Projekt ServCity ze wsparciem Nissana | MOTOFAKTOR

Projekt ServCity ze wsparciem Nissana

person Adrian Januszkiewicz 22/02/2023

Projekt ServCity, realizowany m.in. przez Nissana, wszedł w końcową fazę, którą jest wdrożenie zaawansowanej technologii jazdy autonomicznej.

 

  • ServCity sprawdził się w skomplikowanym układzie ulic londyńskiej dzielnicy Greenwich i pomógł przygotować plan i zasady wykorzystania infrastruktury miejskiej w zaawansowanej technologii jazdy autonomicznej
  • W ramach konsorcjum, wspieranego przez brytyjski rząd, rozwijany jest autonomiczny pojazd, który komunikuje się z miejską infrastrukturą, aby lepiej analizować sytuację w zurbanizowanym otoczeniu
  • W 100% elektryczny Nissan LEAF, użyty jako bazowy pojazd w testach, przejechał 1600 mil, w trakcie których weryfikowano możliwości przyszłego wykorzystania technologii jazdy autonomicznej
  • ServCity przyczynia się do ewolucji technologii jazdy autonomicznej Nissana, który realizuje swoją długofalową wizję Nissan Ambition 2030
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

 

Po trzech latach badań i przejechaniu ponad 1600 mil w trybie autonomicznym, Nissan wraz z partnerami z konsorcjum przystąpił do opracowywania planu, który ma pomóc brytyjskim miastom we włączeniu zaawansowanych technologii pojazdów autonomicznych do miejskiej infrastruktury. W projekcie badano także, jak miasta mogłyby w przyszłości realizować usługę zrobotyzowanych taksówek z pożytkiem dla mieszkańców i osób dojeżdżających do pracy.

 

Połączony i autonomiczny pojazd (CAV) ServCity, zbudowany na bazie w 100% elektrycznego Nissana LEAF, przeszedł liczne i coraz trudniejsze testy weryfikacyjne na ulicach Londynu, w trakcie których był połączony ze Smart Mobility Living Lab (SMLL) w Greenwich. ServCity wykorzystywał cały potencjał SMLL, w tym czujniki umieszczone w jezdniach i moc obliczeniową laboratorium. Elementy te składają się na futurystyczną, współpracującą infrastrukturę będącą nowym źródłem danych dla CAV, które poprawiają jego „świadomość” sytuacyjną. Infrastruktura może wykrywać obiekty znajdujące się jeszcze poza zasięgiem kamer pojazdu (np. za rogiem lub w większej odległości). Na podstawie tych informacji pojazd może wykonać manewr zwiększający płynność jazdy, na przykład odpowiednio wcześniej zmienić pas ruchu.

Projekt ServCity w liczbach, Źródło Nissan

Projekt, podobnie jak wszystkie wcześniejsze dotyczące CAV i wspófinansowane przez brytyjski rząd, w ważnym stopniu przyczyni się do przekonania opinii publicznej, że wprowadzenie CAV na brytyjskie drogi będzie bezpieczne, ale przyniesie też wyraźne korzyści społeczeństwu. W tym celu na zakończenie projektu zorganizowano pokazy dla zainteresowanych, w trakcie których można było przekonać się na własne oczy, jak działają zaawansowane technologie jazdy autonomicznej, zintegrowane z infrastrukturą drogową w Greenwich gotową na przyjęcie CAV.

 

David Moss, wiceprezes ds. badań i rozwoju w regionie AMIEO (Afryka, Bliski Wschód, Indie, Europa i Oceania) Nissana 2023
David Moss, wiceprezes ds. badań i rozwoju w regionie AMIEO (Afryka, Bliski Wschód, Indie, Europa i Oceania) Nissana, Fot. Nissan

