PSPA i UDT razem na rzecz rozwoju sieci stacji ładowania | MOTOFAKTOR

PSPA i UDT razem na rzecz rozwoju sieci stacji ładowania

person Adrian Januszkiewicz 17/12/2021

PSPA i UDT podpisali list intencyjny, na mocy którego będą wspólni działać na rzecz szybszego rozwoju sieci stacji ładowania aut elektrycznych.

15 grudnia br. w siedzibie Urzędu Dozoru Technicznego w Warszawie prezes UDT Andrzej Ziółkowski oraz dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur podpisali list intencyjny, którego celem jest pogłębienie współpracy i uzyskanie efektu synergii w zakresie rozwoju i utrzymania sieci infrastruktury ładowania samochodów eklektycznych.

 

Współpraca między PSPA a UDT od kilku ma lat charakter partnerski. Naszym wspólnym celem jest kreowanie rozwoju elektromobilności w Polsce w sposób harmonijny i zrównoważony. Wiele wyzwań przed nami. Rośnie popyt na samochody elektryczne, tym samym wprost proporcjonalnie rozwija się infrastruktura ładowania EV. Polski dozór techniczny powinien wspierać rozwój elektromobilności w naszym kraju, tak aby nie wpływać na ten proces w sposób spowalniający, ale zapewnić jego bezpieczny i odpowiedzialny przebieg – powiedział prezes UDT Andrzej Ziółkowski.

 

Strony wzajemnie zobowiązały się do realizacji zadań związanych z bezpiecznym funkcjonowaniem stacji ładowania oraz punktów ładowania, które stanowią element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego. Współpraca UDT i PSPA obejmie również działania w zakresie wzajemnego przekazywania informacji o zagrożeniach związanych z eksploatacją ładowarek i o przebiegu procedur odbiorowych stacji ładowania, analizowania przyczyn i skutków uszkodzeń infrastruktury ładowania, czy też rozpowszechniania nowych rozwiązań technicznych w segmencie elektromobilności. Podpisany list intencyjny zakłada również pogłębianie dialogu pomiędzy Urzędem Dozoru Technicznego a przedstawicielami branży reprezentowanymi przez PSPA, jak również optymalizację funkcjonowania Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

 

W najbliższych latach przewidywany jest znaczący wzrost sprzedaży samochodów w pełni elektrycznych. Ogólnodostępna infrastruktura ładowania musi być współmierna do tempa wzrostu rejestracji EV. Będzie się to wiązało z koniecznością szybkiej rozbudowy stacji ładowania, których w efekcie musi powstać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Dodatkowo, stacje będą coraz częściej zastępowane ładowarkami o wyższych mocach, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynkowe i rozwijaną w samochodach elektrycznych technologię. Akumulatory trakcyjne są coraz bardziej pojemne i przystosowywane do coraz większych mocy ładowania i korzystania ze stacji ultraszybkich. Powyższe oznaczać będzie skokowy wzrost inwestycji, dla których kwestie związane z badaniami i odbiorami technicznymi, są kluczowe. Cieszymy się, że Urząd Dozoru Technicznego, jako kompetentna instytucja w obszarze bezpieczeństwa publicznego, w sposób otwarty i innowacyjny przygotowuje się do tego wyzwania. Dialog branżowy, który prowadzimy od dłuższego czasu, wejdzie na jeszcze wyższy poziom, z korzyścią dla polskiego rynku elektromobilności – powiedział dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

 

Na podstawie prowadzonego przez PSPA i PZPM “Licznika Elektromobilności”, pod koniec listopada 2021 r. w Polsce funkcjonowało 1 813 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (3 544 punktów). 31% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Tylko w listopadzie br. uruchomiono 101 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (207 punktów). Zgodnie z prognozami ujętymi w najnowszej edycji raportu PSPA “Polish EV Outlook”, do 2025 r. w Polsce może funkcjonować nawet 43 tys. punktów ogólnodostępnych.

 

Źródło: PSPA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).