Recykling akumulatorów - Twoje postępowanie ma znaczenie! | MOTOFAKTOR

Recykling akumulatorów - Twoje postępowanie ma znaczenie!

Prawidłowy recykling akumulatorów jest konieczny dla właściwej ochrony środowiska, o czym przypomina Clarios.

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do budowy akumulatora jest ołów, który jest pierwiastkiem silnie trującym, ale jednocześnie w pełni przetwarzalnym. Związki ołowiu wpływają negatywnie na stan zdrowia organizmów żywych, na rozwój roślin oraz na wszelkie procesy zachodzące w środowisku wodnym. Kwas siarkowy o silnym stężeniu, który wypełnia akumulator oraz tworzywa sztuczne stanowiące jego obudowę są zabójcze dla środowiska.

 

Kiedy akumulator kończy swój żywot jesteśmy zobowiązani do przekazania go sprzedawcy detalicznemu, podmiotowi prowadzącemu usługi w zakresie wymiany zużytych akumulatorów lub zbierającemu zużyte akumulatory. Najprościej jest zrobić to w miejscu, w którym kupujemy nowy akumulator. Jeżeli w momencie zakupu nowego akumulatora tego nie uczynimy musimy zapłacić tzw. opłatę depozytową, która w przypadku akumulatorów samochodowych wynosi 30 zł.

Niestety mimo nakazów, zakazów wciąż ogromna ilość niebezpiecznych dla środowiska akumulatorów kończy swój żywot na śmietniku czy w lesie. Fakt ten często wynika z niewiedzy na temat prawidłowego postępowania z odpadami oraz braku świadomości o szkodliwości zużytych akumulatorów. Pamiętajmy, że wszystkie baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne i postępując odpowiedzialnie chronimy siebie i środowisko naturalne przez ogromnymi zniszczeniami.

Szereg obowiązków spoczywa także na producentach wszystkich typów akumulatorów i baterii. Zobligowani są oni do przejęcia odpowiedzialności za swoje produkty. Zabronione jest niekontrolowane, nieprawidłowe i szkodliwe dla środowiska pozbywanie się ich. Akumulatory muszą być we właściwy sposób zbierane, przetwarzane i poddawane utylizacji. Większa ilość akumulatorów poddawanych recyklingowi i określony przepisami prawa stopień odzysku przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia ilości szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

Artykuł sponsorowany przez Clarios

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).