Jesteśmy bardzo dumni z uczestnictwa w projekcie ServCity. Nasz w 100% elektryczny Nissan LEAF okazał się idealnym pojazdem testowym. W ramach długofalowej wizji Nissan Ambition 2030 staramy się wspierać poprawę dostępu do bezpiecznej i atrakcyjnej mobilności. Poszerzanie naszej wiedzy i kompetencji w zakresie jazdy autonomicznej ma kluczowe znaczenie dla tych działań, a projekty badawcze takie jak ServCity są niezbędne dla rozwoju technologii – powiedział David Moss, wiceprezes ds. badań i rozwoju w regionie AMIEO (Afryka, Bliski Wschód, Indie, Europa i Oceania) Nissana – Nissan wykorzystuje światowej klasy ośrodek badawczo-rozwojowy w Cranfield w Wielkiej Brytanii, by konsekwentnie rozwijać innowacyjne, zaawansowane technologie, służące precyzyjnie określonym celom, z pożytkiem dla swoich klientów. Osiągnięcia projektu ServCity wnoszą wkład w budowę przyszłości, w której chcielibyśmy całkowicie wyeliminować śmiertelne wypadki drogowe, a także zapewnić klientom dodatkowy komfort i wygodę dzięki zaawansowanym technologiom jazdy autonomicznej – dodał.

 

Projekt ServCity jest finansowany wspólnie przez rząd brytyjski oraz partnerów konsorcjum. Środki pochodzą z państwowego Funduszu Inteligentnej Mobilności (Intelligent Mobility Fund), który dysponuje kwotą 100 mln GBP i jest zarządzany przez Centrum Połączonych i Autonomicznych Pojazdów (CCAV). Za realizację odpowiada brytyjska agencja innowacji Innovate UK. Przez ponad trzy lata sześciu partnerów – Nissan, Connected Places Catapult, TRL, Hitachi Europe, Uniwersytet w Nottingham i SBD Automotive – wspólnie opracowywało plan, który będzie wytyczną dla producentów, operatorów transportowych oraz urbanistów w przygotowywaniu brytyjskich miast na dopuszczenie CAV do ruchu.

Technologia jazdy autonomicznej jest kluczowym filarem Nissan Ambition 2030, długofalowej wizji, zgodnie z którą firma chce tworzyć czystszy, bezpieczniejszy i bardziej inkluzywny świat.

 

Robert Bateman, dyrektor Nissan Technical Centre Europe i manager projektu ServCity z ramienia Nissana 2023
Robert Bateman, dyrektor Nissan Technical Centre Europe i manager projektu ServCity z ramienia Nissana, Fot. Nissan

Wkładem Nissana w projekt jest nie tylko w 100% elektryczny Nissan LEAF, wykorzystywany jako pojazd testowy, lecz także kompetencje naszych inżynierów, prowadzących prace badawczo-rozwojowe w zakresie zaawansowanych technologii jazdy autonomicznej. Wyniki prac pozwoliły na zbudowanie samochodu testowego, który może autonomicznie przemieszczać się po ruchliwych ulicach Londynu obok innych użytkowników dróg – zarówno nieruchomych, jak i ruchomych – i cały czas utrzymywać łączność z miejską infrastrukturą – powiedział Robert Bateman, dyrektor Nissan Technical Centre Europe i manager projektu ServCity z ramienia Nissana – Projekt ServCity, w który zaangażowanych było ponad 115 osób, a łączny nakład pracy partnerów konsorcjum wyniósł prawie 16 000 dni roboczych, stanowi ważny krok w dalszym rozwoju autonomicznej mobilności – dodał.

 

Rząd zainwestował 7 milionów funtów w ten projekt, aby być w czołówce innowacji. Od tego czasu ServCity okazało się kluczem do odpowiedzi na praktyczne pytania, jak zintegrować autonomiczne pojazdy z miastami dla dobra publicznego – powiedział Minister transportu Jesse Norman.

Zespół Nissana uczestniczący w projekcie ServCity, Fot. Matt Fowler Photography

Wypowiedzi innych przedstawicieli partnerów konsorcjum ServCity:

W trakcie projektu Connected Places Catapult pokazała możliwości, jakie daje wykorzystanie technologii CAV i powiązanej z nimi infrastruktury na odpowiednią skalę, aby autonomiczne pojazdy mogły jak najszybciej zacząć świadczyć usługi o kluczowym znaczeniu. Na podstawie potencjalnego zapotrzebowania na usługi CAV oraz z uwzględnieniem potencjalnych obszarów działania firma Catapult pomogła opracować plan, który będzie stanowił podstawę do dalszych prac dla wielu podmiotów. Jego celem jest umożliwienie wdrożenia na pełną skalę usługi Robotaxi w brytyjskim mieście – powiedział Marcel Pooke, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju i GIS w Connected Places Catapult.

