Przyczyny uszkodzenia przewodów turbosprężarek

person Redakcja 15/01/2019

Eksperci marki Gates tłumaczą czym są przewody turbosprężarek, z jakich materiałów są wykonane i na jakie uszkodzenia są narażone.

Powszechna tendencja produkowania aut zużywających mniej paliwa sprawiła, że silniki nowych pojazdów są coraz mniejsze i lżejsze, a wynikającą z tego powodu utratę mocy kompensują turbosprężarki. Z turbodoładowania korzysta już około 75% nowych samochodów sprzedawanych w Europie. Turbosprężarka spręża powietrze z atmosfery i dostarcza je do silnika specjalnymi przewodami. Poniżej eksperci Gates przyjrzą się tym przewodom, ponieważ są one coraz częściej poszukiwane na rynku zamienników w miarę, jak kolejne roczniki pojazdów z turbodoładowaniem wchodzą w okres pogwarancyjny. Przedstawione zostaną też typowe uszkodzenia takich przewodów i najlepszy sposób na ich wymianę.

Zalety przewodów Gates do turbosprężarek

W odróżnieniu od tradycyjnych węży samochodowych, które są zwykle wykonane z czarnej mieszanki EPDM, przewody turbosprężarki muszą być odporne na działanie ekstremalnych temperatur i wytwarzane z różnych materiałów w zależności od temperatury panującej w otoczeniu przewodu. Najczęściej są wykonywane z silikonu, fluorosilikonu, gumy EPDM i innych materiałów, które sprostają wysokim wymaganiom. Firma Gates oferuje przewody wykonane z materiałów odpowiadających częściom oryginalnym, co ma olbrzymie znaczenie w układzie turbodoładowania, gdzie temperatury mogą osiągać 200°C (392°F). Należy wystrzegać się dostawców części zamiennych, wykonujących wszystkie przewody turbosprężarki z mieszanki gumy EPDM, która nie spełnia wymogów niektórych zastosowań, co w konsekwencji będzie prowadzić do przedwczesnych awarii.

Materiały, z których są wykonane przewody i ich odporność na temperaturę

Dodatkowo przewody Gates przeznaczone do turbosprężarek mają tę wyjątkową zaletę, że w standardzie są dostarczane z zamocowanymi szybkozłączami i wszystkimi innymi niezbędnymi elementami. Fabryka Gates, gdzie są produkowane przewody turbosprężarki, jest jednym z niewielu zakładów na świecie, który uzyskał certyfikat producenta OEM szybkozłączy na korzystanie z tych produktów.

Przyczyny uszkodzenia przewodów turbosprężarki

Istnieje kilka głównych przyczyn uszkodzenia przewodów turbosprężarki. Po pierwsze przewody turbosprężarek z czasem zużywają się na zagięciach, gdzie strumień powietrza trafia prosto w ściankę, zanim zmieni kierunek. Gorące powietrze może nawet wydmuchać dziurę z boku przewodu, co uniemożliwi dalsze przekazywanie odpowiedniej ilości sprężonego powietrza z turbosprężarki i będzie skutkowało utratą mocy.

 

Problem mogą też sprawić cząstki oleju, które często znajdują się w strumieniu powietrza i mogą się odkładać po wewnętrznej stronie przewodu. Po pewnym czasie przewód może być nasączony cząstkami oleju, a przez to zmięknąć i wyśliznąć się z obejmy. Utrata twardości przewodu znacznie zwiększa ryzyko przenikania powietrza przez jego wewnętrzną osłonę i sprzyja wydmuchaniu dziury.

Używasz starych przewodów? Nie rób tego!

Gates zaleca wymianę podstawowych przewodów podczas każdej wymiany turbosprężarki. Wykorzystanie starych części jest technicznie możliwe, ale rzadko bywa opłacalne. Jeżeli przewód został na przykład nasączony olejem, szybko dojdzie do jego uszkodzenia.

 

Więcej na https://www.gatestechzone.com/pl.

 

Źródło: Gates

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl