Rekordowa sprzedaż i zysk Grupy Auto Partner w 2018 r.

person Joanna Piszcz 4/04/2019

Grupa Auto Partner po 2018 roku odnotowała rekordowy poziom sprzedaży, sięgający 1,2 mld zł (+26% r/r).

Zyski EBITDA i EBIT wyniosły odpowiednio 89,6 mln zł (+45% r/r) i 81,0 mln zł (+47% r/r). Grupa wypracowała także rekordowy zysk netto, sięgający 58,6 mln zł (+68% r/r). W samym IV kwartale 2018 roku Grupa odnotowała wzrost sprzedaży o 22% (do 293,9 mln zł) i ponad trzykrotny wzrost zysku netto do 13,2 mln zł (+224% r/r). Przy tak dynamicznym wzroście skali działania Grupa wypracowała bardzo dobrą rentowność i wzrosty na wszystkich poziomach.

 

Dynamiczny wzrost skali działania Grupa realizuje poprzez regularną dywersyfikację i rozbudowę oferty produktowej oraz rozszerzanie sieci dystrybucji. Wraz ze wzrostem skali działania Grupa umacnia swoją pozycję zarówno na rodzimym rynku
jak i w krajach europejskich. Sprzedaż w Polsce (67-proc. udział w przychodach Grupy) rosła w tempie 16% r/r (do 769,8 mln zł), z kolei sprzedaż eksportowa w tempie 53% r/r  (do 385,2 mln zł). Grupa planuje dalszą ekspansję, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej i intensyfikację działalności na wybranych rynkach. Uruchomienie pod koniec 2017 roku spółki zależnej w Czechach, a następnie magazynu w Pradze umożliwiły Grupie szybsze dotarcie do szerszego grona klientów eksportowych. Jednocześnie gros dostaw zagranicznych nadal realizuje spółka Auto Partner S.A.

 

W związku z dynamicznym wzrostem skali działania w styczniu 2019 roku Grupa uruchomiła rozbudowaną (o ponad 11 tys. mkw.) powierzchnię magazynową w Bieruniu. Po jej otwarciu łączna powierzchnia magazynów Grupy wynosi blisko 100 tys. mkw.

Sprzyja nam sytuacja rynkowa, ale rośniemy znacznie szybciej niż rynek, notując dwucyfrowe dynamiki sprzedaży. Regularnie rozbudowujemy ofertę produktową i rozszerzamy sieć dystrybucji, jednocześnie kontrolując koszty. W efekcie w 2018 roku po raz pierwszy nasze przychody ze sprzedaży przekroczyły poziom miliarda złotych, a zysk netto osiągnął rekordowy poziom blisko 59 mln zł. Od lat reinwestujemy wypracowane zyski, które w połączeniu ze środkami z IPO pozyskanymi w 2016 r., przyśpieszyły nasz rozwój. Aleksander Górecki Prezes Zarządu Auto Partner SA
Wyniki finansowe Grupy Auto Partner za 2018 rok

Rynek automotive w Europie regularnie rośnie, co sprzyja branży części samochodowych. Polski rynek części w 2018 roku rósł w tempie kilku procent. Wraz z rosnącą siłą nabywczą Polaków oraz większymi zakupami firm widoczny jest wzrost liczby rejestrowanych samochodów zarówno używanych jak i nowych. W 2018 roku (wg PZPM) zarejestrowano rekordową liczbę samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5t: 600 708 (+9,8% r/r).

 

Według prognoz NBP polska gospodarka w 2019 roku będzie się rozwijać na poziomie +4,0%, w 2020 r. +3,7%, a w 2021 r. na poziomie +3,5%. Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na sprzedaż aut i tym samym części samochodowych mogą być zapowiadane w Polsce propozycje fiskalne, w tym rozszerzenie programu 500+.

Perspektywy rynkowe, w połączeniu z potencjałem Grupy, są obiecujące i zdecydowanie przeważają nad wyzwaniami, takimi jak np. deficyt siły roboczej, z którymi dobrze sobie radzimy. Spodziewamy się dalszych efektów pracy włożonej w umacnianie pozycji rynkowej Auto Partner. Otoczenie rynkowe sprzyja naszej branży. Sektor automotive w Europie rośnie. Wyższe z roku na rok dochody Polaków, bardzo niskie bezrobocie przekładają się na większą siłę nabywczą w Polsce, w tym coraz większe zakupy firm. Rekordowa liczba rejestracji samochodów w 2018 roku oznacza dla nas kolejną możliwość rozwijania sprzedaży części zamiennych. Aleksander Górecki Prezes Zarządu Auto Partner SA

Najważniejsze informacje o Grupie Auto Partner S.A.

