RE przyjęła nowe przepisy odnośnie etykietowania opon | MOTOFAKTOR

RE przyjęła nowe przepisy odnośnie etykietowania opon

person Adrian Januszkiewicz 26/02/2020

Już wkrótce konsumenci kupujący nowe opony do samochodów zyskają więcej informacji. Rada Europejska przyjęła nowe przepisy o etykietowaniu opon.

Przy nowym etykietowaniu opon inaczej niż dotąd oznaczane będą takie parametry jak efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej powierzchni i hałas. Dzięki nowemu rozporządzeniu etykiety mają bardziej rzucać się w oczy i oferować konsumentom więcej informacji, tak by mogli wybrać opony, które będą bezpieczniejsze, bardziej paliwooszczędne i cichsze. Rozporządzenie musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski.

Nowe etykiety to wymierna korzyść dla konsumentów w całej Europie: zapewnią więcej informacji o paliwooszczędności, bezpieczeństwie i hałasie zewnętrznym. Nowe przepisy wpłyną również na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Tomislav Ćorić chorwacki minister środowiska i energii

 

Rozporządzenie wprowadza szereg istotnych zmian do poprzednich przepisów. Etykiety staną się bardziej widoczne i bardziej przejrzyste dla konsumentów dzięki nowym wymogom dotyczącym sposobu ich umieszczania i usunięciu niewykorzystywanych klas właściwości użytkowych.

 

Dodane zostaną ikony symbolizujące przyczepność na nawierzchni ośnieżonej i oblodzonej, a wzór etykiety zostanie zaktualizowany. Rozporządzeniem będą też objęte opony bieżnikowane. Wymogi dla opon bieżnikowanych będą miały zastosowanie, gdy dostępna będzie odpowiednia metoda pomiaru ich właściwości użytkowych.

 

Rozporządzenie mówi też o nowych parametrach: przebiegu i ścieraniu opon, które zostaną wprowadzone, gdy tylko dostępne staną się odpowiednie metody ich pomiaru. Ma to pomóc zredukować ilości mikroplastiku trafiającego do środowiska na skutek ścierania opon. W przyszłości etykietę taką będą musiały nosić także opony do ciężarówek i autobusów.

Kontekst

System etykietowania opon ma ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i hałas w sektorze transportu oraz zwiększyć bezpieczeństwo drogowe. Ma pozwolić konsumentom uzyskać przydatniejsze i bardziej porównywalne informacje o efektywności paliwowej, bezpieczeństwie i hałasie i tym samym podejmować racjonalne pod względem kosztów i przyjazne dla środowiska decyzje przy zakupie nowych opon.

 

Opony, głównie ze względu na opór toczenia, odpowiadają za 20–30% zużycia paliwa przez pojazdy. Zmniejszenie oporu pomaga więc obniżyć emisje, a niższe zużycie paliwa ma oszczędzać konsumentom kosztów.

 

Zmianę rozporządzenia Komisja zaproponowała w maju 2018 r. Wstępne porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą nastąpiło 13 listopada 2019 r.

Co dalej?

Decyzja oznacza, że Rada przyjęła swoje stanowisko w pierwszym czytaniu. Rozporządzenie musi teraz zostać przyjęte przez Parlament Europejski w drugim czytaniu, następnie zaś zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

 

Źródło: Rada Europejska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).