Ruszył projekt badawczy ELAB | MOTOFAKTOR

Ruszył projekt badawczy ELAB

person Januszkiewicz Adrian 8/10/2020

W ramach projektu "ELAB – Miasto Czystego Transportu", PSPA wraz z 12 partnerami zbada, czy użytkowanie EV w miastach może być jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne.

5 października PSPA wspólnie z Miastem Łódź, w ramach „Laboratorium Nowej Mobilności”, zainicjowało jeden z największych projektów badawczych związanych z sektorem e-mobility w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem badania „ELAB” jest porównanie samochodów elektrycznych i spalinowych w dwóch obszarach: ekonomicznym, poprzez analizę całkowitych kosztów posiadania (TCO) oraz środowiskowym, poprzez sprawdzenie emisyjności na etapie eksploatacji.

Projekt ELAB to kolejny krok w kierunku elektryfikacji transportu ze szczególnym naciskiem na transport ostatniej mili. Badanie realizujemy we współpracy z szeregiem partnerów branżowych z różnych sektorów biznesu oraz z Miastem Łódź w ramach utworzonego wspólnie „Laboratorium Nowej Mobilności”. To inicjatywa składająca się z wielu projektów, której nadrzędnym celem jest popularyzowanie rozwiązań zeroemisyjnych w przestrzeni miejskiej. ELAB to jeden z takich projektów. Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA

 

Wyniki badania posłużą do porównania całkowitych kosztów posiadania (TCO) samochodów elektrycznych i spalinowych, oceny ich wpływu na środowisko, a także analizy potencjału elektryfikacji firmowych flot. Projekt ma pozwolić także ustalić m.in. wpływ masy przewożonych ładunków na zasięg pojazdów, porównać wiele wariantów instalowanej infrastruktury oraz ocenić potencjał wdrożeniowy stacji ładowania zintegrowanych z oświetleniem miejskim.

Zaledwie przed miesiącem Łódź podpisała z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych, największą w Polsce organizacją kreującą rynek elektromobilności, list intencyjny o współpracy. Dziś zaś rozpoczynamy największy w Polsce projekt, w którym jako miasto będziemy testować auta elektryczne i porównywać je z samochodami spalinowymi. Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łódź

Projekt zakłada, że zarówno do floty samochodów jeżdżących dla Urzędu Miasta Łodzi, jak i do miejskich spółek i jednostek, np. do ZWiK czy ZDIT, trafią pojazdy elektryczne, jak i te konwencjonalne. Przez trzy tygodnie każde z nich będzie z osobna „testowane” i porównywane. Dzięki odpowiednim nadajnikom zainstalowanym w pojazdach będzie można monitorować i porównać m.in. zużycie energii czy poziom spalania. W sumie wykonanych zostanie 20 tys. pomiarów. Testowane będą zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze.

My się elektromobilności nie boimy. W końcu to my, Łódź, jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy specjalne piktogramy informujące, że auta elektryczne mają przywilej jeżdżenia po buspasach. Daliśmy też bardzo atrakcyjne warunki dla firm, które chcą budować 200 punktów ładowania samochodów elektrycznych w całym mieście. Kupujemy też pierwsze 17 autobusów elektrycznych. Elektromobilność wchodzi więc wielkimi krokami do Łodzi. Hanna Zdanowska

 

W badanie ELAB zaangażowało się 12 partnerów branżowych PSPA. Renault Polska dostarczyło samochody elektryczne (osobowe Zoe, a także dostawcze Kangoo Z.E. i Master Z.E.) oraz odpowiadające im modele spalinowe (Clio, Kangoo i Master).

Samochody będą użytkowane w ramach szeregu różnego rodzaju zastosowań. Veolia, IKEA, H&M, DHL Parcel Polska oraz Rhenus Logistics będą użytkować i porównywać pojazdy Renault przy realizacji celów związanych z bieżącą działalnością przedsiębiorstw, w tym m.in. usług serwisowych oraz dostaw ostatniej mili. W projekcie ELAB uczestniczy również Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, a Urząd Miasta Łódź wprowadzi testowane samochody osobowe do floty Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

 

Włączenie do floty pojazdów elektrycznych wymaga dostępu do infrastruktury ładowania. Firma EVBox odpowiada za dostawę i montaż naściennych stacji typu wallbox, zaś EV Charge dostarczy ładowarki zintegrowane z oświetleniem ulicznym. Partnerzy infrastrukturalni badania będą ponadto agregować dane dotyczące ilości energii pobieranej przez pojazdy.

 

Wsparcie merytoryczne zapewni ARVAL, którego analizy posłużą do ustalenia całkowitych kosztów posiadania (TCO) testowanych samochodów. Obsługę techniczną pojazdów zapewni lokalny dealer Renault – firma JASZPOL. Samochody biorące udział w badaniu zostały wyposażone w urządzenie telematyczne firmy Webfleet Solutions, które monitorują ich lokalizację oraz parametry pracy w czasie rzeczywistym.

 

Każdy z partnerów będzie eksploatował każdy z sześciu pojazdów przez okres minimum trzech tygodni. Łączny czas badania wyniesie 15 tygodni. Po zakończeniu fazy testowej, rozpocznie się etap analiz i opracowania raportu zawierającego wnioski ustalone na podstawie zgromadzonych danych. Oficjalne wyniki badania „ELAB – Miasto Czystego Transportu” zostaną zaprezentowane w I kwartale 2021 r. Więcej informacji znajduje się na stronie projektelab.pl.

 

Źródło: PSPA

user photo

Autor

Januszkiewicz Adrian

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).