Promowanie ekologicznych pojazdów: wstępna umowa z PE | MOTOFAKTOR

Promowanie ekologicznych pojazdów: wstępna umowa z PE

person Adrian Januszkiewicz 13/02/2019

UE stymuluje rynek pojazdów o zerowej i niskiej emisji poprzez zachęcanie ich do korzystania z zamówień publicznych.

W dniu 11 lutego rumuńska prezydencja osiągnęła tymczasowe porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie reformy, która zwiększy pewność rynku i przyczyni się do zmniejszenia ogólnych emisji z transportu. Nowe zasady wzmocnią także konkurencyjność europejskiego przemysłu na rozwijających się globalnych rynkach tych nowych technologii. Porozumienie zostanie teraz przedstawione do zatwierdzenia przez państwa członkowskie w Radzie.

Dzisiejsze porozumienie pokazuje zaangażowanie Europy w dekarbonizację sektora transportu. Dzięki właściwym wyborom w polityce zamówień publicznych sektor publiczny może odegrać ważną rolę we wspieraniu innowacyjnych, bardziej ekologicznych rozwiązań. O to właśnie chodzi w tych zasadach. Rovana Plumb pełniąca obowiązki ministra ds. Transportu Rumunii, przewodnicząca Rady

 

Reforma określa minimalne cele zamówień publicznych w odniesieniu do czystych lekkich pojazdów dostawczych, ciężarówek i autobusów w 2025 i 2030 r. Cele są wyrażone jako minimalny odsetek ekologicznie czystych pojazdów w całkowitej liczbie pojazdów transportu drogowego objętych łącznym zakresem wszystkich zamówień publicznych i umów o świadczenie usług publicznych.

 

Tekst zawiera nową definicję “czystego pojazdu”. Definicja czystego lekkiego pojazdu ciężarowego opiera się na normach emisji CO2. Definicja czystych pojazdów ciężarowych jest oparta na wykorzystaniu alternatywnych paliw.

 

Zakres przepisów zostaje rozszerzony w odniesieniu do objętych praktykami udzielania zamówień. Nowe zasady będą miały również zastosowanie do szerszego zakresu usług, w tym publicznych usług transportu drogowego, specjalnych usług pasażerskich, wywozu śmieci oraz usług doręczania przesyłek pocztowych i paczek.

 

Po wejściu w życie dyrektywy państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na przyjęcie przepisów krajowych. Będą one musiały składać Komisji sprawozdanie z wdrażania zasad co 3 lata, a pierwsze sprawozdanie powinno zostać złożone do 18 kwietnia 2026 r.

 

Komisja przedstawiła wniosek w listopadzie 2017 r. w ramach drugiego pakietu mobilności.

Następne kroki

Prezydencja przedstawi porozumienie ambasadorom UE na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Rady. Formalne głosowanie w Parlamencie i Radzie nastąpi w późniejszym terminie.

 

Źródło: Rada Unii Europejskiej

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).