Produkcja pojazdów i ich silników w górę – dane GUS | MOTOFAKTOR

Produkcja pojazdów i ich silników w górę - dane GUS

person Redakcja 28/04/2023

Według danych GUS w marcu br. wzrosła produkcja pojazdów samochodowych, jak i silników do nich. Wyjątkiem są autobusy, których produkcja nieznacznie spadła.

 

Opublikowane przez GUS marcowe dane dotyczące produkcji po raz kolejny w tym roku przyniosły trochę pozytywów. W ostatnim miesiącu we wszystkich segmentach z wyjątkiem autobusów mogliśmy zaobserwować wzrosty rok do roku. W przypadku samochodów osobowych i ciężkich pojazdów ciężarowych zwyżki były trzycyfrowe, z tym że baza do porównania była bardzo niska. Z kolei produkcja autobusów w ostatnim miesiącu zakończyła się wynikiem nieznacznie niższym niż rok wcześniej. Można zatem stwierdzić, że osiągnięte rezultaty napawają optymizmem. Zwiększenie produkcji zanotowały również silniki do samochodów spalinowych.

 

W marcu liczba wyprodukowanych samochodów osobowych była wyższa niż rok wcześniej o 16,5 tys. szt. tj. o 113,8% r/r, przy wyprodukowanych 31 tys. aut. W porównaniu do lutego br. wzrost wyniósł 49%. Narastająco w okresie styczeń – marzec br. produkcja wzrosła o 42,9% r/r do 72,6 tys. aut. Poziom odniesienia był jednak bardzo niski.

Źródło: PZPM/GUS

Produkcja pojazdów ciężarowych wyraźnie zwiększyła się trzeci miesiąc z rzędu, osiągając 29 646 aut. Jest to więcej o 29,6% niż w lutym br., i o 238,8% więcej w porównaniu do analogicznego miesiąca 2022r. W ciągu pierwszych 3 miesięcy 2023 roku wzrost wyniósł 95,6% r/r do 73 580 sztuk.

Źródło: PZPM/GUS

Produkcja autobusów wyniosła w marcu 494 szt. co oznacza lekki spadek o 2,4% r/r. W porównaniu do lutego br. jest to jednak więcej o 29 szt. (+6,2% r/r.). W okresie styczeń-marzec br. odnotowano wzrost o 12,1% r/r do 1 288 sztuk.

Źródło: PZPM/GUS

Produkcja silników do pojazdów mechanicznych urosła o 57,0% w stosunku do roku ubiegłego. Przekłada się to na 237 tysięcy sztuk wyprodukowanych w marcu br. Silniki Diesla odpowiadają za ok. 85% tej liczby. W porównaniu do poprzedniego miesiąca w polskich zakładach zmontowanych zostało o 51 tys. silników więcej (+27,4%). Narastająco w okresie styczeń-marzec 2023 z taśm zjechało 625 tys. silników, o 33,0% więcej niż w analogicznym okresie 2022.

Źródło: PZPM/GUS

Źródło: PZPM/GUS

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).