Raport Autobaza.pl: dobre wyniki sprzedaży polskich aut używanych | MOTOFAKTOR

Raport Autobaza.pl: dobre wyniki sprzedaży polskich aut używanych

person Adrian Januszkiewicz 16/07/2019

Z danych Autobaza.pl za II kwartał 2019 na rynku pojazdów używanych wynika, że pojazdy użytkowane na rynku krajowym sprzedają się lepiej niż te importowane z Niemiec.

Udział pojazdów z rynku krajowego wynosi 39,96%, natomiast udział pojazdów importowanych do Polski z Niemiec to 39,59% wszystkich ofert sprzedaży.

 

Auta z Niemiec cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, aczkolwiek auta z rynku krajowego również. W przypadku rynku krajowego, na pewno znaczenie ma tu możliwość sprawdzenia historii pojazdu. Zwiększa się w ten sposób prawdopodobieństwo zakupu sprawdzonego samochodu.

 

Auta z Niemiec mają wciąż dobrą renomę, choć ze źródeł Autobaza.pl wynika, że do Polski trafiają pojazdy przestarzałe technologicznie (szczególnie jeżeli chodzi o spełnianie normy spalin EURO) oraz te niedopuszczone ponownie do ruchu drogowego w Niemczech.

Na trzecim miejscu – jednak daleko w tyle uplasowały się pojazdy importowane z Francji – ich udział w ofertach sprzedaży to 4,94%. Czwarte miejsce należy do pojazdów z Belgii – 4% udziału w rynku, natomiast piąte miejsce należy do pojazdów importowanych z Holandii – 1,97%. Warto przytoczyć tu również, że udział w ofertach sprzedaży pojazdów importowanych z USA jest bliski pojazdom importowanym z Holandii i wynosi 1,96%.

Na rynku wtórnym powoli przybywa pojazdów hybrydowych

Wzrost liczby ofert pojazdów hybrydowych jest powolny lecz zauważalny. Na razie nie można mówić o dużej skali tego zjawiska, jednak warto śledzić ten trend na polskim rynku pojazdów używanych. Piotr Korab ekspert portalu Autobaza.pl

Wzrost ofert na pojazdy hybrydowe to zaledwie 0,09% jednak w przeliczeniu na liczbę ofert daje to o 683 pojazdy więcej niż w pierwszym kwartale. Natomiast wzrost ofert na pojazdy elektryczne to zaledwie 0,01% co daje o 108 ofert więcej niż w pierwszym kwartale 2019.

 

Czy auta ekologiczne staną się popularne na polskim rynku pojazdów używanych? Czas pokaże.

Aż 31% pojazdów wystawionych na sprzedaż miało odnotowaną szkodę

Dane Autobaza.pl obejmujące pierwszy kwartał 2019 pokazały, iż 37% pojazdów wystawionych na sprzedaż i sprawdzonych po nr VIN, miało odnotowaną szkodę. W drugim kwartale 2019 obserwujemy spadek tego zjawiska o 6 pkt. procentowych. Czy zatem jakość pojazdów oferowanych w Polsce na rynku wtórnym ulega poprawie? Autobaza.pl zapewnia, że będzie się przyglądać temu zjawisku.

 

Wśród TOP 5 najchętniej wystawianych na sprzedaż marek, najmniej odnotowanych szkód dotyczy marki Volkswagen – miało je 29% tych pojazdów. W następnej kolejności znalazły się Ford i Audi – u 33% odnotowano szkody. W przypadku Opla szkody odnotowano u 35% wystawionych na sprzedaż pojazdów, a wśród pojazdów marki Renault 36% miało odnotowaną szkodę.

Volkswagen wciąż najbardziej popularny

Najchętniej wystawiane na sprzedaż marki pojazdów w drugim kwartale 2019 bez większych zmian w stosunku do danych za pierwszy kwartał 2019. Nadal najbardziej popularną marką jest Volkswagen – 10,06% wszystkich ofert, na drugim miejscu znalazł się Opel – 8,61%, na trzecim Ford – 7,22%, Audi wskoczyło na czwarte miejsce z wynikiem 7,00 % tym samym przesuwając markę Renault na piąte miejsce – 6,91%. Jednak różnice między ostatnimi trzema markami są naprawdę niewielkie.

Największy wybór dla klienta wśród pojazdów 9 - 12 lat

Najwięcej ofert sprzedaży dotyczy roczników 2007 – 2010 – to 23,94%, na drugim miejscu są roczniki 2011 – 2015 – to 20,74% wszystkich ofert, trzecie miejsce z wynikiem 19,51% należy do pojazdów z roczników 2003 – 2006. Ofert na stosunkowo najnowsze modele z roczników 2016 – 2019 jest 15,24% wszystkich ofert.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że Polacy najchętniej kupują auta w cenie do 25 000 PLN taki wynik nie jest zaskakujący.

Podsumowując – rynek pojazdów używanych w Polsce w drugim kwartale 2019 nie odnotował większych zmian w stosunku do I kwartału. Portal Autobaza.pl cieszy zmniejszona o 6 pkt. procentowych liczba pojazdów z odnotowanymi szkodami, jak również fakt iż pojazdy z Polski są równie często wystawiane na sprzedaż co pojazdy z Niemiec, co może odzwierciedlać trend zakupowy Polaków.

 

Źródło: Autobaza.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).