Recykling akumulatorów - Twoje postępowanie ma znaczenie! | MOTOFAKTOR

Recykling akumulatorów - Twoje postępowanie ma znaczenie!

person Redakcja 18/10/2021

Prawidłowy recykling akumulatorów jest konieczny dla właściwej ochrony środowiska, o czym przypomina Clarios.

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do budowy akumulatora jest ołów, który jest pierwiastkiem silnie trującym, ale jednocześnie w pełni przetwarzalnym. Związki ołowiu wpływają negatywnie na stan zdrowia organizmów żywych, na rozwój roślin oraz na wszelkie procesy zachodzące w środowisku wodnym. Kwas siarkowy o silnym stężeniu, który wypełnia akumulator oraz tworzywa sztuczne stanowiące jego obudowę są zabójcze dla środowiska.

 

Kiedy akumulator kończy swój żywot jesteśmy zobowiązani do przekazania go sprzedawcy detalicznemu, podmiotowi prowadzącemu usługi w zakresie wymiany zużytych akumulatorów lub zbierającemu zużyte akumulatory. Najprościej jest zrobić to w miejscu, w którym kupujemy nowy akumulator. Jeżeli w momencie zakupu nowego akumulatora tego nie uczynimy musimy zapłacić tzw. opłatę depozytową, która w przypadku akumulatorów samochodowych wynosi 30 zł.

Niestety mimo nakazów, zakazów wciąż ogromna ilość niebezpiecznych dla środowiska akumulatorów kończy swój żywot na śmietniku czy w lesie. Fakt ten często wynika z niewiedzy na temat prawidłowego postępowania z odpadami oraz braku świadomości o szkodliwości zużytych akumulatorów. Pamiętajmy, że wszystkie baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne i postępując odpowiedzialnie chronimy siebie i środowisko naturalne przez ogromnymi zniszczeniami.

Szereg obowiązków spoczywa także na producentach wszystkich typów akumulatorów i baterii. Zobligowani są oni do przejęcia odpowiedzialności za swoje produkty. Zabronione jest niekontrolowane, nieprawidłowe i szkodliwe dla środowiska pozbywanie się ich. Akumulatory muszą być we właściwy sposób zbierane, przetwarzane i poddawane utylizacji. Większa ilość akumulatorów poddawanych recyklingowi i określony przepisami prawa stopień odzysku przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia ilości szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

Artykuł sponsorowany przez Clarios

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).