Ruszyła platforma motoryzacyjna XCEED | MOTOFAKTOR

Ruszyła platforma motoryzacyjna XCEED

person Adrian Januszkiewicz 1/06/2021

Uruchomiono XCEED, czyli nową platformę wymiany informacji w technologii blockchain dla europejskiej branży automotive.

XCEED to nowa platforma wymiany informacji w technologii blockchain dla europejskiej branży automotive, która umożliwia sprawdzanie w czasie rzeczywistym certyfikacji wszystkich dostępnych na rynku komponentów samochodowych.

 

Projekt XCEED powstał z inicjatywy wiodących przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej – Faurecii, Grupy Renault, Knauf Industries, Simoldes i Coşkunöz we współpracy z IBM. Celem stworzenia tej otwartej bazy danych w sprawdzonej technologii blockchain jest zapewnienie jej użytkownikom szybkiego dostępu do aktualnych informacji o certyfikacji tysięcy różnorodnych części potrzebnych do produkcji samochodów. Po krótkiej fazie testowania w fabryce Renault w Douai we Francji system ma teraz zostać finalnie wdrożony również w zakładach marki zlokalizowanych w Turcji oraz hiszpańskiej Palencii.

 

Jednocześnie został udostępniony wszystkim producentom oryginalnego wyposażenia i poddostawcom z globalnego rynku motoryzacyjnego, bez względu na wielkość firmy czy jej miejsce w łańcuchu dostaw. Cyfrowe narzędzie na miarę obecnych czasów ma stanowić optymalną odpowiedź na rosnącą potrzebę szybkiego dostępu do informacji o zgodności komponentów ze zmieniającymi się europejskimi przepisami.

Narzędzie dedykowane europejskiej branży automotive

We wrześniu 2020 roku weszły w życie bardziej surowe wymagania związane z homologacją pojazdów i kontrolą zgodności produktów z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Ambicją twórców projektu XCEED jest zapewnienie możliwości prześledzenia pod tym kątem wszystkich elementów wchodzących w skład całego ekosystemu europejskiej branży automotive. Platforma pozwalać ma na zwiększenie transparentności i efektywności procesów oraz oszczędność czasu w całym łańcuchu dostaw. Korzystające z niej firmy mają jeszcze lepiej i szybciej odpowiadać na wymagania wynikające z najnowszych regulacji prawnych, a także oczekiwania samych klientów związane z bezpieczeństwem i jakością pojazdów.

 

Projekt XCEED jest także elementem wspierania konkurencyjności europejskiego przemysłu i jego technologicznej niezależności. Jednocześnie ma integrować wszystkich światowych graczy, od dużych międzynarodowych koncernów, aż po małe i średnie przedsiębiorstwa, udostępniając im wszystkim na równych zasadach unikatowe narzędzie w postaci inteligentnej architektury rzetelnych informacji uzupełnianych w czasie rzeczywistym przez samych użytkowników.

Nowoczesna, bezpieczna i zawsze aktualna baza danych

Platforma XCEED uzyskała zdecentralizowaną strukturę „łańcucha bloków”, która ma umożliwiać tworzenie zaufanej sieci wymiany informacji o atestach między wszystkimi uczestnikami branży automotive, od zakładu wytwarzającego pojedyncze komponenty, aż po fabrykę samochodów. Pozwalać ma na łatwe skontrolowanie zgodności poszczególnych produktów z wymaganiami, ale jednocześnie szanuje prawo każdej ze stron do zachowania poufności danych, własności intelektualnej i kontroli nad danymi.

 

Wyjątkowa budowa systemu wynika z jego rozproszonej architektury, która nie wymaga wielostronnych uzgodnień dotyczących np. praw do przechowywanych danych, jak w przypadku scentralizowanych rozwiązań. Opracowane przez IBM rozwiązanie oparte na otwartym protokole Hyperledger Fabric umożliwia gromadzenie danych w środowisku hybrydowej chmury, dlatego użytkownicy mogą przechowywać dane w chmurze prywatnej lub skorzystać z chmury publicznej dostarczanej m.in. przez IBM.

