Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) zaprezentowała najnowszy Raport Roczny zawierający dane za 2024 rok. W roku poprzedzającym efektywne wejście w życie sankcji na import LPG z Rosji wielkość rynku utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich.
Konsumpcja LPG w Polsce wyniosła 2,45 mln ton – zaledwie o 2,2% mniej niż rok wcześniej. Niezmiennie 75% rynku stanowi autogaz, rośnie udział rynku zbiornikowego do ogrzewania domów i zakładów produkcyjnych, a spadek kolejny rok kontynuuje segment butlowy.
Popyt na LPG w Polsce pokrywany jest w 4/5 dostawami z zagranicy, dlatego tak istotne było przygotowanie rynku do embargo na gaz płynny z Rosji. Przedsiębiorcy egzamin ten w znacznej mierze zdali – po wejściu w życie zakazu wwozu paliwa rosyjskiego w dn. 20 grudnia 2024 roku nie odnotowano trudności z zaopatrzeniem klientów. W skali całego roku udział gazu z Rosji – dopuszczonego jeszcze do importu w roku minionym – spadł z 45,8% w 2023 r. do 42,7%, jednak w ostatnim kwartale roku obserwowana była znacznie szybsza dywersyfikacja. W grudniu 2024 r. największym dostawcą LPG do Polski stała się Szwecja z ponad 34% udziałem, wyprzedzając Rosję (29,8%), Norwegię (10,9%) i Stany Zjednoczone (5,2%). U progu 2025 r. dostawy gazu płynnego do Polski były już zdywersyfikowane, jak nigdy w historii.
Po dwóch latach lawinowego wzrostu reeksportu LPG na Ukrainę, który był efektem inwazji z lutego 2022 r., w minionym roku wywóz gazu płynnego spadł o blisko 40%. Dzięki inwestycjom realizowanym w Rumunii, także przez samych Ukraińców, to właśnie ten kraj w coraz większym stopniu przejmuje rolę głównego źródła dostaw paliwa dla naszych sąsiadów.
– Rok 2024 stał w Polsce pod znakiem przygotowań do wejścia w życie sankcji na gaz płynny LPG pochodzenia rosyjskiego. Zakończenie importu gazu płynnego z Rosji na podstawie europejskiego rozporządzenia sankcyjnego [1] jest symbolicznym domknięciem okresu zależności rynku polskiego od dostaw energii ze wschodu. Od 20 grudnia 2024 r. weszły w życie sankcje na LPG pochodzenia rosyjskiego, jednak rynek zachował spokój. Dystrybutorzy w minionym roku przygotowali się do embargo, tak zawierając umowy z nowymi dostawcami, jak i gromadząc zapasy. Według danych analityków, ceny paliwa na stacjach paliw, największym segmencie rynku polskiego, ustabilizowały się po wejściu w życie embargo na poziomie ok. 3,20 zł/l, bez zmian wobec ostatnich tygodni minionego roku. Utrzymaniu równowagi rynkowej sprzyjała ciepła zima. W styczniu i lutym nie były obserwowane żadne problemy z zaopatrzeniem użytkowników gazu płynnego – mówi Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP).
Polska odgrywa kluczową rolę na europejskim rynku LPG. Jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. W 2024 r. wpis o zamontowaniu instalacji LPG do samochodu uzyskało 125 296 zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce samochodów, niespełna 3 razy więcej, niż BEV i PHEV. W tym samym okresie wykreślono z bazy CEPiK 90 239 pojazdów archiwalnych (tzw. „martwe dusze”), wobec których w ciągu ostatnich 6 lat nie wykonano żadnych czynności urzędowych.
Wg badania Ekobarometr 2024 realizowanego we współpracy z POGP [2] aż 41% Polaków potwierdza, że zdarzyło im się korzystać z gazu płynnego LPG, w tym 49% mieszkających na wsi, 37% mieszkańców małych i średnich miast oraz 33% mieszkańców metropolii. Spośród użytkowników gazu LPG na wsi aż 48% korzystało z niego w postaci autogazu, a 52% do przygotowywania posiłków. Potencjał tego paliwa jest ważny na obszarach słabo zurbanizowanych i peryferyjnych, o ograniczonym dostępie do infrastruktury, gdzie odsetek ludności zagrożonej ubóstwem i wykluczeniem energetycznym jest najwyższy.
Raport Roczny POGP za 2024 r. jest dostępny do pobrania ze strony https://www.pogp.pl/raport.
[1] Rozporządzenie Rady (UE) 2023/2878 z dnia 18 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 833/2014 dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.
[2] W dniach 2024 r. Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research zrealizowała 6. Edycję badania „EKObarometr – na drodze do zielonego społeczeństwa”. Polska Organizacja Gazu Płynnego była partnerem tegorocznego projektu, który w minionym roku objął po raz pierwszy także badanie postaw Polaków wobec gazu płynnego LPG. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1500 respondentów.
Źródło: POGP
Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google: