Rok 2022 na rynku opon wg Continental | MOTOFAKTOR

Rok 2022 na rynku opon wg Continental

person Joanna Piszcz 16/03/2023

W 2022 r. w Polsce wzrosła sprzedaż opon letnich, spadki zanotowały opony zimowe - komentarz Piotra Snakowskiego, Dyrektora Marketingu Continental Opony Polska.

Piotr Snakowski, Dyrektor Marketingu Continental Opony Polska
Piotr Snakowski, Dyrektor Marketingu Continental Opony Polska

Rok 2022 był okresem niezwykle dynamiczny. Z jednej strony świat, w tym Polska, nadal zmagał się ze skutkami pandemii COVID-19, z drugiej zaś został postawiony przed nowymi wyzwaniami związanymi z inwazją Rosji na Ukrainę. Wydarzenia te odcisnęły swoje piętno na całej gospodarce, nie pominęły więc również branży motoryzacyjnej, w tym sektora oponiarskiego.

 

To właśnie między innymi w powyżej wymienionych wydarzeniach możemy dopatrywać się źródła spadku rynku opon osobowych w Polsce w stosunku do roku 2021 o 3,6%. Należy jednak nadmienić, że 2021 rok był pod względem sprzedaży nowego ogumienia osobowego rekordowym okresem.

 

Analizując rynek szczegółowo, sprzedaż opon letnich w Polsce wzrosła w 2022 roku o 3,2%, zdecydowany spadek o 10,6% zanotowały jednak opony zimowe. Nieznaczny wzrost o 0,5% odnotowaliśmy również na rynku opon wielosezonowych. W 2022 roku możemy mówić o zahamowaniu dwucyfrowych wzrostów tego segmentu, jakie rejestrowaliśmy od 2015 roku. Przewidujemy jednak, że zahamowanie to ma charakter tymczasowy. Kategoria ogumienia wielosezonowego rozwija się niezwykle dynamicznie, a na taki typ opony decyduje się coraz więcej kierowców, szczególnie w rejonach, w których sezon zimowy nie obfituje w częste opady śniegu.

 

Przez lata kierowcy zmienili swoje upodobania, a to z kolei wpływało na rozwój całego rynku automotive. W ostatnim czasie wybieramy nie tylko większe koła, ale również samochody o znacznie większej mocy niż jeszcze kilka lat temu. Coraz częściej silniki o wysokich osiągach, zarezerwowane niegdyś dla pojazdów segmentu premium i sportowego, znaleźć możemy również w samochodach popularnych. Dobrze obrazuje to przykład najchętniej wybieranego przez Polaków nowego samochodu, którego moc na przestrzeni 10 lat wzrosła niemal dwukrotnie. Chcąc zachować bezpieczeństwo na podobnym lub wyższym poziomie, dwukrotnie większa moc powinna być pod kontrolą zaawansowanych technologicznie opon. Dlatego też pracujemy nad tym żeby z każdą nową generacją udoskonalać właściwości jezdne ogumienia.

 

Bezpieczeństwo na drodze to jednak nie wszystko. Przez lata, oprócz rozmiarów kół i mocy silników, zwiększyła się również świadomość środowiskowa kierowców. W nurcie zrównoważonego rozwoju działamy również w Continental, dążąc do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej najpóźniej do roku 2050. Aby osiągnąć ten cel, stosujemy w naszych oponach wiele innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań, takich jak technologia ContiRe.Tex, pozwalająca na wykorzystanie w procesie produkcji opon plastiku pochodzącego z przetworzonych butelek PET. Obecnie po polskich drogach porusza się już ponad 5 000 opon tego typu, co oznacza, że daliśmy drugie życie 50 000 butelek.

 

Kolejne lata oznaczać będą dla nas zarówno kontynuację realizacji dotychczasowych celów, jak i zupełnie nowe wyzwania. Jestem jednak pewny, że dzięki ogromowi pracy włożonemu w badania i wprowadzanie innowacyjnych technologii, opony Continental będą nieustannie wyznaczać rynkowe trendy oraz zapewniać maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa – zarówno drogowego, jak i środowiskowego.

 

Źródło: Continental

 

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).