Rok 2019 ze wzrostem wartości produkcji w przemyśle moto | MOTOFAKTOR

Rok 2019 ze wzrostem wartości produkcji w przemyśle moto

person Adrian Januszkiewicz 4/02/2020

Najnowszy raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce "Branża motoryzacyjna" wskazuje wzrost wartości produkcji sprzedanej firm przemysłu moto.

W ostatnim kwartale 2019 r. zarejestrowano w Polsce 144,8 tys. nowych samochodów osobowych tj. o 16,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ogółem w całym 2019 r. liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wzrosła o 4,5% i wyniosła 555,6 tys.

 

Dominują rejestracje dokonywane przez klientów instytucjonalnych, których w tym okresie było 392,7 tys. (+2,2%). Z kolei klienci indywidualni zarejestrowali 2,4 razy mniej pojazdów niż instytucjonalni. Zarejestrowano 162,9 tys. szt. samochodów osobowych, ale przy bardziej dynamicznym wzroście (+10,5%).

2019 był kolejnym rokiem znaczącego wzrostu rejestracji samochodów osobowych. Rynek pojazdów użytkowych był stabilny dzięki lekkiemu wzrostowi w grupie samochodów dostawczych, choć w drugiej połowie roku wyraźnie spadła liczba zarejestrowanych samochodów ciężkich i autobusów. Niestety, może to odzwierciedlać pierwsze symptomy spowolnienia gospodarczego i ostrożniejsze podejście do zakupów nowych pojazdów – szczególnie dostawczych i ciężarowych. Rozczarowuje również początek bieżącego roku. Wydaje się, że może to być pierwszy rok spadków rejestracji samochodów osobowych po siedmiu latach wzrostów i przyhamowanie na rynku pojazdów użytkowych. Jakub Faryś Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Polacy rejestrują coraz więcej aut z napędami alternatywnymi

W 2019 r. liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w segmencie premium+ wyniosła 80,5 tys. i była wyższa o 7,3% w porównaniu do poprzedniego roku. Polacy rejestrują jeszcze więcej aut z napędami alternatywnymi.

Ogółem w całym 2019 r. aż o 63,8% wzrosła liczba rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Na łącznie zarejestrowanych 41 406 tys. aut z napędem alternatywnym 38 716 stanowiły samochody z napędem hybrydowym, a 2 690 samochody elektryczne. Niezmiennie znacznie więcej aut zasilanych alternatywnie kupują klienci instytucjonalni niż prywatni. W ich grupie odnotowano zdecydowanie wyższe tempo wzrostu +66% wobec +54,2% wśród klientów indywidualnych. Wydaje się, że skala wzrostów nie odzwierciedla jeszcze przyszłego wpływu dofinansowania ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu obejmującego dopłaty m.in. dla osób fizycznych i przedsiębiorców kupujących pojazdy niskoemisyjne (np. auta elektryczne). Mirosław Michna partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce

Nie maleje popularność małych SUV-ów i crossoverów

W 2019 r. dwucyfrowy wzrost odnotowano jedynie w czterech segmentach samochodów osobowych. Najpopularniejszy był segment małych SUV-ów i crossoverów (+31%) segment kombivanów (+19%), średnich SUV-ów i crossoverów (+13%) oraz segment sport i cabrio (+10%). Największe spadki odnotowano natomiast w segmencie małych i średnich MPV (-19%), a także w segmencie F (-14%).

Dynamiczny wzrost liczby rejestracji jednośladów

Liczba rejestracji nowych motocykli w całym 2019 r. wyniosła 19 103 sztuk, czyli o 4 579 sztuk więcej niż w ubiegłym roku. Wzrost rejestracji odnotowano również na rynku motorowerów, których ogółem w 2019 r. zarejestrowano 19 171 sztuk, co oznacza wzrost o 16,6% w porównaniu z 2018 r.

 

Duży wpływ na taką sytuację miał wzrost sprzedaży w 2017 r. z powodu wymagania od początku 2018 r. normy Euro4 dla nowo rejestrowanych pojazdów tej kategorii. Tym samym cały 2018 rok dał niską bazę do porównań, a rejestracje w zeszłym roku dodatkowo podbudowała sprzyjająca pogoda i pełniejsza oferta poszczególnych marek.

Wolumen produkcji pojazdów samochodowych zwalnia

W 2019 r. wyprodukowano w Polsce łącznie 649,9 tys. pojazdów samochodowych, o 1,5% mniej niż w poprzednim roku. Spadek liczby odnotowano w kategorii samochodów osobowych, która wyniosła 434,7 tys. sztuk i była o 3,7% niższa niż w 2018 r. Wzrosła natomiast liczba wyprodukowanych pojazdów do transportu publicznego (+24,7%), a także produkcja samochodów dostawczych i pojazdów ciężarowych – z taśm montażowych zjechało 209,5 tys. sztuk, o 3,6% więcej niż w zeszłym roku.

 

Z treścią raportu można zapoznać się TUTAJ.

 

Źródło: KPMG

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).