RPO interweniuje w sprawie opłat za badania techniczne pojazdów |

RPO interweniuje w sprawie opłat za badania techniczne pojazdów

person Joanna Piszcz 24/08/2022

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) ponownie interweniuje w Ministerstwie Infrastruktury w sprawie braku waloryzacji stawek opłat za badania techniczne pojazdów.

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w Ministerstwie Infrastruktury w sprawie braku waloryzacji stawek opłat za badania techniczne pojazdów już w ubiegłym roku. Wtedy RPO otrzymał odpowiedź, w której resort infrastruktury zanegował zasadność podwyższania opłat za badania techniczne. Wskazał, że skoro mimo niezmienionych od kilkunastu lat stawek każdego roku ponad stu nowych przedsiębiorców otwiera stacje diagnostyczne, to wysokość opłat za te badania nie jest zbyt mała i nie powoduje, że prowadzenie tego rodzaju biznesu jest nieopłacalne. Stwierdził też, że ocena Rzecznika jest jednostronna, ponieważ nie uwzględnia wydatków po stronie właścicieli pojazdów.

 

W ponownym wystąpieniu RPO zaznacza, że nie odnosił się do kwestii obciążenia kierowców opłatami za badania techniczne pojazdów, gdyż wysokość opłat za te badania nie wzrosła od 18 lat. W odróżnieniu od kosztów ponoszonych przez właścicieli stacji diagnostycznych. Do Rzecznika nie wpływają również skargi obywateli wskazujące na to, że opłaty za badania techniczne są dla nich znacznym wydatkiem w stosunku do osiąganych dochodów.

 

Zdaniem RPO, ustalając wysokość opłat za badania techniczne pojazdów Minister Infrastruktury powinien oczywiście uwzględniać, jakie przyniesie to obciążenie dla budżetów domowych kierowców. Nie może jednak pominąć tego, jakie są koszty wykonywania badań – co wynika wprost z art. 84a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Aktualne przepisy ustalające opłaty za badania techniczne pojazdów nie uwzględniają aktualnych kosztów wykonywania tych badań. Oznacza to, że organ, który wydał te przepisy, nie realizuje wytycznych określonych w ustawie, co z kolei prowadzi do niezgodnej ze standardami konstytucyjnymi ingerencji w swobodę działalności gospodarczej przysługującą właścicielom stacji diagnostycznych.

 

RPO zwraca uwagę, że nie można zakładać z góry, że każdy wzrost opłat byłby znacznym ciężarem lub nawet obciążeniem nie do udźwignięcia dla tych, których pojazdy podlegają obowiązkowym badaniom technicznym. Okoliczność, że podwyżka opłat za badania techniczne powoduje wzrost wydatków po stronie kierowców, nie może przemawiać za tym, żeby zupełnie zrezygnować z ustalania nowych, wyższych stawek, pomimo wzrostu kosztów wykonania badań, jaki nastąpił w ostatnich latach.

 

W ocenie RPO brak działań nad zmianą aktów wykonawczych regulujących kwestie badań technicznych pojazdów nie może być usprawiedliwiany tym, że resort koncentruje się obecnie na wdrażaniu unijnej dyrektywy w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów. Tym bardziej, że ten argument pojawia się już od wielu miesięcy w odpowiedziach udzielanych przez Ministerstwo Infrastruktury na interpelacje poselskie dot. braku waloryzacji stawek opłat za przeprowadzenie badań technicznych pojazdów.

 

Z tego powodu RPO kieruje ponowne wystąpienie do dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renaty Rychter i prosi o merytoryczne odniesienie się do kwestii zaniechania podwyższania opłat za badania techniczne pojazdów w kontekście zgodności takiej bezczynności z przepisami prawa. Prosi również o ustosunkowanie się do kwestii, jaki wpływ ta bezczynność ma na konstytucyjne prawa przedsiębiorców prowadzących stacje diagnostyczne.

 

Rada Dialogu Społecznego zaapelowała ostatnio do rządu o podwyższenie opłaty za badanie techniczne pojazdu.

 

Źródło: RPO

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).