Rumuński zakład Nokian Tyres trzyma się planu | MOTOFAKTOR

Rumuński zakład Nokian Tyres trzyma się planu

W poniedziałek 1 lipca br. fabryka Nokian Tyres w rumuńskim Oradei wyprodukowała swoją pierwszą oponę. Oznacza to, że działalność zakładu trzyma się ustalonego wcześniej harmonogramu.

W zeszłym roku rozpoczęła się rekrutacja nowych pracowników Nokian Tyres do fabryki w Rumunii, a w latach 2023 i 2024 firma zatrudniała pracowników zarówno do produkcji, jak i do pracy biurowej. Pierwszy 60-osobowy zespół, odpowiedzialny za uruchomienie produkcji, został przeszkolony na wiosnę w fabryce Nokian Tyres w Finlandii. W sumie fabryka ma zatrudnić około 500 pracowników.

Nokian Tyres rozpoczął budowę fabryki w Rumunii

Adrian Kaczmarczyk, SVP, operacje zaopatrzenia Nokian Tyres
Adrian Kaczmarczyk, SVP, operacje zaopatrzenia, Fot. Nokian Tyres

„Dzięki pierwszej oponie mogliśmy przetestować możliwości produkcyjne nowej fabryki, procesy działają zgodnie z planem. Z powodzeniem przeszkoliliśmy również nowych członków zespołu Nokian Tyres w zakresie produkcji opon klasy premium w taki sam bezkompromisowy sposób, jak w innych naszych fabrykach. To dzięki ciężkiej pracy całego zespołu możemy teraz świętować powstanie pierwszej wyprodukowanej w Rumunii opony Nokian Tyres” – mówi Adrian Kaczmarczyk, SVP, Operation Excellence z Nokian Tyres.

Po pełnym uruchomieniu, fabryka Nokian Tyres w Rumunii ma mieć zdolność produkcyjną wynoszącą 6 milionów opon rocznie, z możliwością rozszerzenia w przyszłości. Całkowita powierzchnia zabudowana ma wynieść około 100 000 metrów kwadratowych, a wartość inwestycji szacowana jest na około 650 milionów euro. Opony produkowane w fabryce mają być głównie sprzedawane na rynku środkowoeuropejskim, który jest łatwo dostępny dzięki strategicznej lokalizacji blisko głównych klientów z tego obszaru.

Fot. Nokian Tyres

Nokian Tyres Snowproof 2 zainaugurowała produkcję w Rumunii

Pierwsza opona wyprodukowana w rumuńskiej fabryce to zimowa Nokian Tyres Snowproof 2 dla samochodów osobowych z Europy Środkowej, bez kolców. Firma postanowiła uczcić 90. rocznicę jednej ze swoich kluczowych innowacji – opony zimowej, oraz długą historię poprawiania bezpieczeństwa na drogach świata.

„Nokian Tyres wynalazła oponę zimową w 1934 roku. To bardzo stosowne, że 90 lat później upamiętniamy tę okazję poprzez jeden z naszych flagowych produktów zimowych w naszej najnowszej fabryce. Naszym celem jest uczynienie świata bezpieczniejszym poprzez ciągłe wynajdywanie na nowo opon i sposobu ich produkcji. To właśnie robiliśmy opona po oponie i to zamierzamy robić w nowej fabryce w Rumunii” – mówi Adrian Kaczmarczyk.

Fot. Nokian Tyres

Pierwsza na świecie bezemisyjna fabryka Nokian Tyres

Po zakończeniu budowy fabryka Nokian Tyres w Rumunii ma być pierwszym zakładem produkcji opon na świecie, który nie emituje CO2. Ten historyczny krok ma być wyznacznikiem dla całej branży, prezentując holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju, opierające się na korzystaniu wyłącznie z odnawialnych źródeł energii oraz stosowaniu energooszczędnych i zautomatyzowanych procesów. Dodatkowo, fabryka dąży do osiągnięcia tego samego standardu braku odpadów, co inne zakłady produkcyjne firmy znajdujące się w Finlandii i Stanach Zjednoczonych.

Nokian Tyres postawi bezemisyjną fabrykę w Rumunii

Źródło: Nokian Tyres

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).