Resort Klimatu chce zmian w gospodarce opakowaniami | MOTOFAKTOR

Resort Klimatu chce zmian w gospodarce opakowaniami

person Adrian Januszkiewicz 15/05/2020

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta ma być kolejnym narzędziem Ministerstwa Klimatu regulującym gospodarkę odpadami.

Przepisy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) dotkną wszystkich przedsiębiorców działających na terytorium Polski (zarówno tych, którzy prowadzą typową działalność produkcyjną w oparciu o sprowadzane surowce jak i przedsiębiorców zagranicznych, którzy dokonują wyłącznie sprzedaży produktów na terytorium kraju).

 

Planowane wejście ROP w życie to 1 lipca 2020 roku, przy czym istnieje możliwość przesunięcia terminu z uwagi na obecną sytuację związaną z COVID-19. Obecnie nie ma konkretnych przepisów w tym zakresie.

Producent a gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

ROP ma za zadanie odpowiednie przydzielenie odpowiedzialności za odpady opakowaniowe i zwiększenie ich przydatność do recyklingu. Projekt ma uwzględniać wymagania tzw. pakietu odpadowego – nowelizacji sześciu unijnych dyrektyw, które dotyczą gospodarki odpadami. Do ustalania stawek opłat dla wprowadzających produkty ma zostać wyznaczony odpowiedni regulator.

 

Projekt zmian ma zawierać minimalny poziom finansowania zagospodarowania odpadów przez wprowadzających do obrotu produkty producentów i importerów. Ich obowiązkiem będzie pokrycie kosztów selektywnego zbierania, transportu i przetwarzania odpadów. Poprzez system ROP producenci mają zostać zaangażowani w udział w finansowanie zagospodarowania odpadów opakowaniowych.

Fundamenty mechanizmu ROP: opłaty i kaucje

Planowane są dwa nowe rodzaje opłat. Pierwszy rodzaj opłat ma być uiszczany wyłącznie w zakresie wprowadzonych do obrotu produktów w opakowaniach przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Przedmiotowa opłata będzie płacona na rzecz urzędów marszałkowskich.

 

Druga opłata będzie w praktyce dotyczyć wszystkich innych produktów w opakowaniach, które zostaną wprowadzone do obrotu. Będzie uiszczana na rzecz organizacji ROP.

 

Nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące sprawozdawczości oraz częstotliwości opłat np. czy będą one uiszczane dwa razy do roku, raz na kwartał, czy raz na miesiąc.

 

System kaucyjny natomiast będzie miał zastosowanie do określonych rodzajów opakowań jak np. plastikowe butelki.

Import i wewnątrzwspólnotowe nabycie

Mechanizm opłat dotyczy podmiotów, które dokonują importu, nabycia wewnątrzwspólnotowego, jak również produkcji produktów w opakowaniach w Polsce. Łatwo je zidentyfikować, gdyż zazwyczaj rozliczają się z podatku VAT z tytułu importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego.

 

ROP dotknie zagraniczne podmioty zarejestrowane w Polsce dla celów VAT, które np. wyłącznie sprowadzają określone produkty, aby następnie dokonać ich sprzedaży. Często zdarza się, że obowiązki środowiskowe są w imieniu tych podmiotów wykonywane przez polskich kontrahentów – co przez urzędy uznawane jest za nieprawidłowe rozwiązanie.

Opakowania, to nie tylko plastik i karton

Temat dotyczy każdego produktu w opakowaniu, który zostaje sprowadzony lub wyprodukowany na terytorium kraju. Nie jest to mechanizm przeznaczony wyłącznie dla kartonów, czy szklanych i plastikowych butelek. W praktyce opakowaniem może być wszystko to, co towarzyszy produktowi.

Połączenie danych JPK z BDO

W związku ze zwiększaniem się udziału szarej strefy w sektorze gospodarki odpadami – powodując jednocześnie negatywne oddziaływanie na środowisko i uszczuplenie dochodów budżetu państwa – resort zaproponował połączenie danych zawartych w Jednolitym Pliku Kontrolnym z danymi zawartymi w Bazie Danych o Odpadach (BDO).

 

Wartość szarej strefy w tym zakresie (zarówno z tytułu podatku VAT jak i CIT/PIT) szacowana jest na 2,7 mld zł do 6 mld zł.

Co to oznacza dla przedsiębiorstw?

W kontekście planowanego mechanizmu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do zmian:

 

W pierwszych krokach – analiza procesu elektronicznego generowania dokumentacji;

 

Kolejne kroki:

 

  • wdrożenie odpowiednich funkcjonalności w systemach finansowo-księgowych
  • zidentyfikowanie danych objętych raportowaniem
  • ustalenie rozwiązań pozwalających na wewnętrzną analizę poprawności raportowanych danych
  • sprawne korygowanie błędów

Komentarz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

ZPP krytycznie odniósł się do proponowanych zmian, które jego zdaniem będą w czasie koronakryzysu działać na korzyść jednych firm i na niekorzyść innych. Związek uważa, że obecnie wszelkie regulacje prawne powinny pomagać przedsiębiorcom przetrwać panujący trudny okres, a nie obciążać ich kolejnymi kosztami.

 

Stwierdził też, że regulacje, które mają Polsce pomóc w realizacji założeń Nowego Zielonego Ładu nie powinny być oparte na narzędziach fiskalnych.

 

Pełne oświadczenie ZPP w tej sprawie można znaleźć TUTAJ.

 

Źródło: PwC/ZPP

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).