Producenci naczep apelują o zmianę unijnych regulacji dotyczących emisji CO₂ | MOTOFAKTOR

Producenci naczep apelują o zmianę unijnych regulacji dotyczących emisji CO₂

Europejscy producenci naczep po raz pierwszy wystąpili wspólnie z apelem do instytucji Unii Europejskiej o rewizję przepisów dotyczących redukcji emisji CO₂ w transporcie drogowym. Wśród firm, które podpisały wspólną deklarację i petycję skierowaną do Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, znalazła się Grupa Wielton.

Dokument został podpisany 1 lipca br. w Koningshooikt w Belgii przez przedstawicieli największych europejskich producentów naczep. Grupę Wielton reprezentowali m.in. Radosław Miszkiel (Wielton), Jose Luis Guillén (Guillén) oraz David Furlan (Fruehauf), którzy podpisali deklarację i petycję w imieniu europejskich marek należących do grupy.

Producenci naczep podkreślają, że popierają cele klimatyczne Unii Europejskiej i konieczność dekarbonizacji transportu drogowego. Ich zdaniem problemem nie jest sam kierunek zmian, lecz sposób ich wdrażania oraz metodologia oceny emisji.

Spór dotyczy przede wszystkim rozporządzenia UE 2024/1610 oraz metodologii VECTO Trailer, wykorzystywanej do obliczania emisji pojazdów ciężkich. Jak wskazują producenci, naczepy i przyczepy nie posiadają własnego układu napędowego i podczas eksploatacji nie emitują CO₂. Mimo to obecne przepisy zakładają dla naczep wymóg symulowanej redukcji emisji o 10 proc. do 2030 r.

Branża ocenia, że osiągnięcie tego poziomu przy obecnie dostępnych rozwiązaniach technicznych jest nierealne. Zdaniem producentów konsekwencje regulacji mogą odczuć nie tylko firmy wytwarzające naczepy, ale cały sektor transportowy poprzez wzrost cen pojazdów dla przewoźników, presję na około 70 tys. miejsc pracy w europejskim przemyśle naczepowym oraz osłabienie konkurencyjności europejskich producentów.

Wspólnie z innymi przedstawicielami branży Grupa Wielton postuluje:

  • przyspieszenie przeglądu unijnych regulacji już w 2026 r.
  • ustalenie bardziej realistycznego celu redukcji emisji na poziomie 5 proc.
  • zawieszenie kar do czasu, gdy wymagane cele będą możliwe do osiągnięcia z technicznego punktu widzenia
  • uwzględnienie pojazdów ciągnikowych zeroemisyjnych w metodologii VECTO dotyczącej naczep

Grupa Wielton podkreśla, że od lat rozwija rozwiązania mające ograniczać zużycie paliwa i emisję m.in. poprzez produkcję lżejszych, bardziej aerodynamicznych i efektywniejszych naczep. Zdaniem firmy rzeczywista dekarbonizacja transportu powinna opierać się na rozwiązaniach sprawdzających się w codziennej eksploatacji, a nie wyłącznie na modelach symulacyjnych.

Producenci deklarują gotowość do dalszego dialogu z instytucjami UE. Ich zdaniem cele klimatyczne i konkurencyjność przemysłu mogą być realizowane równocześnie, pod warunkiem że regulacje będą uwzględniały realne możliwości technologiczne branży.

Źródło: Grupa Wielton