Rola osłony paska rozrządu | MOTOFAKTOR

Rola osłony paska rozrządu

person Redakcja 27/08/2020

Ten kluczowy element chroni napęd paska synchronicznego przed substancjami chemicznymi oraz niepożądanymi przedmiotami, które mogłyby dostać się do układu.

Substancje chemiczne, takie jak olej silnikowy, chłodziwo i paliwo, są niezbędne do funkcjonowania samochodu, ale mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia, gdy dostaną się do niepożądanych miejsc, takich jak… paskowy układ rozrządu.

 

Wyobraźmy sobie, że nie mamy osłony paska rozrządu, a z przewodu układu chłodzenia kapie chłodziwo. Przewód ten jest tuż nad silnikiem, więc jego nieszczelność błyskawicznie spowodowałaby zniszczenie paska.

 

A teraz wyobraźmy sobie problemy z uszczelnieniem silnika, w wyniku których olej wycieka przez uszczelkę, uszkadzając napinacz i pasek rozrządu (powodując nawet jego napęcznienie). Przyczyną wielu problemów z paskiem rozrządu są wycieki oleju silnikowego, a osłona paska rozrządu zmniejsza ryzyko ich wystąpienia.

Osłona paska rozrządu chroni przed zanieczyszczeniami

Zanieczyszczenie olejem i chłodziwem może skutkować gromadzeniem się brudu i innych zanieczyszczeń na kołach zębatych, powodując ich zużycie, jak również zużycie paska rozrządu.

 

Mogą też wystąpić problemy z niewspółpłaszczyznowością. Gdy żwir lub inny drobny materiał ubija się w rowkach koła pasowego, powoduje wypychanie paska z koła pasowego. Takie ruchy w kierunku zewnętrznym niszczą materiał, prowadząc ostatecznie do awarii paska.

 

Ponadto niewspółpłaszczyznowość może poważnie utrudnić funkcjonowanie paskowego układu rozrządu, powodując zwiększenie siły nacisku na pasek, nierównomierne zużycie zębów i powierzchni między nimi oraz nadmierny hałas.

Uszkodzenie paska rozrządu przez ciała obce

Z jakiego jeszcze powodu osłony paska rozrządu mają kluczowe znaczenie?

 

Zapobiegają uderzaniu w pasek rozrządu przez ciała obce, na przykład drobne, twarde cząstki, czego efekty pokazano na ilustracji poniżej.

Najlepszym sposobem na ochronę napędu paska synchronicznego przed tymi niepożądanymi elementami (które uszkadzają nie tylko pasek, ale i silnik) jest zamontowanie osłony paska rozrządu. Jeśli silnik pojazdu jest wyposażony w tę osłonę, możesz mieć pewność, że układ paska rozrządu i silnik są bezpieczne.

Problemy z osłoną paska rozrządu

Większość osłon paska rozrządu jest zrobiona z plastiku, który może pękać podczas montażu. W razie poważnego uszkodzenia konieczna będzie wymiana starej osłony paska rozrządu na nową.

 

Podczas mocowania osłony należy zastosować odpowiedni moment obrotowy. Śruby mogą ulec poluzowaniu, a to może skutkować drganiami i hałasem w układzie. Ponadto przez niewłaściwy montaż osłona paska rozrządu może dotykać paska w trakcie pracy, co również ma negatywny wpływ na działanie układu.

 

Dlatego ważne jest, aby nie tylko używać osłony paska rozrządu (z wszystkich wyżej wymienionych powodów), lecz również prawidłowo ją zamontować i utrzymywać w nienagannym stanie.

 

Więcej porad technicznych można znaleźć na Gates TechZone.

 

Źródło: Gates

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).