PZL Sędziszów: filtracja w liczbach | MOTOFAKTOR

PZL Sędziszów: filtracja w liczbach

person Redakcja 18/06/2022

Na przykładzie filtrów PZL Sędziszów producent prezentuje ciekawostki liczbowe z branży filtracyjnej.

Podane parametry są typowe dla czołówki europejskich filtrów, więc dają ogólny obraz o poziomie jakości obowiązującej na rynku.

12 miesięcy

Tyle wynosi minimalny okres aktywności antybakteryjnej filtrów PZL Sędziszów Silver Nano Protect. Filtry Silver Nano Protect to najnowocześniejsze filtry kabinowe. Pozycjonujemy je znacznie wyżej od filtrów węglowych, ponieważ mają jeszcze jedną warstwę – opatentowanego, koloidalnego roztworu nano-srebra i nano-miedzi. Dzięki temu oprócz tradycyjnej filtracji takich zanieczyszczeń jak np. pyłki roślin, kurz, dym czy też cząstki spalin, wykazują się aktywnością przeciwdrobnoustrojową hamując wnikanie bakterii i wirusów.

 

Filtry Silver Nano Protect eliminują także nieprzyjemne zapachy, jakie mogą po jakimś czasie wydobywać się z układu klimatyzacji.

3-5 µm

Taka jest dokładność filtracji filtrów paliwa. Skuteczność przekracza 92%. Nowoczesne układy wtryskowe mają szczególnie wysokie wymagania wobec czystości paliwa. Większość czołowych producentów filtrów bazuje na sprawdzonych, światowych dostawcach materiałów filtracyjnych. Są to takie firmy jak Ahlstrom, Hollingsworth & Vose, Neenah Gessner.

 

Oczywiście po stronie producenta filtrów leży projekt konstrukcyjny filtra (np. liczba i wielkość plis oraz ich uszczelnienie). W efekcie filtry paliwa zatrzymują cząstki o średnicy 3-5 µm. Są to głównie zanieczyszczenia stałe, takie jak choćby produkty korozji zbiornika, czy efekty ścierania elementów metalowych. Filtr paliwa musi zatrzymywać także zanieczyszczenia organiczne (parafina, asfalteiny itp.

 

Niezwykle ważnym wymaganiem jest także zdolność efektywnej separacji wody (powyżej 90%, większość filtrów ma odstojniki).

10-25 µm

Taka jest dokładność filtracji filtrów oleju. Baza surowcowa (materiały filtrujące) pochodzi od tych samych globalnych gigantów co w przypadku filtrów paliwa. Wart podkreślenia jest fakt, że nie są to dostawcy z Dalekiego Wschodu, co gwarantuje stabilne zaopatrzenie.

 

Specyfika oleju smarującego silnik jest oczywiście zupełnie inna niż paliwa, różni się także temperatura tego czynnika. Mimo wszystko dokładność filtracji nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie – 10-25 µm. Zgodnie z trendami motoryzacyjnymi coraz więcej referencji to specjalne, wymienne wkłady EKO, które są łatwe w wymianie i redukują do 90% produkcję odpadów a także obniżają koszt eksploatacji. Stosowany do filtrowania oleju papier czyszczący z dodatkiem włókien syntetycznych jest impregnowany żywicami, odporny na różnice temperatur oraz kwasy powstałe w wyniku reakcji chemicznych.

Ponad 0,5 kg

Tyle zanieczyszczeń w ciągu roku jest w stanie przechwycić filtr powietrza! Dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju plisowania, chłonność filtrów powietrza PZL Sędziszów wynosi 0,3 kg na m². Rozłożenie plis jest równomierne, a wyraźne zatłoczenia zapobiegają przywieraniu do siebie sąsiednich plis, przez co proces czyszczenia odbywa się całą powierzchnią medium. W ciągu roku filtry mogą wyłapać ok. 600 gramów zanieczyszczeń.

3-100 µm

Taka jest dokładność filtracji filtrów hydraulicznych. Ze względu na szerokie spektrum zastosowań i tryb pracy (wysokie ciśnienie/niskie ciśnienie), widełki dokładności filtracji są dość szerokie, ale zawsze wpisują się dokładnie w wymagania danej maszyny, układu hydraulicznego czy innego urządzenia, w którym wymagana jest filtracja oleju hydraulicznego.

 

Warstwy filtracyjne znów pochodzą od czołowych, zachodnich dostawców. Sama konstrukcja filtrów to już polskie opracowanie. Filtry hydrauliczne łączą wysoką skuteczność z filtrowaniem z niskimi oporami przepływu. Są także przystosowane do pracy w szerokim zakresie ciśnienia roboczego.

W zasadzie każdy dostrzega olbrzymią rewolucję techniczną, która dokonała się w motoryzacji. Fakt, że dotyka ona także filtrów pozostaje czasem niezauważony, ponieważ zmieniają się detale, które niewidoczne są gołym okiem. Tymczasem zmiany jakościowe warstw filtracyjnych oraz precyzji ich montażu i uszczelnienia również wkraczają na nowy poziom – filtracja na poziomie 3-5 µm jest tego doskonałym przykładem. Dominik Zwierzyk PZL Sędziszów

 

Źródło: PZL Sędziszów 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).