Rozwój e-commerce korzystny dla Grupy Oponeo.pl | MOTOFAKTOR

Rozwój e-commerce korzystny dla Grupy Oponeo.pl

person Adrian Januszkiewicz 7/04/2021

Mimo kryzysu pandemicznego dla GK Oponeo.pl 2020 rok był okresem intensywnego rozwoju i nowych akwizycji.

Wyniki za 2020 rok

W 2020 roku Grupa Kapitałowa umocniła pozycję marki Oponeo.pl na rynku sprzedaży opon i wypracowała w sumie 32,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto, czyli o 58,6% więcej niż w poprzednim roku.

 

Przychody Grupy wzrosły o 10,52% rok do roku i wyniosły 1,06 mld zł.

Mimo trudności, które przyniosła przedsiębiorcom pandemia, w 2020 roku po raz pierwszy w historii przychody Grupy Oponeo.pl przekroczyły miliard złotych. Dariusz Topolewski prezes zarządu GK Oponeo.pl

Z tytułu sprzedaży opon Grupa uzyskała przychód wielkości 924,4 mln zł, sprzedając łącznie rekordową liczbę 3,8 mln opon w Polsce i za granicą. Z handlu na rynku polskim Grupa Oponeo.pl wygenerowała 857,3 mln zł przychodu, co oznacza wzrost o 11,38%. Udział przychodów krajowych w całości przychodów Grupy Oponeo.pl ze sprzedaży wyniósł 80,63%. Sprzedaż na rynkach zagranicznych wzrosła o 7,09% i wyniosła 206 mln zł.

 

Wzrost sprzedaży został osiągnięty mimo trendów spadkowych na rynku opon w Polsce i w Europie. W skali całego kraju sprzedaż opon do samochodów osobowych w 2020 roku spadła o 15%, a w Europie o 12%.

Rynek e-commerce

Nie bez znaczenia dla dynamicznego rozwoju Grupy Oponeo.pl jest znaczący wzrost udziału handlu e-commerce, który za sprawą pandemii zyskał na popularności jako bezpieczny kanał zakupowy. W 2020 roku transformacja technologiczna handlu przyspieszyła, a wartość branży online wzrosła o 100% rok do roku i wyniosła wg szacunków ekspertów ok. 100 mld zł, choć prognozy z początku ubiegłego roku zakładały wartość na poziomie ok. 70 mld zł.

Rozwój Grupy Oponeo.pl

Na fali wzrostu rynku e-commerce zyskała również spółka zależna Dadelo S.A. prowadząca internetowy sklep z rowerami i częściami rowerowymi, której przychody za 2020 roku wzrosły o 93% względem roku 2019. Spółka Dadelo S.A. zadebiutowała na warszawskiej GPW 29 grudnia 2020 roku. Do obrotu trafiło 4,6 mln praw do akcji oferowanych w IPO po cenie 18 zł za sztukę.

 

Ponadto Zarząd Oponeo.pl kontynuował proces dywersyfikowania biznesu o nowe projekty e-commercowe i do Grupy Oponeo.pl pod koniec roku dołączyła spółka Rotopino.pl S.A., której pełne dane finansowe będą konsolidowane w Grupie od dnia 01 stycznia 2021 roku. Obecność Rotopino.pl S.A. w Grupie Oponeo.pl ma pozwolić na dalsze umacnianie pozycji tego podmiotu na rynku internetowych sprzedawców narzędzi i elektronarzędzi zarówno w Polsce, jak i na terenie UE.

Rotopino.pl S.A. uzyskała w 2020 roku 35% wzrost przychodów. Zbliżony model działalności Rotopino.pl oraz spółek z Grupy Oponeo.pl umożliwi dodatkowo budowanie pozytywnego efektu synergii na wielu płaszczyznach. Dariusz Topolewski

 

Grupa Oponeo.pl w minionym roku postanowiła wejść w zupełnie w nową branżę – produktów metalowych, we współpracy z firmą Metalkas. W listopadzie ubiegłego roku otrzymana została zgoda Prezesa UOKiK na koncentrację polegającą na utworzeniu spółki LAM S.A. w celu prowadzenia sprzedaży metalowych drabin i regałów za pośrednictwem Internetu.

W I kwartale br. spółka LAM S.A., w której OPONEO.PL S.A. posiada 50% akcji, została zarejestrowana i rozpoczęliśmy sprzedaż przez sklep internetowy edrabiny.pl. Dariusz Topolewski

Plany

W 2021 roku Grupa Oponeo.pl ma kontynuować działania mające na celu umacnianie pozycji rynkowej Oponeo.pl S.A. oraz spółek zależnych. Perspektywy aktywnego rozwoju segmentu e-commerce, zmiany trendów zakupowych, know-how, wykwalifikowana kadra, rozwinięte zaplecze logistyczne, nowoczesne i bezpieczne rozwiązania informatyczne oraz stabilna sytuacja finansowa potwierdzają prawidłowość obranej strategii rozwoju Grupy.

 

Źródło: Oponeo.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).