Porsche testuje autonomiczną jazdę w hali serwisowej | MOTOFAKTOR

Porsche testuje autonomiczną jazdę w hali serwisowej

person Adrian Januszkiewicz 22/02/2019

Projekt testowy jest częścią aktywności Porsche w ramach platformy innowacji Startup Autobahn, a jego zakończenie zaplanowano na połowę 2019 r.

Projekt odbywa się dzięki współpracy Porsche z berlińskim start-upem Kopernikus Automotive, a jego poligonem doświadczalnym jest siedziba producenta w Ludwigsburgu. Młoda firma Kopernikus Automotive specjalizuje się w rozwiązaniach technicznych dla samochodów autonomicznych. Projekt ma na celu umożliwienie pojazdom całkowicie autonomicznego dojazdu z miejsca parkingowego na platformę podnośnikową. Dzięki temu mechanicy będą mogli szybko i w zautomatyzowany sposób – za pośrednictwem tabletu – manewrować sportowymi autami i właściwie ustawiać je w hali serwisowej.

W ciągu zaledwie kilku lat jazda autonomiczna zrewolucjonizuje nasz ruch drogowy. Już dziś możemy jednak wykorzystać dostępne możliwości technologicznie, aby praca odbywała się efektywniej i wydajniej. Alexander Haas menedżer projektu autonomicznej jazdy w serwisie Porsche

 

Projekt zostanie wdrożony w ciągu 100 dni, przy udziale ekspertów z dziedziny wysoce zautomatyzowanej jazdy i systemów wspomagających oraz technologii akcesoryjnych, a także zespołu Kopernikus Automotive. Jego wyniki zostaną zaprezentowane podczas dnia targowego platformy Startup Autobahn (Expo Day) w Wagenhallen w Stuttgarcie, 21 lutego 2019 r.

Wirtualne próby przejazdu na bazie około miliona symulowanych kilometrów testowych

Pierwszym krokiem, zanim jeszcze pojazdy autonomicznie wjadą do hali serwisowej, jest stworzenie środowiska testowego i odwzorowanie warsztatu w wirtualnej formie. Służy ona do szkolenia sztucznej sieci neuronowej, która w ramach testów pokonuje ponad milion symulowanych kilometrów testowych i samodzielnie uczy się na podstawie rzeczywistych danych ramowych. Następnie czas na testy w realnych warunkach.

Nasz zespół przetestuje wykorzystanie jazdy autonomicznej w hali serwisowej; chcemy też wyciągnąć wnioski z opinii członków zespołu. Thomas Eckert szef modyfikacji produktu w dziale obsługi posprzedażnej

Intencją projektantów jest, aby technologia sztucznej inteligencji (AI) nie tylko poprowadziła samochód, ale potrafiła także samoczynnie identyfikować i lokalizować obiekty oraz planować tor jazdy. Aby zagwarantować bezpieczeństwo na etapie praktycznej realizacji przejazdów testowych, wdrożone zostaną liczne rozwiązania, w tym ograniczenie prędkości do 7 km/h oraz dodatkowe wykorzystanie człowieka kierowcy.

Informacje na temat Startup Autobahn

Porsche należy do grona partnerów platformy innowacji Startup Autobahn zainicjowanej w 2017 r., a jej celem jest ściąganie do Stuttgartu innowacyjnych start upów z całego świata – wraz z ich pomysłami. W ramach platformy swoje siły połączył szereg firm i organizacji, m.in.: Porsche, Daimler, Uniwersytet Stuttgarcki, Arena 2036, Hewlett Packard Enterprise, DXC Technology, ZF Friedrichshafen oraz BASF. Pod szyldem Startup Autobahn współpracują one ze start-upami w ramach konkretnych projektów pilotażowych, z których każdy trwa 100 dni. W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach Startup Autobahn firma Porsche zaimplementowała około 50 projektów, a około 1/3 wyników włączono w proces opracowywania seryjnych rozwiązań.

 

Źródło: Porsche

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).