 

ServCity jest tym, do czego stworzono Smart Mobility Living Lab – do bezpiecznego testowania nowych technologii w rzeczywistym środowisku miejskim i przyspieszenia ich komercjalizacji. Skonfigurowaliśmy infrastrukturę drogowych czujników i systemów przetwarzania danych, aby poznać i zaprezentować optymalne sposoby uzyskiwania lepszej i współdzielonej świadomości sytuacyjnej przez CAV w środowisku inteligentnych systemów transportowych (ITS), wyposażonym w elementy umożliwiające przyjęcie pojazdów autonomicznych. Jestem bardzo dumny z zespołu naszych inżynierów, którzy wspierali wszystkich partnerów w projekcie ServCity, codziennie przesuwali granice i przybliżali nas do stworzenia czystszego, bezpieczniejszego i bardziej dostępnego systemu transportowego – podsumował projekt Thomas Tompkin, dyrektor ds. infrastruktury sieciowej i spraw operacyjnych w SMLL.

Zespół Europejskiej Grupy ds. Badań i Rozwoju w Hitachi pracował nad rozwiązaniem złożonych problemów technicznych dotyczących bezpieczeństwa i niezawodności systemów umożliwiających autonomiczną jazdę w gęstym ruchu miejskim. Projekt ServCity umożliwił nam dalsze rozwinięcie ważnych technologii niezbędnych w jeździe miejskiej, zapewniających zdolność podejmowania decyzji na podstawie zaawansowanej świadomości sytuacyjnej oraz przybliżonej lokalizacji w sieci miejskich zaułków, do których nie zawsze dociera sygnał GPS. W ciągu ostatnich trzech lat dokonaliśmy ogromnego postępu i będziemy dalej uczestniczyć w rewolucji jazdy autonomicznej – powiedział Nick Blake, główny strateg ds. innowacyjności w Hitachi Europe.

 

ServCity pomógł nam opracować nowatorskie metody projektowania i oceny doświadczenia użytkownika przyszłych autonomicznych taksówek, skoncentrowane na człowieku. Staraliśmy się zaprojektować inkluzywne interfejsy dla pasażerów pojazdu oraz innych użytkowników drogi, zapewniające pozytywne wrażenia użytkownika mimo braku kierowcy-człowieka, z wykorzystaniem zarówno innowacyjnej wirtualnej rzeczywistości (VR), jak i obserwacji w terenie. Motywem przewodnim naszych badań była dostępność, a na wszystkich etapach naszych prac korzystaliśmy z uwag szerokiego grona potencjalnych interesariuszy. Badaliśmy również czynnik ludzki, jakim jest praca operatorów systemu, którzy co prawda zdalnie, ale również mają wpływ na wrażenia użytkownika – powiedział Gary Burnett, przewodniczący zespołu ds. czynnika ludzkiego w transporcie, wchodzącego w skład grupy badawczej zajmującej się czynnikami ludzkimi na Uniwersytecie w Nottingham.

 

Taksówki-roboty mają szansę zrewolucjonizować mobilność zarówno z punktu widzenia potrzeb klientów, jak i miast, w których będą jeździć. Doświadczenie użytkownika jest w samym centrum tej transformacji, ponieważ operatorzy będą musieli znaleźć równowagę między oczekiwaniami klientów a ograniczeniami technologicznymi w rzeczywistych warunkach. Projekt ServCity przekłada teorię na praktykę. Teraz jesteśmy przekonani, że możemy pomóc producentom samochodów w zaprojektowaniu niczym niezakłóconego doświadczenia użytkowników robotów taksówkowych – wyjaśnił Andrew Hart, dyrektor generalny SBD Automotive.

Skład konsorcjum projekty ServCity, Źródło: Nissan

Źródło: Nissan

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).