Grupa Auto Partner S.A. jest dynamicznie rozwijającym się importerem i dystrybutorem części do samochodów osobowych i dostawczych w obszarze rynku części zamiennych, klasyfikowanych zgodnie z regulacjami prawnymi i dyrektywami Unii Europejskiej GVO. Grupa Auto Partner S.A. tworzy platformę sprzedaży głównie kanałami elektronicznymi, oraz logistyki dostaw części zamiennych w trybie just-in-time do rozproszonych klientów, do których należą przede wszystkim warsztaty oraz sklepy motoryzacyjne.

 

Auto Partner S.A. działa w oparciu o zintegrowane narzędzia IT zarządzające całym łańcuchem dostaw oraz infrastrukturę logistyczną składającą się z nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Bieruniu o powierzchni 41 tys. m2, nowego centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Pruszkowie o powierzchni 8,5 tys. m2, sieci 83 oddziałów (stan na 31.12.2018 r.) wyposażonych łącznie w dodatkową powierzchnię magazynową ok. 48 tys. m2 oraz siatki transportowej umożliwiającej dostawę do klienta końcowego z częstotliwością 3-5 razy dziennie. Auto Partner realizuje ponad 1 500 wyjazdów dziennie. Obecnie łączna powierzchnia magazynowa Grupy Auto Partner wynosi blisko 100 tys. m².

 

Grupa Auto Partner S.A. współpracuje z ponad 200 dostawcami części zamiennych w obszarze tzw. rynku aftermarket, jak również dostawcami OEM z całego świata. Oferta Grupy Auto Partner S.A. obejmuje blisko 200.000 referencji co przekłada się na ponad 6 mln części zamiennych w magazynie centralnym oraz drugie tyle w magazynach zlokalizowanych w filiach w Polsce. Grupa Auto Partner S.A. jest jedynym w Polsce dystrybutorem marek: NK (zawieszenie, hamulce, napęd), oraz MaXgear (produkty ze wszystkich grup asortymentowych), Quaro (klocki i tarcze hamulcowe), Rymec (sprzęgła), Meteor (podzespoły elektryczne), Rooks (specjalistyczne narzędzia premium), Triscan (części zamienne), Unior (klucze dynamometryczne), Alco (smary silnikowe).

 

Grupa Auto Partner S.A. realizuje sprzedaż przede wszystkim na rynku polskim, który po 2018 roku odpowiadał za 67% przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż eksportowa stanowiła wówczas 33% sprzedaży i realizowana była przede wszystkim na rynkach czeskim i słowackim, a także w takich krajach jak: Niemcy, Austria, Łotwa, Litwa i Ukraina.

 

Grupa Auto Partner S.A., dostrzegając rosnące znaczenie warsztatów, rozwinęła szeroki wachlarz działań wspierających ten segment rynku, w tym strategiczny program pod marką MaXserwis, obejmujący m.in. preferencyjną siatkę rabatową, leasing urządzeń wyposażenia warsztatu czy możliwość uczestniczenia w technicznych szkoleniach grupowych i indywidualnych. Program zakłada również budowę w całej Polsce sieci warsztatów pod marką MaXserwis, która docelowo ma obejmować kilkaset punktów warsztatowych. Na koniec 2018 roku sieć MaXserwis liczyła niemal 200 niezależnych warsztatów.

 

Grupa Auto Partner należy do międzynarodowej Grupy zakupowej GlobalOne zrzeszającej wiodących, międzynarodowych graczy na rynku aftermarket. Największymi akcjonariuszami Auto Partner S.A. są Prezes Zarządu Spółki Aleksander Górecki i Katarzyna Górecka (członek Rady Nadzorczej), którzy po przeprowadzeniu oferty publicznej posiadają łącznie 49,9% głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

 

Źródło: Auto Partner S.A.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl