Rynek motoryzacyjny - co nas czeka w najbliższej przyszłości? | MOTOFAKTOR

Rynek motoryzacyjny - co nas czeka w najbliższej przyszłości?

person Joanna Piszcz 17/03/2022

Na początku roku przewidywano znaczącą poprawę sytuacji, ale atak Rosji na Ukrainę zweryfikował prognozy. Rok 2022 przyniesie nowe problemy, a rynek motoryzacyjny czekają zmiany.

Ostatnie lata dla rynku motoryzacyjnego nie były łaskawe. Według danych autobaza.pl liczba ofert samochodów używanych w 2021 r. spadła aż o 15% w porównaniu do przedpandemicznego 2019 r. Kryzys, który rozpoczął się wraz z pandemią, wciąż trwa.

 

Na początku bieżącego roku przewidywano znaczącą poprawę sytuacji, jednak atak Rosji na Ukrainę drastycznie zweryfikował wcześniejsze prognozy. Jedno jest pewne – rok 2022 przyniesie szereg nowych problemów oraz idących za nimi zmian na rynku motoryzacyjnym.

Niepewne czasy

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosły ceny metali używanych do produkcji samochodów – od aluminium w nadwoziu, palladu w katalizatorach, po nikiel w akumulatorach. Wojna zahamowała również dostawy niezwykle istotnych wiązek przewodów, które są produktem niezbędnym do budowy samochodów.

 

Ukraina jest ich głównym zaopatrzeniowcem, co już teraz doprowadziło do zawieszenia produkcji w kilku europejskich zakładach. Według danych AlixPartners i Comtrade, z Ukrainy pochodzi prawie 7 proc. wszystkich wiązek importowanych do Unii Europejskiej.

 

Co więcej, Ukraina odgrywa kluczową rolę w produkcji gazów niezbędnych do wytwarzania półprzewodników, takich jak krypton, argon, ksenon oraz przede wszystkim neon – z tego państwa pochodzi aż 70% ogólnoświatowej produkcji neonu. Warto dodać, że po aneksji Krymu w 2014 r. ceny neonu wzrosły aż 7-krotnie.

Skutki rosyjskiej agresji coraz mocniej odczuwają kierowcy - ceny paliw szybują w górę. Obecnie na stacjach benzynowych widzimy ceny za litr sięgające ponad 7 złotych. Co istotne, sytuacja cały czas dynamicznie się zmienia i jest mocno nieprzewidywalna. Wojna w Ukrainie przedłużyła niepewność na rynku, który powoli odzyskiwał stabilność po perturbacjach wywołanych pandemią. Na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak i kiedy sytuacja ulegnie poprawie na dłużej. Marek Trofimiuk ekspert autobaza.pl

 

Sytuacja za wschodnią granicą oddziałuje na rynek bardzo szybko. Marki jak Volkswagen, ŠKODA, Porsche, Audi, BMW czy Mini mierzą się z niedoborem części od producentów z Ukrainy i wstrzymują lub częściowo ograniczają swoją pracę.

Dobrze znane problemy

Poza bezpośrednimi skutkami wojny, w 2022 roku rynek motoryzacyjny w Polsce może być pod wpływem wielu czynników, między innymi rosnącej inflacji, problemów podażowych czy zmian podatkowych. Ponadto branże czekają znaczne podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów i spadek udziału klasycznego leasingu, a także wzrost rynku elektryków.

 

Wciąż utrzymują się także problemy w dostawie mikroprocesorów, dostępności magnezu, czy też zaburzeń w łańcuchu dostaw, które w ubiegłych latach przyczyniły się do utrudnień w dostępności aut.

 

Podwyżki cen spowodowane są przede wszystkim ograniczeniami w produkcji samochodów na całym świecie – efekt będzie jeszcze większy po zamknięciu fabryk zlokalizowanych na terenie Rosji. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa.

Sytuacja na rynku samochodów używanych wydaje się jeszcze stabilna, chociaż na pewno czekają nas zmiany. Polscy dystrybutorzy, którzy eksportowali samochody lub części do Ukrainy stracili jeden z coraz atrakcyjniejszych rynków zbytu. Ciekawą kwestią do obserwacji w najbliższym czasie będzie także zainteresowanie Polaków zakupem samochodów w obliczu tak bliskiego konfliktu oraz potencjalnych problemów gospodarczych. Marek Trofimiuk

 

Źródło: AutoISO Sp. z o.o.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).