Promowanie ekologicznych pojazdów: wstępna umowa z PE | MOTOFAKTOR

Promowanie ekologicznych pojazdów: wstępna umowa z PE

UE stymuluje rynek pojazdów o zerowej i niskiej emisji poprzez zachęcanie ich do korzystania z zamówień publicznych.

W dniu 11 lutego rumuńska prezydencja osiągnęła tymczasowe porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie reformy, która zwiększy pewność rynku i przyczyni się do zmniejszenia ogólnych emisji z transportu. Nowe zasady wzmocnią także konkurencyjność europejskiego przemysłu na rozwijających się globalnych rynkach tych nowych technologii. Porozumienie zostanie teraz przedstawione do zatwierdzenia przez państwa członkowskie w Radzie.

Dzisiejsze porozumienie pokazuje zaangażowanie Europy w dekarbonizację sektora transportu. Dzięki właściwym wyborom w polityce zamówień publicznych sektor publiczny może odegrać ważną rolę we wspieraniu innowacyjnych, bardziej ekologicznych rozwiązań. O to właśnie chodzi w tych zasadach.

pełniąca obowiązki ministra ds. Transportu Rumunii, przewodnicząca Rady - Rovana Plumb

 

Reforma określa minimalne cele zamówień publicznych w odniesieniu do czystych lekkich pojazdów dostawczych, ciężarówek i autobusów w 2025 i 2030 r. Cele są wyrażone jako minimalny odsetek ekologicznie czystych pojazdów w całkowitej liczbie pojazdów transportu drogowego objętych łącznym zakresem wszystkich zamówień publicznych i umów o świadczenie usług publicznych.

 

Tekst zawiera nową definicję „czystego pojazdu”. Definicja czystego lekkiego pojazdu ciężarowego opiera się na normach emisji CO2. Definicja czystych pojazdów ciężarowych jest oparta na wykorzystaniu alternatywnych paliw.

 

Zakres przepisów zostaje rozszerzony w odniesieniu do objętych praktykami udzielania zamówień. Nowe zasady będą miały również zastosowanie do szerszego zakresu usług, w tym publicznych usług transportu drogowego, specjalnych usług pasażerskich, wywozu śmieci oraz usług doręczania przesyłek pocztowych i paczek.

 

Po wejściu w życie dyrektywy państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na przyjęcie przepisów krajowych. Będą one musiały składać Komisji sprawozdanie z wdrażania zasad co 3 lata, a pierwsze sprawozdanie powinno zostać złożone do 18 kwietnia 2026 r.

 

Komisja przedstawiła wniosek w listopadzie 2017 r. w ramach drugiego pakietu mobilności.

Następne kroki

Prezydencja przedstawi porozumienie ambasadorom UE na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Rady. Formalne głosowanie w Parlamencie i Radzie nastąpi w późniejszym terminie.

 

Źródło: Rada Unii Europejskiej

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).