Projekt rozporządzenia w sprawie E-Taryfy | MOTOFAKTOR

Projekt rozporządzenia w sprawie E-Taryfy

person Joanna Piszcz 24/08/2020

Ministerstwo Klimatu proponuje wprowadzenie grupy taryfowej dedykowanej tylko ogólnodostępnym stacjom ładowania pojazdów elektrycznych.

Propozycje wprowadzenia E-Taryfy zawiera “Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną”, skierowany właśnie do konsultacji publicznych. Proponowana zmiana zakłada przeniesienie ciężaru finansowego ze składnika stałego stawki sieciowej i stawki opłaty przejściowej na składnik zmienny, który powiązany jest z rzeczywistym zakresem wykorzystania infrastruktury ładowania – czytamy w uzasadnieniu projektu.

 

Aktualnie koszty energii i usług dystrybucyjnych dla szybkiej stacji ładowania DC o mocy 50 kW w rozliczeniu miesięcznym i jednostkowym w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie. Operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania ponoszą bardzo duże koszty związane z płaceniem stałych opłat dystrybucyjnych, które są nieproporcjonalnie duże w porównaniu z rzeczywistymi kosztami ponoszonymi za zużycie energii w ramach ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Obecnie w Polsce występują różne taryfy przeznaczone dla różnych odbiorców energii elektrycznej. Do zasilania stacji ładowania pojazdów elektrycznych stosuje się najczęściej taryfy B 21 dla ładowarek szybkich o mocy powyżej 22 kW oraz C 22 dla ładowarek wolnych o mocy poniżej 22 kW. Dla porównania obliczono obecny koszt funkcjonowania ogólnodostępnej stacji ładowania w taryfie B21, który w sumie wynosi 3501,89 zł co miesiąc, z czego opłata stała to (standardowa) 3124 zł.

 

Proponowana taryfa zakłada wprowadzenie do grupy taryfowej z jednostrefowym rozliczeniem zmiany, w której nie stosuje się składnika stałego stawki sieciowej oraz stawki opłaty przejściowej, natomiast stosuje się składnik zmienny stawki sieciowej w wysokości 300% składnika zmiennego stawki sieciowej obowiązującego w grupie taryfowej z rozliczeniem jednostrefowym. Po wprowadzeniu zmian koszt funkcjonowania stacji w tej taryfie wynosiłby 688,39 zł/m-c.

 

Z obliczeń opracowanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wynika, że OSD w pierwszym roku funkcjonowania powyższej taryfy straciłoby ok. 11 mln. zł. Strata ta zmniejszałaby się wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych i przy liczbie ok. 80 tys. zostałaby zniwelowana. Znaczący zysk wystąpiłby przy liczbie około 150 tys. pojazdów i wynosiłby ok. 50 mln. zł.

 

Wprowadzenie E-taryfy będzie miało bardzo duży wpływ na dalsze wprowadzanie elektromobilności w Polsce – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu.

 

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych postulowało wprowadzenie E-Taryfy w „Białej Księdze Elektromobilności PSPA”.

Wprowadzenie E-Taryfy pomoże w utrzymaniu i rozwoju infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Podniesienie opłat zmiennych dystrybucyjnych w zamian za zniesienie opłaty stałej, pozwoli na prawidłowe odzwierciedlenie kosztów związanych z funkcjonowaniem stacji na rynku w początkowej fazie jego rozwoju. Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA

 

Projekt rozporządzenia dostępny jest TUTAJ

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).