Porozumienie w sprawie zwolnień grupowych w Magneti Marelli

Porozumienie w sprawie zwolnień w Marelli w Sosnowcu

person Joanna Piszcz 17/03/2023

Związki zawodowe działające w zakładach sosnowieckiej spółki Marelli podpisały 15 marca porozumienie z pracodawcą w sprawie zwolnień grupowych.

Redukcje mają objąć 130 osób. Powodem decyzji ograniczeniu zatrudnienia w spółce jest kryzys na rynku motoryzacyjnym – informuje NSZZ Solidarność.

W zasadzie naszą firmę dotknęły dwa problemy. Pierwsza to kryzys w branży motoryzacyjnej. Zamówienia spadły, produkcja spadła, koszty wzrosły. Drugi problem to struktura zatrudnienia. Mamy zbyt dużo pracowników umysłowych i pracowników produkcji pośredniej w stosunku do pracowników fizycznych zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji. Pracodawca chce zmienić te proporcje, aby poprawić funkcjonowanie firmy i to kolejny powód decyzji o zwolnieniach grupowych. Aleksander Jacuniak przewodniczący „Solidarności” w Magneti Marelli

 

Aleksander Jacuniak podkreśla, że zadaniem strony związkowej w rozmowach z zarządem spółki było maksymalne złagodzenie skutków restrukturyzacji zatrudnienia w firmie.

Wynegocjowaliśmy odprawy dla pracowników. Ich wysokość uzależniona jest od stażu pracy. Osoby ze stażem do dwóch lat otrzymają 3-miesięczne odprawy. Powyżej dwóch lat 4-miesięczne. Ze stażem co najmniej 5 lat półroczne wynagrodzenie. Pracujący w firmie co najmniej 8 lat odprawy 8-miesięczne, 15 lat 10-miesięczne, 20 lat odprawy roczne, a powyżej 25 lat 15-miesięczne.

Spółka Magneti Marelli w Sosnowcu zatrudnia blisko 1525 osób w dwóch zakładach – w zakładzie Marelii Sosnowiec Poland Sp .z o. o produkującym lampy samochodowe i w Marelli Sosnowiec Poland Sp. z o.o. Green Technology Solutions produkującym tłumiki.

źródło: Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność”

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).