Rozwiązania fotoniczne OSRAM | MOTOFAKTOR

Rozwiązania fotoniczne OSRAM

Inicjatywa fotoniczna marki OSRAM koncentruje się na uwolnieniu potencjału promieniowania widzialnego i niewidzialnego dla poprawy jakości życia konsumentów.

Oprócz tego firma pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami LED do projekcji, biomonitoringu i biometrii, a swoje najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie zaprezentowała podczas styczniowych targów CES w Las Vegas.

 

Aplikacje fotoniczne wykorzystują fotony w taki sam sposób, w jaki aplikacje elektroniczne wykorzystują elektrony. Ze względu na to, iż światło przemieszcza się szybciej niż elektrony, fotonika może pomóc w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które są mniejsze i szybsze, a także bardziej ekonomiczne i wydajne energetycznie.

W ponad 110-letniej historii firma OSRAM zawsze była otwarta na zmiany. Zdolność do transformacji działalności i ciągłego wprowadzania innowacji była kluczem do naszego niezwykłego sukcesu i długowieczności. Teraz, gdy skupiamy uwagę na przemyśle fotonicznym, jesteśmy dumni, że tworzymy najnowocześniejsze rozwiązania i technologie, które wciąż przekraczają oczekiwania i poprawiają jakość życia ludzi na całym świecie.

dyrektor ds. technologii w firmie OSRAM Licht AG - Stefan Kampmann

 

Koncepcyjne auto MetroSnap szwajcarskiej marki Rinspeed, które po raz pierwszy zostało zaprezentowane na stoisku firmy podczas targów CES nie tylko demonstruje, jak może wyglądać mobilność w przyszłości, lecz także jakie możliwości daje zastosowanie rozwiązań opartych na promieniowaniu widzialnym i niewidzialnym.

Mobilność

Nowa dioda – eXchangeable LED lightSource (XLS) – do świateł stopu, cofania i tylnych przeciwmgłowych, to według zapewnień OSRAM znormalizowane, łatwe do wymiany źródło światła, które nadaje się do różnych zastosowań w oświetleniu sygnalizacyjnym i przeciwmgłowym.

 

Technologia tylnych lamp zespolonych tzw. Rear Combination Light (RCL) daje nam wyobrażenie, jak będzie wyglądać zewnętrzne oświetlenie samochodowe w przyszłości i jak można wykorzystać tylne światła do komunikowania się z innymi kierowcami i pieszymi na drodze. Dzięki zastosowaniu technologii LiDAR, czyli laserowych impulsów podczerwieni do stworzenia mapy 3D otoczenia pojazdu, autonomiczna jazda Rinspeedem MetroSnap ma być bezpieczniejsza.

Bezpieczeństwo i ochrona

W świecie innowacyjnych technologii rozwiązania fotoniczne mają zapewniać bezpieczeństwo, niezawodność i spokój. Technologia VCSEL (ang. Vertical Cavity Surface Emitting Laser) umożliwia monitorowanie wnętrza Rinspeeda MetroSnap, a także wykrywanie 3D wykorzystywane do rozpoznawania twarzy w pojazdach i urządzeniach mobilnych.

Komunikacja

Innowacyjna technologia LED pokazuje, w jaki sposób w scenariuszu autonomicznej jazdy można przesyłać dynamiczne informacje. Na przykład, reflektory główne samochodu MetroSnap są wyposażone w rozwiązanie LED Eviyos firmy OSRAM. Te wielofunkcyjne, inteligentnie sterowalne diody nie tylko oświetlają drogę, lecz także wyświetlają ostrzeżenia lub symbole na drodze widoczne dla innych kierowców.

 

Co więcej mogą nawet informować pieszych o tym, że są widoczni dla kierowców i mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię. Ponadto nowatorskie rozwiązania laserowe oraz LED (również na podczerwień) firmy OSRAM obsługują liczne aplikacje rozszerzonej rzeczywistości (ang. AR), w tym śledzenie ruchu gałek oczu, skanowanie pomieszczeń 3D, wykrywanie obiektów i funkcje wyświetlania komunikatów.

Zdrowie i dobre samopoczucie

OSRAM oferuje szeroką gamę emiterów, detektorów i modułów LED do monitorowania parametrów życiowych na smartfonach i smartwatchach, a także aplikacje spektroskopowe, które mogą natychmiast zbadać żywność i dostarczyć informacje, takie jak zawartość kalorii, świeżość i jakość.

 

Źródło: OSRAM

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).