Prawidłowy montaż i demontaż części gumowo-metalowych | MOTOFAKTOR

Prawidłowy montaż i demontaż części gumowo-metalowych

person Redakcja 13/07/2020

ZF Aftermarket zaleca regularną kontrolę i wymianę komponentów, takich jak części gumowo-metalowe w układzie kierowniczym i zawieszenia.

W układzie zawieszenia części gumowo-metalowe (rubber-to-metal tj. RTM) pochłaniają niepożądane wibracje i hałas. Działają one jak elastyczne połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami podwozia. Ponadto części te mają wpływ na niwelację wytwarzanego i przenoszonego hałasu, zachowanie układu kierowniczego i stabilność podczas jazdy. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku nierówności na drodze, podczas hamowania i manewrów omijania.

 

Elementy te o ściśle określonych wymiarach i kształcie mają wpływ na zestrojenie zawieszenia: poprawiają zachowanie układu kierowniczego i stabilność jazdy przy wsparciu górnego mocowania kolumny amortyzatora, łożyskowania ramy pomocniczej, łożysk wahaczy, łożysk stabilizatora lub łożysk belki tylnej osi. W zależności od marki i modelu pojazdu, w układzie zawieszenia może znajdować się nawet do dwunastu różnych elementów gumowo-metalowych.

 

Innymi ważnymi częściami – oprócz konwencjonalnych elementów metalowo gumowych – są tuleje hydraulicznie, mające zastosowanie w łożyskowaniu silnika, skrzyni, czy belki osi i łożyska wahacza. Ze względu na właściwości tłumiące znajdującego się w nich płynu, oprócz gumowego rdzenia, części te osiągają optymalną redukcję drgań w wyższych zakresach częstotliwości.

 

Mimo, że elementy gumowo-metalowe nie należą do klasycznych części eksploatacyjnych, ich złożone zadania oznaczają, że podlegają dużym obciążeniom dynamicznym i szkodliwemu wpływowi środowiska, jak wysokie temperatury czy występująca zimą sól drogowa. Czynniki te mogą prowadzić do ich intensywnego zużycia.

 

Uszkodzone komponenty gumowo-metalowe w zawieszeniu nie tylko pogarszają bezpieczeństwo i komfort, ale mogą również mieć negatywny wpływ na sąsiadujące z nimi elementy podwozia. W przypadku wykrycia wady uszkodzone części należy niezwłocznie wymienić – najlepiej parami w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.

Montaż i demontaż części gumowo-metalowych

Instalacja i usunięcie tych elementów wymaga odpowiednich narzędzi. Przed demontażem należy zwrócić uwagę na położenie łożyska, aby zidentyfikować pozycje istotne dla instalacji – jest to ważna informacja w późniejszym etapie montażu. Eksperci ZF Aftermarket zalecają wcześniejsze zaznaczenie miejsca instalacji. W niektórych przypadkach znaki pozycjonujące na samych częściach i/lub w pozycji montażowej umożliwiają precyzyjne dopasowanie nowego łożyska.

 

Zdecydowanie nie zalecane jest stosowanie smarowania olejem przy montażu, ponieważ reaguje on z gumą i może doprowadzić do jej uszkodzenia. Jeżeli konieczna jest pomoc przy montażu zaleca się skorzystanie z roztworu mydła. Tuleje wahaczy oraz łożyskowanie kolumny należy dokręcać zalecanym momentem obrotowym dopiero gdy pojazd znajdzie się na ziemi po opuszczeniu z podnośnika. Pozwala to uniknąć odkształceń w łożysku, co prowadzi do przedwczesnego zużycia nowych części.

Sprawdzanie gumowych osłon

Mechanikom zaleca się również sprawdzenie, czy gumowe osłony na przegubach podwozia nie są zużyte, uszkodzone lub nieszczelne. Jeśli cząsteczki brudu dostaną się do zabezpieczenia przegubu, mogą całkowicie zniszczyć wewnętrzną plastikową obudowę łożyska kulowego i uszkodzić całą część. Oznaczać to będzie, że luz sworznia nie spełni już zakładanych norm i wymagań.

 

Dzieje się tak również wtedy, gdy korozja stanie się widoczna na sprężynowych pierścieniach zaciskowych osłon. W układzie kierowniczym drążki wymagają szczególnej uwagi: oprócz gumowych osłon przegubów należy sprawdzić czy nie są uszkodzone manszety gumowe. ZF Aftermarket zaleca stosowanie specjalistycznych narzędzi wyciskających do demontażu połączeń przegubów.

 

Aby zagwarantować klientom większy komfort jazdy, warsztaty powinny rozważyć użycie części zamiennych w jakości oryginalnego wyposażenia. Zapewnia to optymalną interakcję różnych komponentów. Należąca do portfolio firmy ZF Aftermarket marka Lemförder oferuje szeroką gamę elementów układu kierowniczego i zawieszenia w jakości OE, charakteryzujących się długą żywotnością i zapewniających maksymalny komfort jazdy.

 

Źródło: ZF Aftermarket

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).