Pozorna oszczędność zakupu nieoryginalnych lamp ksenonowych | MOTOFAKTOR

Pozorna oszczędność zakupu nieoryginalnych lamp ksenonowych

person Redakcja 17/07/2019

Dziś o wiele łatwiej wprowadzić do sprzedaży na rynek podrabiane produkty. W przypadku lamp ksenonowych marka Philips stosuje zabezpieczenia, zarówno ze względów prawnych, jak i bezpieczeństwa.

Instalacja elektryczna oraz elementy oświetlenia pojazdu mają z góry założoną specyfikację techniczną. Zaburzenie tych wartości może przełożyć się na jakość pracy, np. przepięcia, które skrócą żywotność zamontowanego źródła światła. Ma to także wpływ na zaprojektowaną optykę reflektorów czy użyte do ich wykonania materiały. Jednym z najczęstszych powodów takich sytuacji jest stosowanie żarówek lub lamp ksenonowych pochodzących z niewiadomego źródła.

Rozwój internetu i urządzeń mobilnych zmienia nasze życie, także jeśli chodzi o sposób dokonywania zakupów. Dziś w sieci bez problemu zamówimy każdą rzecz, nawet u sprzedawcy z innego kontynentu. To wygodne rozwiązanie pociąga jednocześnie za sobą niespotykane wcześniej ryzyko zakupu towaru niezgodnego z opisem czy wręcz udającego oryginał. Taka sytuacja często dotyczyła lamp ksenonowych Philips, dlatego wprowadziliśmy odpowiednie zabezpieczenia i narzędzia do weryfikacji pochodzenia produktu. Niestety, nie można ich użyć na odległość, ale doskonale sprawdzają się przy zakupach stacjonarnych czy odbiorze osobistym. Wioletta Pasionek Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips

 

Na opakowaniach lamp ksenonowych Philips – do wszystkich typów pojazdów – pojawiły się elementy graficzne stanowiące swoisty Certyfikat Autentyczności COA. Pierwszym z nich jest hologram z unikalnym numerem oraz trójwymiarową literą R.

Drugi to kod QR, na który wystarczy skierować obiektyw aparatu w smartfonie. Po odczycie generowany jest link do strony internetowej, na której należy wpisać widniejący na opakowaniu numer. Jest to indywidualne oznaczenie przypisane do każdej sztuki lampy ksenonowej. Na tej podstawie można przed zakupem poznać “historię” tego produktu.

Zakupy w sieci - co zrozumiałe - są tańsze. Ale znaczące różnice pomiędzy cenami rynkowymi powinny być pierwszym sygnałem, że z produktem może być coś nie tak. Dlatego zdecydowanie lepiej kupować u renomowanych dystrybutorów elementów oświetlenia automotive Philips. Są oni gwarantem legalności pochodzenia naszych produktów. W praktyce z możliwości weryfikacji COA korzystają także i sprzedawcy czy mechanicy w warsztacie. Doskonale zdają sobie sprawę, że nie mogą sobie pozwolić na utratę wiarygodności u Klientów. Wioletta Pasionek

 

Zakup nieoryginalnych lamp ksenonowych przekłada się również – a raczej przede wszystkim – na bezpieczeństwo na drodze. Produkcja lamp wymaga stosowania zarówno odpowiedniej jakości materiałów, jak i reżimu w procesie technologicznym. Nieprecyzyjnie wykonany trzonek nie gwarantuje prawidłowego obsadzenia w gnieździe reflektora. Każde, liczone w mikronach, odchylenie w żarniku przekłada się na parametry świecenia wiązki, a źle odlana bańka może nie wytrzymać panującego wewnątrz ciśnienia.

 

Z kolei brak kontroli temperatury spowoduje stopienie się odbłyśnika czy klosza reflektora. W tej sytuacji producent pojazdu, ASO, czy warsztat odmówi zasadności reklamacji. Koszty usunięcia uszkodzeń będą więc o wiele większe od uzyskanych oszczędności przy zakupie lamp ksenonowych niewiadomego pochodzenia.

Spotykamy się z jeszcze jednym przypadkiem - zakupu oryginalnej lampy w podrobionym opakowaniu. Może ona pochodzić z różnych źródeł, np. bezzasadnej reklamacji u sprzedawcy czy partii przeznaczonej na pierwszy montaż OEM. Pomimo wyprodukowania jej przez nas nigdy nie wiadomo, co się z nią działo po wyjęciu z fabrycznego pudełka. Szklana bańka mogła zostać dotknięta palcami bądź lampa mogła upaść nawet z niewielkiej wysokości. Teoretycznie wygląda bez zarzutu, ale jej konstrukcja mogła zostać naruszona, co wiąże się z utratą jej precyzyjnie zaprojektowanych parametrów świecenia. Wioletta Pasionek

 

Źródło: Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).