Przygotuj się do wakacji z firmą Bosch! | MOTOFAKTOR

Przygotuj się do wakacji z firmą Bosch!

Firma Bosch przypomina najważniejsze punkty, które trzeba wypełnić przed wakacyjnym wyjazdem, aby uniknąć w trasie przykrych niespodzianek.

Poza przygotowaniem siebie i swojej rodziny do okresu wakacyjnego, warto zwrócić uwagę również na stan samochodu, od którego zależy Twoje i ich bezpieczeństwo. Obok obowiązkowego przeglądu podstawowego dobrze jest przeprowadzić także szerszą kontrolę auta. O ile stan opon i kierowca może sprawdzić samodzielnie, to do kontroli komponentów takich jak np. układ hamulcowy wymagana jest fachowa wiedza, specjalne urządzenia oraz testy.

Pamiętaj o przeglądzie poszczególnych układów i komponentów:

 • Układ hamulcowy: szczególną uwagę zwróć na: klocki, tarcze, zaciski i ich gumowe osłony, przewody elastyczne i sztywne, przewody elektryczne oraz na płyn hamulcowy. Przegląd komponentów hamulcowych można zacząć od ich wizualnej kontroli (np. podczas zmiany opon z zimowych na letnie). Sprawdź czy nie dochodzi do wycieków, czy elementy układu nie są uszkodzone: popękane, sparciałe, przerwane bądź przetarte, a także czy nie są już zbyt mocno wyeksploatowane.
 • Układ rozrządu oraz wszelkie paski napędowe – czy nie są zbytnio zużyte, popękane, sparciałe czy zbytnio wyciągnięte. Czy rolki nie wykazują nadmiernego zużycia, nie piszczą nie mają luzów itp. Uszkodzenie któregoś z elementów układu rozrządu skutkuje unieruchomieniem pojazdu oraz bardzo kosztownymi naprawami.
 • Opony – należy sprawdzić stan opon, głębokość bieżnika, ciśnienie w kołach oraz w kole zapasowym lub – w przypadku jego braku datę ważności zestawu naprawczego opon.
 • Wycieraczki – czy nie pozostawiają smug, dobrze zbierają płyn lub nie piszczą. Przed samą wymianą na nowe dobrze jest także umyć dokładnie szybę oraz skontrolować kąt ustawienia ramion wycieraczek względem szyby.
 • Oświetlenie pojazdu – czy wszystkie żarówki oraz żarniki są sprawne. Niekiedy wymiana żarówki może wymagać demontażu całej lampy bądź innego komponentu – wtedy najlepiej dokonać jej w warsztacie. Żywotność żarówek jest zbliżona, dlatego pamiętaj, aby wymieniać je parami. Pozwoli to nie tylko zachować równomierny stopień oświetlenia drogi, ale i oszczędzi Ci czasu na wymianie. Jadąc za granicę, pamiętaj, że niektóre kraje wymagają posiadania zapasowych zestawów żarówek, za których brak grozi mandat.
 • Dla własnego komfortu sprawdźmy też układ klimatyzacji. Prowadzenie pojazdu w przegrzanym pojeździe przyczynia się do szybszego znużenia i zmęczenia, a także osłabia koncentrację na drodze. W tym miejscu należy przypomnieć, że na działanie klimatyzacji duży wpływ ma także filtr kabinowy, o którego wymianie często się zapomina.
 • Dodatkowo pamiętaj o regularnym sprawdzaniu poziomu płynów: hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy, a także oleju w silniku czy skrzyni biegów, jeśli jest taka możliwość.

Znajomość przepisów

Warto sprawdzić także aktualność niezbędnych dokumentów: badania technicznego, ubezpieczenia OC czy AC lub innych dodatkowych dokumentów wymaganych w kraju, do którego jedziemy. Wyjeżdżając za granicę, upewnij się, czy masz obowiązkowe w danym kraju wyposażenie jak gaśnica (z aktualną datą ważności), trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa itp. Zapoznaj się też z lokalnymi przepisami – czy wymagane są winiety na autostrady, jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy, czy masz obowiązek jeździć z włączonymi światłami itp.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

 • W części pasażerskiej nie powinny znajdować się przedmioty leżące luzem, ponieważ podczas hamowania nawet niewielki i lekki przedmiot może uderzyć nas z dużą siłą, powodując obrażenia pasażerów.
 • Pamiętaj, aby każdy pasażer podróżował w zapiętych pasach bezpieczeństwa, a dzieci miały dostosowane specjalne foteliki odpowiednio do wieku i wagi.
 • W przypadku podróży z pupilem zadbaj o jego komfort i bezpieczeństwo poprzez przewóz zgodny z obowiązującymi przepisami.
 • Nigdy nie wsiadaj za kierownice po alkoholu lub gdy się źle czujesz.
 • W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia podczas trasy, zatrzymaj się bezpiecznie na poboczu i wezwij pomoc.
 • Podczas podróży zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek, by szczęśliwie dojechać do celu i wrócić do domu bez nieprzyjemnych doświadczeń na drodze.

Dowiedz się więcej o układach hamulcowych Bosch TUTAJ lub na głównej stronie marki.

Artykuł sponsorowany przez Bosch

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).