Red Dot znów na opakowaniach retrofitów LED Philips | MOTOFAKTOR

Red Dot znów na opakowaniach retrofitów LED Philips

person Redakcja 30/04/2021

Kolejna generacja retrofitów Philips Pro9000 LED otrzymała nagrodę Red Dot za zastosowane w nich rozwiązania.

Od dekad najpopularniejszym źródłem światła w pojazdach mechanicznych są żarówki halogenowe. Ich producenci sukcesywnie rozwijają te konstrukcje, jednak powoli zbliżają się do granicy możliwości technologicznych. W poszukiwaniu alternatyw opracowano retrofity, w których szklaną bańkę wypełnioną mieszanką gazów zastąpiono układem diod LED. Pozostawiono przy tym trzonek i typ mocowania żarówki halogenowej przez co ich zamiana możliwa jest 1:1.

 

Pierwsza generacja retrofitów Philips X-tremeUltinon LED miała miejsce w 2017 roku. W porównaniu do tradycyjnych żarówek zapewniały do 200% jaśniejsze światło (względem określonego prawem minimum). Temperatura barwowa rzędu 6500K pozwalała porównać je do efektu lamp ksenonowych. Jednak pojawienie się tak przełomowego rozwiązania nie pozwala na bezpośrednie wprowadzenie go do użytku na drogach publicznych. Obligatoryjnie został rozpoczęty proces homologacji.

 

W międzyczasie Philips zaprezentował drugą generację retrofitów LED. Jej zalety zostały dostrzeżone przez jury międzynarodowego konkursu Red Dot, które przyznało nagrodę Best of the Best 2019 w kategorii Product Design.

 

Rok później Philips przedstawił kolejną generację retrofitów LED. Ultinon Pro5000 i Ultinon Pro9000 są dowodem na potencjał w rozwoju tego typu źródła oświetlenia. Zintegrowanie elektroniki w kompaktowym korpusie zbliżyło całą konstrukcję do wymiarów żarówki halogenowej, co zapewnia optymalne dopasowanie do obecnego w pojeździe reflektora. Zmieszczono w niej także kondensator (tzw. Canbus Capacitor) zapobiegający efektowi migotania w niektórych układach elektrycznych. Z kolei systemy AirCool i AirBoost odpowiadają za efektywne rozproszenie ciepła. Unikalna technologia SafeBeam niweluje zaś efekt oślepiania kierowców jadących z przeciwka to tylko kilka nowych wyróżników.

Nasz topowy model Ultinon Pro9000 z autorskim chipem Lumileds TopContact LED emituje do 250 proc. jaśniejsze światło (w porównaniu do wymaganego prawem minimum) przy temperaturze barwowej 5800 K. W praktyce pozwala na lepsze oświetlenie drogi, a kierowcy daje więcej czasu na ogląd sytuacji i podjęcie odpowiedniego manewru w sytuacji zagrożenia. To bardzo ważne z punktu - nomen omen - widzenia bezpieczeństwa. Liczymy, że wkrótce otrzymają dopuszczenie do użytku na drogach publicznych. Obecnie za ich stosowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiada użytkownik auta. Wioletta Pasionek Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips

 

Wszystkie te atrybuty ponownie spotkały się z aprobatą jury Red Dot Awards. Retrofity Philips Ultinon Pro9000 LED otrzymały właśnie nagrodę Best of the Best 2021 w kategorii Product Design. Jest to wypadkowa projektu, ergonomii, jakości i cech użytkowych. Ten typ oświetlenia samochodowego nadal czeka na homologację, obecnie za jego stosowanie zgodne z przepisami prawa odpowiada użytkownik.

 

Źródło: Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).