Przegląd i rejestracja haka holowniczego – Steinhof radzi | MOTOFAKTOR

Przegląd i rejestracja haka holowniczego - Steinhof radzi

person Redakcja 9/02/2023

Eksperci Steinhof odpowiadają na pytanie czy hak holowniczy musi przechodzić regularne przeglądy i być zarejestrowany.

 

Hak holowniczy jest bardzo praktycznym akcesorium. Coraz więcej fabrycznie nowych samochodów ma w wyposażeniu taką opcję i klienci chętnie z niej korzystają. Również kierowcy używanych pojazdów chcą poprawić użyteczność swoich aut, dlatego decydują się na montaż haka holowniczego. W tym momencie pojawia się szereg pytań.

Czy hak holowniczy można zamontować samodzielnie?

W teorii nie ma żadnych przeciwwskazań do podjęcia się samodzielnego montażu haka holowniczego. Jednak jakość przeprowadzonej czynności, będzie miała wpływ na dalsze kroki przy przeglądzie i rejestracji haka holowniczego.

 

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych serwisów, które zajmują się montażem haka holowniczego. W ten sposób mamy gwarancję, że przeprowadzona modernizacja otrzyma pozytywną ocenę diagnosty, która jest potrzebna przy rejestracji haka holowniczego.

Co jest kontrolowane podczas wizyty na Stacji Kontroli Pojazdów?

Po przeprowadzeniu montażu haka holowniczego musimy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów. Tam diagnosta przeprowadzi szczegółową ocenę montażu haka holowniczego. Obowiązkowymi punktami kontrolnymi są:

 

  • jakość montażu haka holowniczego w przeznaczonym do tego miejscu;
  • umiejscowienie wiązki elektrycznej zgodnie z jej przeznaczeniem;
  • obecność tabliczki znamionowej umieszczonej przez producenta.

Jeśli każdy z tych punktów ma pozytywną ocenę, diagnosta wystawia zaświadczenie, z którym należy udać się do najbliższego Wydziału Komunikacji.

Dopisanie obecności haka holowniczego w dowodzie rejestracyjnym

W Wydziale Komunikacji urzędnik na podstawie kompletu dokumentów:

 

  • dowodu rejestracyjnego;
  • zaświadczenia ze Stacji Kontroli Pojazdów;

Wprowadza stosowny zapis w dowodzie rejestracyjnym. Bez niego podczas kontroli policji, gdy w naszym pojeździe jest zamontowany hak holowniczy, możemy otrzymać mandat karny do 500 złotych.

Czy hak holowniczy musi przechodzić regularne przeglądy?

W teorii hak holowniczy poddawany jest kontroli przez diagnostę tylko raz – podczas pierwszego badania technicznego, które jest konieczne do wpisania haka holowniczego w dowód rejestracyjny. Później już nie musimy zajmować się jego stanem technicznym.

 

W praktyce podczas badania technicznego hak holowniczy jest poddawany przynajmniej wizualnej ocenie. Kula haka holowniczego powinna być w dobrej kondycji, bez śladów ingerencji mechanicznej w strukturę haka. Wszelkie ślady spawania, prostowania haka holowniczego będą ocenione negatywnie.

 

Również brak tabliczki znamionowej, gdzie znajduje się szereg informacji – uciąg haka, nacisk na kulę, rok produkcji oraz symbol i numer homologacji.

 

Jakość wykonania montażu haka holowniczego ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Cała konstrukcja musi wytrzymać ustalone przez producenta parametry. Gdy dojdzie do błędu podczas montażu, realne jest poważne uszkodzenie haka holowniczego, nadwozia pojazdu, a także ładunku, jaki został zaczepiony na hak holowniczy. W związku z tym odpowiedzialne podejście do tematu haka holowniczego jest tak ważne – mówi Mariusz Fornal z działu technicznego Steinhof.

 

Źródło: Steinhof

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).