PZPO: Sprzedaż opon w H1 2021 | MOTOFAKTOR

PZPO: Sprzedaż opon w H1 2021

person Adrian Januszkiewicz 21/07/2021

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w II kwartale 2021 roku zanotowano duże wzrosty sprzedaży opon.

W całym I półroczu 2021 roku sprzedaż zwiększyła się: w segmencie opon osobowych o +34%, SUV +56%, ciężarowych +34%, dostawczych +53%, motocyklowych +14%, rolniczych +55%, przemysłowych +17%. Wzrost w klasie opon premium wyniósł aż +46%, a ich udział w rynku zwiększył się o 2 pp. do poziomu 33%.

Obserwujemy bardzo duże wzrosty sprzedaży opon we wszystkich segmentach. Wygląda to na mocny trend i odbicie po zeszłorocznej, pandemicznej zapaści. W drugim kwartale mamy wręcz trzycyfrową dynamikę rok do roku, a także dwucyfrową w porównaniu do roku 2019 – czyli do danych sprzed pandemii. Łącznie w pierwszym półroczu wyraźne, dwucyfrowe wzrosty notują wszystkie segmenty opon. Maciej Winiarz prezes zarządu Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO)
To ważne, że kierowcy pomimo pandemii nie zapomnieli, jak ważne są opony w kontekście bezpieczeństwa na drodze. Coraz świadomiej i efektywniej inwestują w swoje ogumienie – o czym świadczy systematycznie rosnący udział opon premium, który sięgnął już 33% i wyprzedził opony z półki średniej. W większości segmentów wzrosty przewyższyły także te z 2019 r. Piotr Sarnecki dyrektor generalny PZPO

Europejski rynek opon

Dane za II kwartał 2021 roku potwierdzają pozytywną ewolucję, która rozpoczęła się w I kw. br., wzmacniając ożywienie w branży. Wszystkie segmenty odnotowały wzrost w porównaniu do drugiego kwartału 2020 r. i to drugi pozytywny kwartał. To dobry sygnał dla branży, po bezprecedensowym wpływie pandemii Covid-19. Segment opon do samochodów osobowych wzrósł o +44%, do pojazdów ciężarowych o +42%, a motocyklowych o +41%. Sprzedaż opon rolniczych zwiększyła się najmniej, o +6%.

Dodatnie wyniki drugiego kwartału we wszystkich segmentach są bardzo obiecujące dla ożywienia przemysłu oponiarskiego. Czujemy ulgę i pewność, że to również dzięki masowym szczepieniom świat ponownie zaczyna się poruszać. Jeśli porównamy dane z 2021 roku z tym samym okresem z 2019 roku zauważymy, że powoli wracamy do sprzedaży na tym samym poziomie, z oponami całorocznymi jako najdynamiczniejszym segmentem. Fazilet Cinaralp sekretarz generalna Europejskiego Związku Producentów Opon i Gumy (ETRMA)

 

Źródło: PZPO

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).