Przedsiębiorcy coraz chętniej kupują auta onilne | MOTOFAKTOR

Przedsiębiorcy coraz chętniej kupują auta onilne

person Adrian Januszkiewicz 30/11/2020

Według raportu Santander Consumer Multirent niemal co trzeci przedsiębiorca (28%) zdecydowałby się na kupno auta tylko przez Internet.

Pandemia doprowadziła do gwałtownych zmian na rynku automotive. W momencie wprowadzenia przez rząd ograniczeń, branża motoryzacyjna musiała szybko zareagować, dostosowując do nich prowadzoną przez siebie działalność. W ten sposób koronawirus przyspieszył debiut wielu wirtualnych salonów oraz wprowadzenie usług elektronicznych, pozwalających ograniczyć bezpośrednie kontakty z klientami np. połączenia wideo, w trakcie którego sprzedawca ma możliwość zaprezentowania konkretnego auta.

 

W ramach badania na potrzeby raportu “Auto w sieci”, Santander Consumer Multirent sprawdził, jak polscy przedsiębiorcy podchodzą do kupna samochodu przez Internet, co jest dla nich ważne przy zakupach w kanale online i gdzie poszukują informacji o danym modelu.

Przedsiębiorcy chcą kupować auto online

Według danych zebranych przez Santander Consumer Multirent, obecnie już prawie co trzeci przedsiębiorca zdecydowałby się na zakup auta przez Internet (28%). Jak można się spodziewać, największe zainteresowanie zakupem w kanale online płynie ze strony najmłodszych przedsiębiorców, przed 40-stym rokiem życia (38%), ale entuzjazm tym rozwiązaniem wykazują również przedstawiciele najstarszego pokolenia. Co piąty ankietowany w wieku powyżej 60 lat zadeklarował, że chętnie kupiłby samochód w sieci.

Konieczność przeniesienia działalności do sieci przez branżę motoryzacyjną i ograniczenia kontaktów międzyludzkich sprawiła, że więcej Polaków zaczęło zastanawiać się nad nabyciem auta w kanale online. To dobra wiadomość dla nowopowstałych rozwiązań umożliwiających taki zakup jak np. platforma AutoSalon Multirent, która w odróżnieniu do większości istniejących platform, pozwala klientowi na przejście samodzielnie całego procesu wyboru auta i doboru oferty finansowania aż do złożenia wniosku leasingowego. Monika Kasprzyk Dyrektor Działu Zdalnych Kanałów Sprzedaży z Santander Consumer Multirent

 

Zmieniające się postawy klientów widać również po sposobie poszukiwania przez nich informacji o potencjalnym nowym samochodzie. Coraz więcej firm szuka ich na portalach motoryzacyjnych (20%) lub korzysta z porównywarek aut (12%) czy witryn należących do importerów samochodowych (13%). Najpopularniejszym źródłem informacji są jednak strony internetowe dealerów. Sięga po nie aż 42% ankietowanych, niemal dwukrotnie przewyższając liczbę osób, które odwiedzają w tym celu salony stacjonarne (23%).

Przede wszystkim liczy się cena

Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby zachęcić przedsiębiorców do kupna auta w sieci? Jak twierdzą ankietowani przez Santander Consumer Multirent, najistotniejszą kwestią jest cena pojazdu (34%), która idealnie powinna być niższa od kosztu jaki musieliby ponieść w stacjonarnym salonie samochodowym. Jest to ważny czynnik zwłaszcza dla mężczyzn (36% w porównaniu do 29% kobiet) oraz dla najmłodszych przedsiębiorców przed 40-stym rokiem życia (46%).

 

Co ciekawe, starsi badani w wieku powyżej 60 lat byliby w stanie zapłacić za samochód więcej. Kwestia korzystnej ceny jest istotna tylko dla 18% z nich. Może wynikać to z przeświadczenia, że w zamian za dobrą jakość warto wydać więcej pieniędzy, niezależnie od kanału zakupu. Według ankietowanych istotną rolę odgrywają także warunki leasingu, które również powinny być lepsze niż w przypadku zakupu auta w kanale offline (28%).

 

Natomiast, jeśli chodzi o ewentualne bariery w sprzedaży aut online, klienci zwracają uwagę na takie rzeczy, jak brak możliwości dokładnego obejrzenia auta (66%), co może oznaczać brak odpowiednich rozwiązań w danym wirtualnym salonie samochodowym np. prezentacji poprzez połączenie wideo lub niezaktualizowaną stronę internetową, na której brakuje szczegółów. Ponad połowie przeszkadzałoby również, gdyby taki salon nie oferował opcji jazdy testowej (57%).

Kryzys COVID-19 prawdopodobnie przyspieszy ewolucję postaw klientów wobec kanałów cyfrowych. Dla, wielu, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z kanału online teraz właśnie może nastąpić przełom w preferencjach zakupowych i przekonają się do tej bezpieczniejszej i wygodniejszej formy dokonywania zakupów. Dominika Piotrkowska-Skwarło Assistant Director Działu Rozwoju Biznesu w EY

 

Badanie na potrzeby raportu “Auto w sieci” zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie przedsiębiorców – klientów Santander Consumer Multirent, za pomocą standaryzowanego wywiadu telefonicznego wspieranego komputerowo w sierpniu 2020 r., n=404.

 

Źródło: Santander Consumer Multirent

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).