2 l z 2008 roku będzie wynosić 3320 zł, ale już za ten sam pojazd z silnikiem 2,2 l – 20 700 zł. Szczegóły odnośnie nowego międzyresortowego projektu akcyzy nie są jeszcze znane.

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).