Retrofity LED we wnętrzu pojazdu | MOTOFAKTOR

Retrofity LED we wnętrzu pojazdu

person Redakcja 9/12/2019

Czy retrofity LED można stosować we wnętrzu pojazdu?

Retrofity to miano nowej grupy produktów przeznaczonych do oświetlenia pojazdów. Zbudowano je na bazie żarówek halogenowych, w których żarnik, szklaną bańkę i wypełniający gaz zamieniono na miniaturową diodę LED. Stąd też jedną z ich zalet jest łatwość montażu i wszechstronność zastosowania. Wystarczy bowiem wyjąć stosowaną dotychczas żarówkę i w jej miejsce włożyć ten sam typ retrofitu.

 

W większości modeli samochodów jest to wymiana 1:1. W przypadku, gdy komputer pokładowy wskazuje błąd, sygnalizuje przepalenie lub widoczne jest migotanie wiązki należy podpiąć pomiędzy trzonek żarówki LED, a kostkę wiązki elektrycznej niewielki moduł CANbus.

 

Drugą, nie mniej ważną cechą retrofitów są właściwości świetlne. Najnowsze rozwiązanie, to już druga generacja, Philips X-tremeUltinon LED wyróżnia się wydajniejszą nawet do 250 procent wiązką światła (w porównaniu do wymaganego prawem minimum) oraz barwą światła na poziomie 5800 Kelwinów (przyjęty obecnie standard to 3100 K). W praktyce oznacza to bardzo dobre oświetlenie przy braku efektu oślepiania pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Montując retrofity LED, w łatwy sposób osiągniemy efekt wizualny w postaci unowocześnienia linii nadwozia samochodu. Taką kurację odmładzającą można przeprowadzić nawet na kilkunastoletnim samochodzie, stąd też pochodzi nazwa tej gamy żarówek. Obecnie trwają badania mające na celu uzyskanie dla nich homologacji na drogach publicznych. Zanim to nastąpi o jakości i zaletach retrofitów LED można się przekonać po wymianie żarówek halogenowych we wnętrzu samochodu. Wioletta Pasionek Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips

Szeroka gama retrofitów Philips pokrywa się ze wszystkimi typami tradycyjnych żarówek. Do wnętrza samochodu to LED T10 W5W i LED-Fest. Wśród nich istnieje kolejny podział. Seria X-tremeUltinon gen2 obejmuje produkty o temperaturze barwowej 4000, 6000 i 8000 Kelwinów. Za ich pomocą można uzyskać zróżnicowany efekt światła – odpowiednio – ciepłego żółtego, chłodnej bieli i niebieskiego jak w lampach ksenonowych. Dodatkowo LED-Fest oferowane są w długościach 30, 38 i 43 mm.

 

Te dwa typy retrofitów pokrywają niemal wszystkie punkty światła stosowane we wnętrzu pojazdu. To przede wszystkim oprawy w podsufitce, schowkach i bagażniku, deska rozdzielcza oraz przełączniki funkcyjne. Wszystkie można legalnie stosować. W przypadku wymienionych już błędów rozwiązaniem również jest także CANbus, ale model 5W.

Jedną z powszechnych obaw dotyczących zamiany żarówek halogenowych na LED-y jest ich temperatura pracy. W przypadku retrofitów Philips wszystkie typy zostały opracowane pod kątem wysokiej efektywności odprowadzania ciepła. Każda dioda to specjalny model Luxeon Altilon, który opracowaliśmy z myślą o wyposażeniu fabrycznym samochodów. Dzięki temu osiągnęliśmy jakość gwarantującą nie tylko długą żywotność, ale też bezpieczeństwo użytkowania. Wioletta Pasionek

 

Źródło: Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).