 

Możliwości tego „ekosystemu” uzupełniać mają funkcje automatycznego zapisywania zmian i powiadomień w czasie rzeczywistym. Choć projekt XCEED został zapoczątkowany przez kilka wiodących firm, docelowo mają go tworzyć wszystkie podmioty z globalnej branży automotive. Cała inicjatywa powstała we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej.

Blockchain okazał się wartościowym rozwiązaniem, które dostarcza nowego sposobu zarządzania identyfikowalnością i zgodnością w przemyśle spożywczym, w łańcuchach dostaw i nie tylko. XCEED to nasza pierwsza inicjatywa dla branży motoryzacyjnej, której celem jest umożliwienie identyfikowalności komponentów na dużą skalę, dzięki wartościom i korzyściom, jakie płyną z technologii blockchain. Naszym celem w IBM jest dostarczenie tej branży odpowiednich rozwiązań biznesowych, z wykorzystaniem naszego doświadczenia w budowaniu sieci blockchainowych opartych na hybrydowych wielochmurowych rozwiązaniach, aby przyspieszyć tę podróż i zbudować zaufanie do globalnej platformy branżowej. Dirk Wollschläger Industry General Manager, IBM
Już od samego początku Faurecia odgrywa kluczową rolę w tym innowacyjnym ekosystemie i jesteśmy bardzo zadowoleni z dołączenia do tej inicjatywy oraz nowego sposobu pracy z naszym klientem Grupą Renault, dla której przejrzystość, zgodność i identyfikowalność jest najważniejszym elementem łańcucha dostaw. Dzięki temu bezpiecznemu, przejrzystemu i zautomatyzowanemu systemowi udostępniania danych możemy szybko identyfikować i rozwiązywać problemy, umacniając tym samym naszą zgodność, rzetelność i konkurencyjność. Jesteśmy przekonani, że ten nowatorski projekt zmieni praktyki w naszej branży w nadchodzących latach. Eric Jacquot Group End to End Quality Director, Faurecia
XCEED to potężne narzędzie transformacji przemysłu motoryzacyjnego, gdyż otwiera drogę do doskonałości operacyjnej całemu ekosystemowi, włączając mniejszych graczy, którzy w innym przypadku nie byliby w stanie zainwestować w taką technologię. Odile Panciatici Coordinator of the XCEED Project, Grupa Renault
Jako odpowiedzialny gracz rynku motoryzacyjnego zdecydowaliśmy się dołączyć do projektu XCEED, aby jeszcze efektywniej zapewniać identyfikowalność i zgodność naszych produktów. XCEED dostarcza wyjątkowej okazji do oceny i zmodyfikowania naszych systemów i metod oraz poprawienia sprawności działania w coraz bardziej złożonym środowisku, a tym samym naszych ogólnych wyników. Projekt XCEED doskonale wpisuje się w strategię digitalizacji Grupy Knauf i naszą polityką społecznej odpowiedzialności. Dzięki XCEED mamy teraz spójne podejście, od naszych współpracy na etapie koncepcji programu, aż do końcowej fazy cyklu życia pojazdu. Cieszymy się, że należymy do społeczności motoryzacyjnej, która tworzy wartość i przyczyni się do zwiększenia transparentności na rynku. Sylvie Janod Automotive Market Director, Knauf Industries
W momencie, gdy zrozumieliśmy, że blockchainowy projekt XCEED przyczyni się do doskonałości operacyjnej, zapewniając prostotę, szybkość, transparentność i zgodność produktów, oraz że obejmie on wszystkich uczestników łańcucha dostaw, natychmiast zdecydowaliśmy się zostać częścią tego projektu, ponieważ pasuje on do wizji marki Simoldes ”Juntos fazemos melhor„ i naszej drogi do Przemysłu 4.0. Jaime Sá Board member, Simoldes
Cieszymy się, że możemy być częścią tego pionierskiego ruchu cyfryzacji w sektorze motoryzacyjnym, jako firma partnerska w projekcie XCEED. Wierzymy, że dzięki temu globalnemu projektowi Coşkunöz zrobi ważny krok naprzód w swojej wizji drogi do cyfryzacji. Barış Karaadak General Manager, Coşkunöz

 

Źródło: Knauf Industries

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).